Burak Tonbul: İngiltere’den rekor sayıda turist bekliyoruz’

Burak Tonbul: İngiltere’den rekor sayıda turist bekliyoruz’

İngiliz turistler geçen haftadan itibaren Türkiye seyahatlerine başladı. Turizmciler, pandemi dönemi öncesi Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den nisan- kasım ayları arasında rekor ziyaretçi sayısı bekliyor.


Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş ortamı, turizmde yaz sezonuna yönelik endişeleri sürdürse de, diğer taraftan gelen iyi haberler ile turizm merkezlerinin rezervasyonlarında bir canlılık yaşanıyor. Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott’ın geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı “Türkiye, yaz tatilini geçirmek için en güzel ülkelerden biri. Bu sene rekor sayıda İngiliz’in Türkiye’nin sahil kentlerini ziyaret etmesini bekliyoruz”  açıklamasının ardından turizmciler bu sezon yeni bir rekor bekliyor.

“2019’u şimdiden geçtiğimiz gözüyle bakabiliriz”

Milliyet’te yer alan habere göre, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, 27 Mart itibarıyla Dalaman Havalimanı’na İngilizlerin uçak indirmeye başladığını belirtti. Bu şekilde devam ederse 2019 yılı sayılarının üzerine yeni bir rekor geleceğini söyleyen Uysal,  “Son dört beş gündür ciddi talep alıyoruz. Özellikle Marmaris, Fethiye, Kaş, Kalkan, Göcek tercih ediliyor. Uçaklar dolu geliyor ve konaklamalar yapılıyor. İngilizler bizi özlemiş, bizler de onları özledik. Sezonda haftada 200 uçak olacağını söyleyebiliriz. Bunların dolu geldiğinde haftada 37 bin yolcu inişi olur. Büyük bir sıkıntı oluşmazsa normal bir sene olan 2019’u şimdiden geçtiğimiz gözüyle bakabiliriz. Avrupa’dan ise yaz sezonu için gelişler mayısta başlar. Rusya tarafında ise rublenin savaş öncesi değerine çıkması umutları yeşertti ama tabii moral lazım. Zaten uçuş ambargosu var. Görüşmelerin hızlanmasıyla biz yine de iyimser bakıyoruz” diye konuştu.

“İngiltere yaygın bir coğrafyada Türkiye turizmini besliyor”

Pandemi öncesi normal yıllarda İngiltere pazarının Türkiye’nin en büyük üçüncü pazarı olduğunu hatırlatan Easyjet Holidays'in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul, 2.5 milyonun üzerinde İngiliz’in Türkiye’de tatil yaptığını kaydetti.

Tonbul “İngilizler, hem dört ana turizm merkezi olan havalimanına yani İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya’ya; hem de İstanbul’a yani yaygın bir alana dağılırlar. 1 milyona yakını Dalaman Havalimanı’na geliyor, 500 bine yakını Antalya’ya geliyor. İngiltere yaygın bir coğrafyada Türkiye turizmini besliyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle uçuşların kapalı olması sebebiyle ciddi anlamda etkilendi. Şimdi hem Türkiye’deki pandemi koşullarının gayet güvenilir sürmesi, hem de İngiltere’den Türkiye’ye tatil yapmayı seven İngilizlerin özlemiyle bir rekor beklentimiz var. Şimdiye kadar aldığımız en yüksek sayıyı alacağımızı öngörüyoruz. Bu pazarlara ayrılan uçak ve konaklama payları, tur operatörlerinin payları da İngilizler gibi diğer yoğun pazarlara açılıyor” dedi.

Tonbul ayrıca, Easyjet Holidays'in her zaman Türkiye’ye maksimum sayıda turist getirmeyi hedeflediğini, 2022 için 700 binin üzerinde koltuk ayrıldığını söyledi.Bu Haber 06.04.2022 - 14:23:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.