Çeşme Projesinde 840 hektarlık alana ‘Hassas Korunacak Alan’ statüsü

Çeşme Projesinde 840 hektarlık alana ‘Hassas Korunacak Alan’ statüsü

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Çeşme Turizm Bölgesinde bazı alanların koruma statüsü değiştirildi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararında 16 bin hektarlık Çeşme Projesinin yaklaşık 840 hektarı için “Hassas Korunacak Alan” kararı verildi.

Danıştay tarafından atanan bilirkişi kurulu tarafından “Uzun erimli kamusal yarar duyarlılık gösterilmemiştir” tespiti yapılan Çeşme Projesi için aynı raporda, bugüne kadarki tüm üst ölçekli planlarda, Çeşme Turizm Bölgesi sınırlarının kara bölümü içindeki yüzde 65 gibi çok büyük bir bölümünün, yapılaşmaya, kullanmaya, geliştirilmeye kesinlikle açılmaması gereken nitelikteki koruma alanları kapsamında kaldığı kaydedilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Kararı şu ifadeler yer aldı;

İzmir İli, Çeşme ve Urla ilçeleri sınırları içerisinde bulunan 38. Grup (Karaköy-Zeytinli Etabı) Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 109. maddesi gereğince karar verilmiştir.Bu Haber 06.04.2022 - 11:54:48 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.