CHP’li vekilden Belek’teki turizm arazisi ile ilgili önemli iddia

CHP’li vekilden Belek’teki turizm arazisi ile ilgili önemli iddia

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Kültür ve Turizm Bakanlığının tahsise açtığı arazilerle ilgili önemli iddialarda bulundu.


Kültür ve Turizm Bakanlığının turizme tahsis ettiği 51 arazi, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak tarafından Meclis gündemine taşındı. “Kemer, Alaçatı ve Belek gibi Türkiye’nin en gözde turizm bölgelerindeki en gözde taşınmazlar giderayak birilerine aktarılıyor.” diyen Çetin Osman Budak, orman alanlarının yok edilerek sahillerin betonlaştırıldığını ifade etti.

“Kendisinden başkasının almasına izin vermez”

Turizm tahsisine açılan Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek Mahallesi 145 ada 23, 24 ve 46 parseldeki arazinin daha önce rüşvet iddiaları ile gündeme geldiğini kaydeden Budak, “Bakan Ersoy, Antalya Belek’te bulunan oteline bitişik arazi için önce Serik Belediyesi’ne yapılmış tahsisin iptal edilmesini sağladı. Tahsise karşı çıkan AKP’li Serik Belediye Başkanı’nı 500 bin lira rüşvet almakla suçladı. Sonrasında ücretsiz halk plajı yapma kılıfıyla mevcut plajı küçülttü. Şimdi de kalan kısma 1200 yatak kapasiteli otel yapılması için göstermelik bir ilana çıkılıyor. Bakan kendi oteline bitişik bu taşınmazı kendisinden başkasının almasına asla izin vermez. Bakan Ersoy’un Serik Planının son perdesi oynanıyor. Bakanın Halk Plajı ısrarının arkasından da kendi şirketine rant çıktı” diye konuştu.

“Yağmayı teşvik kanunu”

28 Temmuz 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy kendini ‘tek adam yetkileri’ ile donatıldığını ileri süren Çetin Osman Budak, “Bakan o dönemde yasanın kabul edilmesi için çok fazla kişisel kuliste bulundu. TBMM’de kabul edilen kanun, maalesef turizmi teşvik değil, Bakanın kişisel beklentileri nedeniyle ‘yağmayı teşvik yasası’ olarak yürürlüğe girmiştir. (...) Daha önce Bodrum Türkbükü’ndeki otelinin yanındaki 25 dönümlük orman alanı kendi şirketine tahsis ettiği ortaya çıkmıştı. Bakan Ersoy, iddialara tam bir açıklıkla yanıt vermeli. Üzerindeki şaibeleri kaldırmak istiyorsa, bir an önce çıkıp söz konusu alana teklif vermeyeceğini açıklamalı.” ifadelerini kullandı.

Budak, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası, kamuya ait kaç taşınmaz turizm amaçlı yatırım yapılması amacıyla yerli ve yabancı girişimcilere tahsis edilmiştir?

Tahsis edilen taşınmazlardan kaçı orman alanı içerisindedir? Bu tahsislerin kaçı otel ya da benzeri konaklama tesisi amaçlı, kaçı günübirlik ya da farklı amaçlarla, hangi şirketlere tahsis edilmiştir?

28 Temmuz 2021 tarihinden sonra, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un herhangi bir şirketine bir tahsis yapılmış mıdır?

Sayın Bakana ait şirketlerinden herhangi biri, 19 Ağustos 2022 tarihine kadar ilanda kalacak taşınmazlardan herhangi birine teklif verecek midir?

AKP’li Serik Belediyesine tahsis edilmiş olan Kadriye ve Belek Plajlarının tahsisi belediyeden alınıp Bakanlığa geçtikten sonra, herhangi bir parsel değişikliği yapılmış mıdır?

Serik’te 500 bin lira rüşvetle gündeme gelen ve Bakanın oteline bitişik olan taşınmaza yönelik Bakan Ersoy’un herhangi bir tahsis talebi olacak mıdır?Bu Haber 20.07.2022 - 09:05:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Yağma nuri böreği

    Ahmet Mehmet 21.07.2022 - 08:55

    Göstere göstere peşkeş... Bakanı böyleyse üstündeki ve altındakileri siz düşünün...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.