Cevdet Özgökçe: Van'da turizm olması için günlük en az 50 uçuş yapılmalı

Cevdet Özgökçe: Van'da turizm olması için günlük en az 50 uçuş yapılmalı

Van turizminin en büyük probleminin uçuş sayısı olduğunu söyleyen TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, yeterli sayıda uçuş olmadığı için tur satamadıklarını ifade etti. Özgökçe, Van’da turizm yapılabilmesi için günlük en az 50 uçuş yapılması gerektiğini söyledi.


Van’da özellikle İran’dan gelen ziyaretçi sayısının artmasıyla turizm en önemli ekmek kapısı olarak görülür oldu. Ancak ekonomisini ayakta tutabilmek ve turizmi geliştirebilmek için bölgenin talepleri var.

Aydınlık’tan Ekrem Demir’e konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe bir numaralı sorunun uçak seferleri olduğunu belirtti. Kentte en önemli ekmek kapısının turizm olduğunun altını çizen Özgökçe, “Yurtiçi ve yurtdışından turist şehre gelemiyor. Turizmde bir hareketlilik sağlayamıyoruz. Salgından sonra sefer sayılarımız 24’ten 9’a düştü. Yeni açılan havaalanlarına da buralardan uçak çektiler. Van’ın nüfusu 1,5 milyon, çevre illere de hitap eden bir şehir, onlarla birlikte 2 milyonu buluyor. Günlük 9-10 uçak, halka yetmiyor ki turist yer bulup da gelebilsin. Ben turizmci olarak 4 yıldır para kazanamıyorum. Bir grup ya da paket satmak istediğimizde önce uçakların müsait olup olmadığına bakıyoruz, uçak olmayınca defterimizi kapatıyoruz. Bizim şu anki potansiyelimize göre günlük en az 50 uçağımız olmalı ki Van’da turizm olsun. Bölgemiz çok güzel bir destinasyona sahip, uçak sorunu nedeniyle satamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Bütün organizasyonlar iptal”

İran pazarıyla çalıştıklarını hatırlatan Özgökçe, İsrail’le İran sorunu ve helikopter kazası nedeniyle bütün organizasyonların iptal olduğunu belirtti.

Esnafın yüksek faiz nedeniyle banka kredisi kullanamadığını kaydeden Cevdet Özgökçe, “Van’da esnafın, tüccarın hali perişan, ekonomik krizle banka faiz oranları da çok yükseldi. Esnaf çekini, senedini ödeyemeyince, kredi çekiyordu. Ancak son zamanlarda yüksek faizler nedeniyle bölgede bir tefeci furyası başladı. Parası olan şu an banka faizlerinin altında esnafa, tüccara para veriyor. Ayakta kalmak isteyen esnaf, mecbur kalıp onlara gidiyor. Gün aşırı duyuyoruz, tefecilerle esnaf arasında yaşanan olayları.“ dedi.

Hükûmet yetkililerinden çözüm beklentisini anlatan Özgökçe, “Faiz oranlarının makul bir seviyeye çekilmesi lazım. Yapsatçıya soruyorum, satamıyorum diyor. Benim arazilerim de var ama yüksek maliyet yüzünden ekemiyorum. Bölgeye ilişkin özel bir desteğe ihtiyaç var. Çocuklarımızın terör belasına bulaşmasını istemiyoruz. Kötü işlerle çocuklarımızın adının anılmasını istemiyoruz.” diye konuştu.Bu Haber 29.05.2024 - 09:45:19 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.