Budak: Turizm sezonunun ortasında yaşanan kesintiler kabul edilemez

Budak: Turizm sezonunun ortasında yaşanan kesintiler kabul edilemez

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizm bölgelerinde yaşanan elektrik kesintileri ile ilgili soru önergesi sundu.


CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya’da ve özellikle Kemer ve Alanya gibi turizm bölgelerinde çok sık yaşanan elektrik kesintilerini TBMM gündemine taşıdı.

Antalya’da elektrik dağıtım hizmetini yapan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş (AEDAŞ)’in gerekli yatırımları zamanında yapmamasının faturasını Antalyalıların ödediğini dile getiren Budak, “Özelleştirme sonrası taahhüt edilen yatırımlar yerine getirilmiyor. Dağıtım şebekesine göstermelik denetimler dahi yapılmıyor. Yaşanan elektrik kesintileri hem Antalya esnafını hem de yurttaşlarımızı canından bezdirmiş durumda. Geçen kış Isparta’yı üç gün elektriksiz bırakan dağıtım şirketi, Antalya’da da hizmet veriyor. Aynı felaketin Antalya’da da yaşanmaması için acilen önlem alınmalı. Turizm sezonunun ortasında yaşanan elektrik kesintileri kabul edilemez” diye konuştu. 

"Hem fiyatlar yüksek hem de dağıtım yeterli değil"

Almanya ve Fransa’da stratejik öneme sahip elektrik sektöründe özel şirketlerin başarısız olmaları üzerine devletlerin elektrik sektörüne geri döndüklerine dikkat çeken Budak, “Özellikle Almanya ve Fransa’da yatırım yapmayan, halkın elektrik başta olmak üzere enerji ihtiyacını güvenli bir biçimde karşılamayan elektrik üretim ve dağıtım şirketlerinin yeniden devlet mülkiyetine geçmeye başladıklarını görüyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ile birlikte, bir tersine özelleştirme süreci yaşanıyor. Ülkemizde elektrik üretim ve dağıtım sektörü, yıllardır AKP iktidarının ve onun yandaşlarının rant kapısı olarak görüldü. Bu nedenle gerekli yatırımlar yapılmadığı gibi, yurttaş da müşteri olarak görüldü Hem elektrik ücretleri çok yüksek hem de elektrik dağıtım ağımız son derece eski ve yetersiz” İfadelerini kullandı.

Budak, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

-Antalya’da ve özellikle Kemer gibi turizm bölgelerinde uzun süredir meydana gelen elektrik kesintilerinin sebepleri nelerdir?

-Son bir yılda kaç adet kesinti gerçekleşmiştir?

-Bu kesintilerin kaçı planlı bakım çalışmalarından kaynaklanmaktadır?

-Arıza nedeniyle yaşanan elektrik kesintilerinin sayısı kaçtır?

-Dağıtıcı şirketin kusurlu olup olmadığı konusunda denetimler yapılmış mıdır?

-Denetimler sonrası herhangi bir eksiklik tespit edilmiş midir? Edildiyse, ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?

-Dağıtım hizmeti veren özel şirketin gerekli yatırımları zamanında gerçekleştirip gerçekleştirmediği denetlenmekte midir?

-Söz konusu şirket özelleştirme sonrası ne kadar yatırım taahhüdünde bulunmuştur?

-Bu yatırımların ne kadarı gerçekleşmiştir?

-Elektrik kesintilerinden kaynaklanan zararların tespitine yönelik herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

-Esnafın ve halkın mağduriyetlerinin giderilmesi için herhangi bir çalışmanız var mıdır?Bu Haber 11.08.2022 - 09:45:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Yorum

    Turizmci 11.08.2022 - 10:55

    Hicbirsey bulamadınız eleştirecek elektrik kesintilerini mi buldunuz? Turizm Bakanı ve ekibini başarılı calismalarindan dolayi kutladiginiz gun CHP ye oy verecegim.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.