CHP'den enflasyon açıklaması: Aldatmaca

CHP'den enflasyon açıklaması: Aldatmaca

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan tek haneli (9.26) enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını belirtti.


TÜİK'in açıkladığı son enflasyon verilerine ana muhalefet partisi CHP'den eleştiri geldi. Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "Türkiye İstatistik Kurumuna (TÜİK) göre, enflasyon tek haneye düşmüş. İşçi, memur ve emeklilere düşük zam için tek hane aldatmacası sahnede." dedi.

Erdoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, bir yılda doğal gaza yüzde 57, elektriğe yüzde 56, benzine ise yüzde 32 zam geldiğini belirtti.

Beklenen enflasyona göre ayarlama

İktidarın, IMF’nin isteği doğrultusunda, kamu çalışanlarına yapılacak zamlarda enflasyona göre kayıpların telafi edilmesi uygulamasından vazgeçerek, beklenen enflasyon oranına göre ücret artışı yapmayı düşündüğünü savunan Erdoğdu, şunları kaydetti:

‘’Zam yağmuru devam ediyor ama enflasyon tek hane’’

“Zam yağmuru devam ediyor ama Türkiye İstatistik Kurumu’na göre enflasyon tek haneye düşmüş. İşçi, memur ve emeklilere düşük zam için tek hane aldatmacası sahnede. Enflasyon ne olursa olsun açıkladıkları yüzde 5 hedefine göre ücret artışı, ücretlilerin alım gücünde büyük gerilemeye neden olur. Ancak 2019-2022 Ekonomi Programı’nda bunu açıkça yazdılar.

‘’Tek hane aldatmacası sahnede’’

Şimdi halktan gelecek tepkiyi azaltmak için TÜİK’in de devreye girdiğini ve bir tek hane aldatmacasının sahneye konduğunu görüyoruz. Ancak başta elektriğe ve doğal gaza yapılan zamlar olmak üzere her ürün ve hizmette zam yağmuru devam ediyor. TÜİK’in yaptığı düzenlemeler dahi kar etmeyecek ve biz önümüzdeki aylarda enflasyonun tekrar yükseldiğini göreceğiz.”Bu Haber 04.10.2019 - 10:52:37 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.