CHP’li büyükşehir belediye başkanlarından Bakanlığa eleştiri

CHP’li büyükşehir belediye başkanlarından Bakanlığa eleştiri
Antalya’da bir araya gelen Cumhuriyet Halk Partili 11 büyükşehir belediye başkanı, ortak bir açıklama yaptı. Açıklamada, turizmle ilgili de dikkat çeken noktalar var.

Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Tekirdağ, Hatay büyükşehir belediye başkanları, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde bir araya geldi. Görüşme sonrası yapılan açıklamada, açıklanan tasarruf tedbirlerine ve TBMM’de bulunan Turizmi Teşvik Kanununa eleştiriler getirildi.

Yapılan ortak açıklamada, turizmde yaşanan sorunlara ilişkin şu ifadelere yer verildi:

* Türkiye'nin turizm gelirini artırmak ve bu gelirin ülkemizin tüm illerinde adil bir şekilde dağılması için Türkiye'nin yeni bir turizm politikası oluşturulması ve uygulanması gerektiğini savunuyoruz.

*Turizmin sadece başkanları olduğumuz büyükşehirlerde değil, Anadolu'nun ve Trakya'nın birbirinden değerli tüm il ve ilçelerinde yaygınlaşması için tüm ilgili bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla birlikte çalışmayı ve tecrübelerimizi aktarabilmeyi istiyoruz.

*Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından meclise gönderilen Turizm Teşvik Kanunu Taslağı, meclis ihtisas komisyonundan geçmiştir.

* Taslağa göre belediye sınırları içinde bulunan yeme-içme, eğlence, günübirlik mesire alanları ile konaklama tesisleri ve plajlar dahil turizmle ilgili alanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın tasarruf ve denetimine bırakılacaktır. Bu yaklaşımın belediyelerin gelirlerine el koyma anlamını taşıdığı ve işlemeyeceği ortadadır.Bu Haber 03.07.2021 - 22:38:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.