CHP'li vekilden sert açıklama: OVP, turizmdeki afetin belgesidir

CHP'li vekilden sert açıklama: OVP, turizmdeki afetin belgesidir
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Orta Vadeli Plan ile hükümetin turizmdeki kayıp faturasının büyüyeceğini itiraf ettiğini savundu.


AKP geçen yıla göre turizmde gelir hedeflerini 3 yıl için 9.2 milyar dolar daha düşürdü.'' diyen CHP'li vekil, bu tablonun cari veren Türkiye için stratejik sektör olan turizmde AKP afetinin belgesi olduğunu söyledi.

''23.5 MİLYAR DOLARDAN 20 MİLYAR DOLARA DÜŞÜRDÜLER''

2018-2020 Orta Vadeli Plan’daki turizm hedeflerini değerlendiren Çetin Osman Budak, turizm gelirlerinde ciddi bir gerileme olduğunu belirtti. Hükümetin bir yıl içinde gelir hedeflerini ikinci kez  küçülttüğünü kaydeden Budak, ''AKP Hükümeti,  2017 için belirlediği 35.5 milyar dolarlık gelir hedefini, geçen yıl 23.5 milyar dolara düşürmüştü, şimdi 20 milyar dolara indirmişler. Bu hedefin bile tutmama ihtimali yüksektir. Ayrıca üç yıllık bakıldığında ise 2017-2019 dönemi için de hedefler geçen yıl belirlenen hedefe göre 9.2 milyar dolar daha erimiş durumda. 2019 için öngörülen 26 milyar dolar gelir hedefini Türkiye 2008-2009 yılında yakalamıştı. Yani turizm gelirlerinde 10 yıl öncesine dönüldü. Bu tablo, AKP hükümetlerinin bir turizm politikası olmamasının, rehavetin, turizmi ve dünyayı okuyamamanın faturasıdır. AKP hükümetlerinin ağır ihmallerinin, Türkiye’yi yalnızlaştıran kavgacı dış politika adımlarının, AKP’nin sorumlusu olduğu siyasi afetin faturasıdır. AKP afetinin bedelini turizmciler, zaten 6 ay çalışabilen turizm emekçileri, üreticiler ve esnaf ödüyor. 80 milyon milletimiz ödüyor.'' şeklinde konuştu.''OHAL'İN KALDIRILMASI VE OHAL İMAJININ SİLİNMESİ GEREKİYOR''

OVP’de turizmle ilgili, “Turizm stratejisinin yenilenmesi” ve  “sağlık turizminin geliştirilmesi” hedeflerinin konulduğunu ayrıca TBMM’ye sunulan torba kanun ile turizm tahsislerinin yeniden 49 yıla tamamlanması ya da bu alanların satışının öngörüldüğünü kaydeden Budak, “Turizm tahsislerinde kalan sürenin yeniden 49 yıla tamamlanması veya satış seçeneğinin sunulması, turizm stratejisinin yenilenmesinin gündeme alınması olumludur. Ancak bugünün acil gündemi  turizmdeki  turist  ve gelir kaybını önleyecek adımlar olmalıdır. Avrupa pazarında 2016 yılı rakamları bile yakalanamadı ve kayıplar sürüyor. İlk 7 ayda gelir 10.1 milyar TL’dir ve turistlerin kişi başı harcaması 611 dolara kadar düşmüştür. O nedenle Avrupa pazarına yönelik etkin bir tanıtım ve imaj kampanyası yürütülmesi gerekiyor. OHAL altında bir Türkiye imajı, turizm için olumlu bir algı oluşturmuyor. Öncelikle OHAL’in kaldırılması ve OHAL imajının silinmesi gerekiyor. Ancak AKP iktidarı süreçten ders almış gibi görünmüyor. Cari açık veren ülkemiz için turizm, stratejik sektördür ancak AKP turizm sektörüne tek gözü kapalı bakıyor.   Hedefleri küçülterek, turizmde yol alınmaz., alınamaz.”


Bu Haber 05.10.2017 - 11:43:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turizmci - 07.10.2017 - 03:59

    Sayın milletvekilini içerde harcadığı eforun bir kısmını yurtdışında basın ve tur operatörleri ile görüşüp TÜrkiye hakkında olumlu bir şeyler söylemek için harcamaya davet ediyoruz. İçerdeki olumsuzlukları biz biliyoruz zaten tekrar edip durmaya gerek yok. Önemli olan özellikle turizmden anlayan muhalefet milletvekillerinin turizmi ve memleketi sahiplenip dışarda bizi doğru anlatması ve Türkiye"ye karşı önyargılı yaklaşım ve yaratılan algıya karşı savaşmalarıdır. Muhalefet sırf karşı çıkmak değildir.

  • vatandas - 05.10.2017 - 06:23

    Orta vadeli plan rakamlarını görmesek biz de turizm iyi gidiyor zannedecektik.. Bizi aydınlattığı için sn. vekilimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu ayki 17.200 tl maaş ve üst düzey özlük haklarını hak etti. Ama keşke bizimle kendi turizm belediyelerinde uygulatmaya çalıştığı turizm projelerini ve turizm belediyeciliğine dair yapısal reform paketlerini ve eylem planlarını da paylaşsaydı. Muhalefet hep gizli çalışıyor. Çalışmak ibadettir; ibadetin de gizlisi makbuldür tabi.. Doğrusunu yapıyor. Sn. Budak haricinde salt muhalefet odaklı olsa da; hiç sesini soluğunu duymadığımız muhalif millet vekilleri yok mu; onlar da evliyatullahtan herhalde... Ben haksızlık yapıyorum şimdi dimi? OHAL"i kaldırsak da CIA memlekette cirit atsa; Merkel"e yalakalık yapsak da PKK"ya daha fazla destek verse de daha fazla şehit versek turizm düzelecek.. Arta kalan bütün taşlar yerli yerinde zaten.. Dünyanın en ünlü turizm fütürologları da salak zaten.. Onların görüşleriyle de hiç bir alakası yoktur bu düşüşün.. OHAL))) YAAAA SABIIIIRRRR...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.