Cengiz İnşaat'ın Bodrum'daki otel projesine 'kapasite artışı' onayı

Cengiz İnşaat'ın Bodrum'daki otel projesine 'kapasite artışı' onayı

Bodrum'un Cennet Koyu'nda Cengiz İnşaat tarafından yapılması planlanan tesisin kapasite artış projesine onay verildi.


Bodrum’un Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koyu’nda koruma altında olan 678 bin metrekarelik arazide Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz İnşaat'ın yapmak istediği tesis için kapasite artış projesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından 'ÇED gerekli değildir' kararı çıktı.

Gazete Duvar’dan Esma Turan’ın haberine göre, inşaat projesi tepkilere neden olmuş ve bölge halkı alanda eylemler yapmıştı. Projeye 7 Aralık 2023’te ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilmesinin ardından Bodrum Belediyesi tarafından 12 Aralık’ta da inşaat ruhsatı verilmişti.

Bölgede inşaat çalışmalarının başlamasının üzerine çevreciler alana giderek duruma tepki göstermişti. Cengiz İnşaat'a verilen ruhsat, Bodrum Belediyesi 2023 yılı Ocak Ayı Olağan Meclis toplantısında da tartışmalara neden olmuş, CHP'li bazı meclis üyeleri ruhsatın iptalini isterken Bodrum Belediyesi’nden de ruhsatın yeniden değerlendirileceği duyurulmuştu. Daha sonra Cengiz İnşaat’a verilen 60 adet yapı ruhsatı iptal edilmişti. Cengiz Holding, ruhsat iptalini Muğla 1. Bölge İdare Mahkemesi'ne taşımıştı.

Cengiz Holding’in, ruhsatın iptal edilmesine yönelik yaptığı itiraz Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından kabul edilerek yürütmeyi durdurma kararı verilmişti.

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Bodrum Göl Mahallesi, Gökburun Mevkii, 305 ada 1 parsel ile 306 ada 1 parselde yapılması planlanan Turizm Konaklama Tesisi Kapasite Artışı projesi için bugün 'Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir' kararı verildi.

Kapasite artışı projesi ile 306 ada 1 parselin bitişinde yer alan, yine aynı yatırımcıya ait 305 ada 1 parsel içerisinde, parselin 77.391,84 metrekare bölümünde otel ile 151.923,06 metrekare bölümünde apart otel planlanıyor.

305 ada 1 parselde apart otel biriminde 264 kişinin konaklayabileceği 84 adet süit ve apart odası, otel biriminde ise 176 kişinin konaklayabileceği 44 adet süit odası olmak üzere 305 ada 1 parsel toplam kapasitesi 128 oda ile 440 kişi olacak.Bu Haber 14.05.2024 - 08:29:55 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.