Burhan Sili: Son dakika rezervasyonlarına odaklandık

Burhan Sili: Son dakika rezervasyonlarına odaklandık

ALTİD Başkanı Burhan Sili, otelcilerin son dakika rezervasyonlara odaklandığını açıkladı.


Erken rezervasyon döneminde beklediği performansı gösteremeyen ve sezon ortası olması rağmen otellerde ciddi boşlukların bulunduğu Türkiye’de turizmciler son dakika satışlarına odaklandı.

Savaş, baskılanan döviz kurları, deprem...

TurizmDays’ten Fikri Cinokur’a konuşan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı oluşan zararların bilançolarda durduğunu söyledi. Sili “Diğer yandan enflasyona bağlı olarak artan maliyetler ve oldukça uzun bir süre artış göstermeyen döviz kurları da yerinde ihracat yapan ve fiyatlarını bir yıl önceden vermek durumunda olan turizm sektörünün üzerinde ciddi bir yük oluşturdu. Erken rezervasyonların yeterli düzeyde olmaması da, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrasında bir müddet rezervasyonların durması ve sonrasında da seçim sürecinde rezervasyonların yavaş seyretmesine bağlı ki bu da ‘son dakika’ rezervasyonlarına odaklanmamıza neden oldu.” dedi.

Tüm dünyada pandemi sonrası oluşan ekonomik sorunlar ve Türkiye’yi tercih eden kaynak pazarlardaki tüketicinin alım gücünün tatil tercihlerinde etkili olduğunu vurgulayan Burhan Sili, şöyle devam etti:

“Bölgemizin, tesislerimizin kalite-hizmet ve fiyat dengesini kurarken bir diğer yandan kaynak pazarlarımızın da alım gücünü dikkate alma zorunluluğumuz söz konusu. Sonuçta zarar etmememiz ve sürdürülebilir turizmin prensiplerinden ödün vermememiz gerekli. Bu gerçekten hareketle, kaynak pazarlarımızın ve ekonomik verilerimiz ışığında doğru rakamları partnerlerimizle birlikte tespit etmeli ve bu süreci minimum hasarla atlatmalıyız.”Bu Haber 18.07.2023 - 13:11:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Vergi

    Ayhan 19.07.2023 - 09:48

    Turizm dernekleri bu fahiş vergi artışlarını neden açıkça eleştirmezler? Eğer yanlışları eleştirmeyeceklerse yada üyelerinin haklarını savunmayacaklarsa bu dernekler ne iş yapacaklar?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.