Çetin osman Budak: İktidar turizmde havlu attı

Çetin osman Budak: İktidar turizmde havlu attı
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 5 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Orta Vadeli Program’da (OVP) turizm gelirlerinin artırılmasına yönelik herhangi bir özel önlem öngörülmemesini eleştirdi. Budak, iktidarın turizmde havlu atığını ileri sürdü.

“İktidarın turizmde havlu attığının göstergesi”

Pandemide turizm sektörünün en çok darbe alan sektör olmasına rağmen iktidar tarafından en az desteklenen sektörlerin başında geldiğini söyleyen CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, “Açıkladıkları OVP’de pandemi hiç yaşanmamış gibi turizme yönelik geçmiş programlardaki ezber lafları tekrarlamışlar. Turizm sektörü açısından ortada ne doğru dürüst bir program ne de elle tutulur bir politika önerisi var. Programın 2024 yılı için hedeflediği turizm geliri 34 milyar dolar. Yani, turizm gelirlerimiz 2019 yılındaki 34,5 milyar dolar seviyesine 2024 yılında bile ulaşamayacak. Turizm sektörünü kaderine terk ettiklerini itiraf etmişler. OVP, iktidarın turizm sektörüne yönelik havlu attığının açık bir göstergesidir” dedi.

“Sektör 2019 yılında zaten daha fazlasını elde etmişti”

İktidarın pandemi boyunca turizme yönelik uyguladığı politikaların sektörü mutlu etmekten uzak olduğuna dikkat çeken Budak şöyle konuştu:

“Açıkladıkları Orta Vadeli Program’da 2021 yılı için 17, 2022 yılı için 25, 2023 için 30, 2024 içinse 34 milyar dolar turizm geliri öngörüyorlar. Turizm gelirlerinin 5’inci yılın sonunda ancak eski seviyesine yaklaşacağını itiraf etmişler. Bu gelire de, nitelikli yatak kapasitesini artırarak, turizm kentlerine uluslararası uçuşları artırarak, turizmi çeşitlendirerek ve Türkiye’nin tanıtımını artırarak ulaşacaklarmış. Zaten bu ülke mevcut yatak kapasitesi, uçuş sayısı ve turizm çeşitliliği ile 2019 yılında sizin 2024 yılında öngördüğünüz gelirden daha fazla turizm geliri elde etti. Programın ne kadar ciddiyetsiz hazırlandığı buradan bile belli oluyor. Hükümetin turizm politikalarını neresinden tutsak elimizde kalıyor. Olağanüstü bir krizden geçen sektöre olağan politikalarla nefes aldıramazsınız.

“Konaklama Vergisini ve Tanıtma Payını kaldırın”

Pandeminin başından beri yapılacakları söylemekten dilimizde tüy bitti. İktidar yine de bildiğini okumaya devam ediyor. Bir an önce Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) sektör için yeniden devreye alınmalı ve 2022 yılı sonuna kadar uygulanmalı. Turizm sektörünün üzerindeki yükleri hafifletmek için pandemi öncesi uygulamaya konulan Turizm Tanıtım Payı ödemeleri ve henüz uygulanmaya başlamayan Konaklama Vergisi ödemeleri tamamen kaldırılmalı. Konaklama sektörüne yönelik uygulanan KDV indirimi 2024 yılı sonuna kadar sektörde faaliyet gösteren tüm işletmeleri kapsayacak şekilde uzatılmalı. Turizm sektöründe istihdamın korunmasına yönelik istihdam teşvikleri açıklanmalı. Sektörde faaliyet gösteren işletmelere düşük faizli krediler tahsis edilmeli.”Bu Haber 11.09.2021 - 10:50:34 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Rıza Kaya 12.09.2021 - 08:04

    Delphinde ücretsizlere başladılar. Bu sene çok erken oldu. Geçinemiyoruz gerçekten. Sadece 3 ay çalıştık.

  • gerçek somut adımlar atın 11.09.2021 - 12:43

    sayın yazarlar sayın vekıller bos yere orası eksık orası sınıfta kaldı vs demeyın. ulke de turızm denılınce ılk akla gelen otel otelcıler otel patronlarıdır! bu ulkeden en cok tesvık alan otellerdır! zengın ıs adamlarına devlet parası ıle tesvık verılıyor yenı oteller yapılsın dıye! ne dıye aglanıyorsunuz? turızmın susn kotu olması kımın sucu=? covıd 19 var ve suan boyle olmasıda normal! lutfen sızler bu ulkeye daha yararlı olacak ornek projeler sunun. var olan sorunlar zaten var... asıl yenı ornek calısmalar gelır getırıcı yenı yatırımları onerın hukumete! antalya lı vekılsınız. expo 2016 nın hesabını sorun! veya oraya ornek projeler sunun bunu yapalım sunu yapalım ortak calısalım deyın. muhalefet yerel vekıllerı veya hukumet vekıllerı olarak ortam calısma grubu kurun ve expo 2016 bu memlekete nasıl gerı kazandırılır onu dusunun. 3 mılyar tl ye maal oldu nerdeyse ama suan dugun salonu olarak kullnılıyor! saka gıbı ınanabılıyormusunuz? ülkenin en pahalı en maliyetli düğü salonu!!! araştırın bıraz da

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.