Çeşme'deki turizm projesi Suudiler'e mi verildi?

Çeşme'deki turizm projesi Suudiler'e mi verildi?
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sözünü ettiği Çeşme'deki turizm projesinin, Suudi şirkete verildiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde 'acele' kamulaştırılarak turizm yatırımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilen Çeşme ve Urla'daki arazilerin turizm yatırımı için Suudi Albassam Grup isimli şirkete verildiği ileri sürüldü.

Sözcü gazetesinden Gökmen Ulu'nun haberine göre, 13 Eylül 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ”Turizm ve Koruma Kapsamı Turizm Gelişme Bölgesi” olarak ilan edilen; 25 Ocak'ta ise acele kamulaştırma kararı verilecek Bakanlığa devredilen Çeşme ve Urla'daki arazilerde, Suudi Arabistan Şirketi Albassam Grup turizm projesi hayata geçirecek.

Marina, golf sahası, kanal, otel...

Haberde yer alan detaylara göre projede 800 yatlık 3 marina, golf sahaları, kanal yolu, oteller, eğlence merkezleri yer alacak. Söz konusu arazilerdeki projenin Suudi şirket tarafından hayata geçirileceği de, Albassam Grup'un “Acele kamulaştırma” kararı alınan Urla ve Çeşme'deki arazilerin üzerinde 15 milyar liralık proje hazırladığını açıklamasıyla ortaya çıktı. Şirketin hazırladığı katalogda, hayata geçirilecek projenin ülke ekonomisine 2 milyar dolar katkı sağlayacağı ileri sürüldü.

cesme

4 milyon metrekarelik alan

“Yeni Çeşme” diye adlandırılan yapılaşma projesinin 4 milyon metrekareye yayılacağı, 15 milyar liraya mal olacağı ve 20 bin kişilik yeni bir turistik şehir oluşturulacağı belirtiliyor. Havalimanı, marinalar, oteller ve AVM projeleri ile birlikte çok sayıda lüks konut inşaatının da bulunduğu projede ayrıca Alaçatı Koyu ile Mersin Körfezi arasında bir deniz kanalı planladığı görüldü. Kanalın gemilerin geçeceği genişlikte olması dikkat çekti.

Proje, şehirciliğe ve yasalara uygun değil

Proje ile ilgili ilk tepki Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nden geldi. Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, “acele kamulaştırma” kararlarını ve söz konusu bölgenin “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” ilan edilmesini yakından takip altına aldıklarını açıkladı. Alpaslan, şunları kaydetti: “Bu kararların peşi sıra gelinen nokta, uzun zamandır kapalı kapılar ardında bu alanlar hakkında tasarruflarda bulunulduğu ve alanların yoğun yapılaşmaya açılması çalışmalarının başlamış olduğunu göstermektedir. Gerek mimarlık ve şehircilik ilkelerine, gerekse yasalarımıza uygun olmadığını düşünüyoruz.”Bu Haber 31.01.2020 - 09:44:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.