Cengiz ve Kalyon İstanbul Havalimanına 3 tane otel yapacak

Cengiz ve Kalyon İstanbul Havalimanına 3 tane otel yapacak

İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi, İstanbul Havalimanının ana terminal binasının hemen yanında yapmak istediği oteller için onay aldı


İstanbul Havalimanının işletmecisi, Kalyon Holding ve Cengiz Holding’in ortak şirketi İGA Havalimanı İşletmesi Anonim Şirketi, otel projesi gerçekleştirmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına başvuru yaptı.

Cumhuriyet’ten Şeyda Öztürk’ün haberine göre, geçen günlerde bakanlıktan ÇED olumlu’ kararı alan şirket, 255 milyon 792 bin TL’lik projesiyle birlikte alanda dokuz katlı üç, dört ve beş yıldızlı oteller yapacak. Bu oteller, uçak pistlerine 1250 ve 1700 metre uzaklıkta olacak. Ayrıca yapımı devam eden üçüncü piste de bin metre uzaklıkta yer alacak.

Alan, uçak yanaşma apronlarına da 200 metre uzaklıkta bulunacak. Projenin ÇED dosyasına göre üç yıldızlı otel 5 bin 506 metrekarelik alanda yapılacak. Sekiz katlı otelde 631 oda bulunacak. Dört yıldızlı otel için ise 4 bin 506 metrekarelik alan belirlendi. Dokuz katlı yapılması planlanan bu otelde de 564 oda olacak. Üçüncü yapı olarak belirlenen beş yıldız otel projesi de dokuz kattan oluşacak. 5 bin 214 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek otelde 555 oda bulunacak. Otel projeleri, havaalanı içerisinde belirlenen 450 bin metrekarelik ‘İstanbul Airport City’ alanında yapılacak.

Kalyon ve Cengiz, “İstanbul Airport City” projesi için yıllar önce adım attı. 49 yıllığına kiralanan alan “Merkez Bölge” adıyla projelendirildi. Alanda, oteller, ofisler, perakende ve sosyal alanlar, park, cami ve eğitim tesisleri gibi yerler belirlendi.

 Bu Haber 20.07.2023 - 11:36:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.