‘’Çeşme ve Bodrum’da ucuzu da var’’

‘’Çeşme ve Bodrum’da ucuzu da var’’

Bir otelin restoranında 2 bin 263 lira hesap ödeyen müşterinin paylaştığı hesap, medyada yine ‘Bodrum’da fahiş fiyat’ başlığıyla gündeme geldi. Aynı mekanda yemek yiyine bir başka müşteri ‘Ben hiç kazıklanmadım, alınan hizmetin karşılığı bu’ derken Hürriyet muhabirinin hazırladığı haberde, Çeşme ve Bodrum'da uygun fiyatlarla plajda zaman geçirilebilecek pek çok işletmenin.


Koronavirüs salgını nedeniyle iç pazarda dahi kayda değer bir turizm hareketi yaşanmazken, Bodrum yine ‘yüksek fiyatlarla’ medyanın gündeminde. ‘’Kolaya 61 lira, 1,5 porsiyon dönerin tanesine 369 lira, pideye 184 lira, Türk kahvesine 53 lira, kahveye 61 lira, dondurmaya 184 lira, suya 20 lira...’’ şeklinde detaylar paylaşılan haberlerde, bu tip fiyatlardan Bodrum esnafının da rahatsız olduğuna dikkat çekildi.

Hürriyet muhabiri Burak Coşan, çıkan ‘fahiş fiyat’ haberleri sonrasında Çeşme, Fethiye ve Bodrum’da uygun fiyatlı plajları araştırdı. Korona nedeniyle plajların hepsinin açılmadığı belirtilen haberde, ‘’Telefonla ulaştığımız bölgedeki plajlardan aldığımız bilgilere göre bazı plajlardan herhangi bir giriş ücreti talep edilmiyor. En az 50 TL’lik günlük harcama yapılması isteniyor. Bazı plajlarda ise giriş ücreti alınsa da büyük bir kısmı plaj içindeki yeme-içme noktalarında kullanılabiliyor. Ancak pandemi süreci nedeniyle birçok plajın daha açılmadığını da söylemekte yarar var. Bodrum, Çeşme ve Fethiye gibi yerlerde herhangi bir özel işletme tarafından yönetilmeyen halk plajları da vatandaşlar tarafından tercih edilebilir. Eğer ücretsiz halk plajları kullanılacaksa, çevredeki restoran ve kafelerde 15-25 TL’ye döner, pizza ve hamburger satın alınabiliyor.’’ ifadeleri kullanıldı.

Fethiye'deki Petunya Beach’de lahmacunun 15, hamburgerin 25 TL olduğu belirtilen haberde, yiyecek ücretlerinin 25-50 TL arasında değiştiği ifade edildi.

Çeşme’de ücret 70 TL

İzmir Çeşme’de bulunan Fun Beach Club için giriş ücreti olarak kişi başı 70 TL isteniyor. Şezlong, şemsiye ve otopark ödenen ücret dahilinde tüketiciye sunuluyor. Aynı isimle hizmet veren restorandan yiyecek-içecek ihtiyacı karşılanabiliyor. Bir hamburger için belirlenen ücret ise 30 TL ile 40 TL arasında değişiyor. Deniz ürünleri tüketilmek istenirse fiyatlar yukarı çıkıyor.

50 TL’lik harcamaya şezlong ve şemsiye

Plaja girişte ücret istemeyen Bodrum’daki plajlar arasında Yahşi Beach de yer alıyor. Giriş ücreti alınmasa da şezlong ve şemsiye kullanımına müsaade ediliyor. Ancak kişi başı günlük 40-50 TL’lik harcama yapılması isteniyor. Lahmacunun fiyatının 15 TL olduğu plajda, pideler 25-30 TL arasında satışa sunuluyor. Hamburger fiyatları da 25-30 TL arasında.

Giriş ücretsiz harcama limiti yok

Girişte hem ücret almayıp hem de harcama limiti olmayan plajlar da mevcut. Bunlardan biri Bodrum’daki Bitez Halk Plajı. Çevre otellerde konaklama yapıp, gündüzleri bu halk plajından faydalanılabiliyor. Plaj yakınlarında bulunan restoran ve kafelerden yiyecek içecek ihtiyacı karşılanabiliyor. Pide, lahmacun, kebap, hamburger gibi alternatifler bulunabiliyor. Bunlar için ödenecek ücret yerine göre değişmekle birlikte 15 TL’den başlıyor 40 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Ücretsiz plajda pide 50 TL

Yine Bodrum’la devam ediyoruz. Sarnıç Beach Club’da ücret almayan işletmeler arasında. Plajda günlük minimum harcama limiti 50 TL. Şezlong ve şemsiye için de ücret talep etmeyen işletmede, pideler ortalama 50 TL, hamburgerler 55-65 TL, ana yemekler ise 70-90 TL’den sunuluyor.

Bir günlük maliyet ortalama 75 TL

Çeşme'de hizmet veren plajlar arasında yer alan Sera Beach’in fiyatlandırması hafta içi ve haftasonları değişiklik gösteriyor. Hafta içi 40 TL talep eden işletme, hafta sonları ise 50 TL istiyor. İçeride makarna, pizza, hamburger gibi yemek alternatifleri sunuluyor. Bu yemeklerin fiyatları ise 25 TL ile 35 TL arasında değişiklik gösteriyor.

100 TL’lik ücretin 75 TL’si yeme-içeye

Bodrum'da faaliyet gösteren Camel Beach’te giriş ücreti olarak 100 TL alınıyor. Alınan 100 TL’nin 75 TL’si için harcama fişi veriliyor. Plajda yeme-içme için bu fişler kullanılıyor. Hamburgerin 30 TL’den satıldığı plajda, köfte ve tavuk şiş için 35 TL isteniyor. Gözleme fiyatları da 25 TL’den başlıyor.Bu Haber 27.06.2020 - 12:04:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mehmet CAN - 01.07.2020 - 12:01

    27 Haziran cumartesi Bodrum barlar sokağında merkez pansiyona kızımla gittik 2 kişi oda kahvaltı 150 tl ödedik Plajda belediye tesisinde 2 kişi 60 tl karnımızı doyurduk iskelede çay kahve su toplam 24 tl ödedik herşey gayet standart ucuz Ünlülerin gittiği çok pahalı yerlere neden gidelim herkez cebine göre ve Bodrum merkezi herkeze öneriyorum.

  • Cüneyt çalışkan - 29.06.2020 - 11:43

    Bir fincan Türk kahvesini 80 tl’ye Satan işletmelere selam olsun iliklerinize kadar hissedin corona’yı,biz de sadece 12 TL ????

  • Irfan duman - 28.06.2020 - 01:50

    Bu sene almanyadan turist yok gibi ona göre fiyat cekin yerliyi. Bari kacirmaxin

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.