Bu yıl 9 ülke daha MITT Moskova’ya katılıyor, fuara ilgi büyüyor

Bu yıl 9 ülke daha MITT Moskova’ya katılıyor, fuara ilgi büyüyor

MITT Fuarı Direktörü Artyom Chernyshov, fuara katılacak turizm şirketleri için önemli bilgiler paylaştı. Fuara dönük ziyaretçi ilgisinin tur operatörlerinin katılımından değil, fuara katılan ülke sayısıyla ilgili olduğunu belirten Chernyshov, geçtiğimiz yıl dünyanın 67 ülkesinin MITT’ye katıldığını, bu yıl sayının daha da atacağını belitti.


MITT Fuarı Direktörü Artyom Chernyshov, ziyaretçilerin fuara gösterdiği ilginin tur operatörlerinin katılımıyla değil, katılımcı ülke sayısı, organizasyonun içeriği ve fiziki ortamıyla ilgili olduğunu söyledi. Bu yıl MITT Moskova Fuarı’na 67 ülkenin kaatılım sağlayacağına dikkat çeken Artyom Chernyshov, başarılı bir fuar için yapılması gereken şeylere de dikkat çekti.

Turizm fuarlarına ziyaretçileri çeken şeyler neler?

Fuarın ziyaret edilmesinin ana faktörü; fuara katılan katılımcıların çokluğu ve coğrafik çeşitliliğidir. Fuarda ne kadar fazla Yabancı ülkelerden ve Rus bölgelerinden katılımcı olursa fuarı ziyaret eden sayısı da o kadar artacaktır. Ziyaretçiler açısından en önemli kriterin fuarda mümkün olduğunca fazla turistik destinasyonun bulunması olduğu, her yıl fuardan sonra düzenli olarak yaptığımız anketlerde ortaya çıkmaktadır. MITT fuarında 26 yıldır olduğu gibi ülkeler, ülkeler içindeki bölgeler ve Rusya Federasyonu bölgeleri fuara katılım sağlamaya devam etmektedirler.

Tur operatörlerinin fuara katılımı ziyaretçi sayısını ciddi şekilde etkiliyor mu?

Bazen fuara gelen ziyaretçi sayısının büyük tur operatörlerinin varlığına bağlı olduğu görüşü ile karşılaşmaktayız. Böyle bir görüşün neden ortaya çıktığını ve varlığını sürdürmeye devam ettiğini anlasak da, bugün için doğru bir bakış açısı değil. Bundan 5-10 yıl önce pazarda çok fazla sayıda büyük tur operatörü olduğunda böyle bir ilişkinin varlığını düşünebilirdiniz. Ancak geçtiğimiz son 3 yılda tur operatörleri piyasası çok fazla konsolide oldu. Şu anda pazarda kalan büyük tur operatörlerini saymak için iki elin parmakları yeterli. Hemen hemen tüm tur operatörlerinin yıl boyunca kendi etkinliklerini organize etmeleri sebebiyle, fuarda tur operatörlerinin ziyaretçileri ile görüşmelerinin ihtiyacı eskiye oranla azaldı. Bunlara örnek olarak workshoplar, seminerler, web konferansları, business brunch, fam trip v.b. gibi etkinlikler sayılabilir. Yani tur operatörü ile ziyaretçi yıl boyunca tekrar tekrar buluşabilir ve gerekli bilgileri öğrenebilir. Bunun için ziyaretçinin tur operatörü standını ziyaret etmesi gerekmiyor. Bu nedenle ziyaretçi sayısını pek etkilediğini söyleyemeyiz. Pazarın kendisi değişiyor ve ziyaretçilerin fuara gelme amacı da değişiyor.

Bu değişimi bizler de görüp yaşamakta ve ona göre aksiyon almaktayız. İlk yapıldığı tarihten bugüne dünyanın en önemli 5 turizm fuarından biri olan MITT, Rusyadaki ve dünyadaki turizm profesyonellerini buluşturan platform olmaya devam edecek. Buna bir örnek de MITT 2020’ye yeni destinasyonlardan katılım olması.

Geçen yıl fuarımıza katılmayan Kosta Rika, Peru, Kenya, Sierra Leone, Uganda, Burundi, Kenya, Norveç, Belçika, Letonya ülkelerinden tur operatörleri fuarımıza katılacaklar. Bu durum bir kez daha, Rus turistlerin dünyadaki çoğu ülkenin ilgisini çektiğini gösteriyor.

Fuara daha fazla ziyaretçi çekmek için geçen yıla göre daha fazla kaynak ve emek harcamaktayız.

Davetiyeleri sadece turizm profesyonellerine gönderiyor ve sadece özel turizm gruplarında paylaşıyoruz.

Fuarın açılmasına 3 aydan fazla süre olmasına rağmen şimdiden 14 binin üzerinde turizm profesyoneli biletlerini temin etti.

MITT 2020 fuarında katılımcıları ve ziyaretçileri neler bekliyor?

Katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin daha nitelikli iş bağlantıları kurmaları için gerekli yatırımları yapmaya devam ediyor ve B2B formatımızı geliştiriyoruz. Fuarımızın hedef kitlesi olmayan ziyaretçilerin fuar alanına girişlerini önleyebilme fırsatımızın olduğu yeni fuar alanımız olan Crocus Expo’da MITT 2020’yi gerçekleştireceğiz.

Son olarak fuar seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara değinmek isterim:

Öncelikli olarak fuar seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Uluslararası her fuarın olmazsa olmaz 5 ana kriteri var;

Fuar katılımcı sayısı,

Fuara katılan ülke sayısı,

Fuar ziyaretçi sayısı,

Fuarı ziyaret eden ülke sayısı,

Fuar alanı büyüklüğü,

Kendi fuar organizasyonuna güvenen her organizatör, UFI (uluslararası fuar birliği) tarafından denetimden geçiyor. Yapılan bağımsız denetim sonucu organizatöre fuar sertifikası verilmektedir. Bu sertifika açıklanan verilerin doğruluğunu teyit ediyor. Eğer fuar organizatörünün böyle bir sertifikası bulunmuyorsa, size sunulan verilerin resmi olarak teyit edilmemesinden dolayı fuara temkinli yaklaşmanızda fayda var.

Bağımsız denetim raporumuzda da teyit edildiği gibi MITT 2019’da 67 ülkeden 1.523 katılımcıyı, 92 ülkeden 22 bin 289 kişiyi 35 bin m2 fuar alanımızda buluşmalarını ve ikili iş görüşmelerini gerçekleştirmelerini sağladık.

Fuarın yapıldığı günler neden önemli?

Fuarın hangi tarihlerde düzenlendiğine bakın. Eğer fuarın düzenlendiği günler hafta sonuna veya hafta sonunun bir gününe denk geliyorsa, o gün fuara profesyonel ziyaretçinin gelmesi düşük ihtimaldir. Böyle bir fuarına fiyatı düşük olsa bile katılımcının bir günü boş geçmiş oluyor.

Fuarda kaliteli seminer ve konferans yapılması neye yarar?

Fuarda kaliteli seminer ve konferans programının olması fuara daha fazla ziyaretçiyi çekecektir, bu sayede ziyaretçiler fuar alanında daha uzun zaman kalacaklardır. Ayrıca hem katılımcının hem de ziyaretçinin yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olacak.

Ziyaretçi kayıt sistemi neden önemli?

Fuara giriş yapmak için ziyaretçi kayıt sistemi ziyaretçilerden sadece ad, soyad ve mail adresi talep ediyorsa bu, fuarın hedef kitlesinin profesyonel ziyaretçi olmadığını söylememiz gerekir. Çünkü o fuar biletini herkes rahatlıkla temin edebilir.

Fuar alanında aynı zamanda başka bir fuarın yapılmasının etkileri neler?

Eğer fuar alanında sizin fuarınız ile aynı zamanda başka fuarlar da yapılıyorsa, montaj ve demontaj tarihlerini öğrenmek gerekir. Çünkü sizin fuarınız sürerken o fuarda demontaj işleri başladıysa, bu sizin gürültü, tozlu ve nahoş bir ortamda çalışmanıza sebep olur. Onun dışında paralel fuardan sizin fuarınıza geçiş engeli yoksa, hedef kitleniz olmayan bir ziyaretçi grubu ile karşı karşıya kalacaksanız demektir, bu da iş konsantrasyonunuzu bozacaktır.

Yukarıda saydığım hususlara dikkat ederek kendiniz için doğru fuarları seçebilirsiniz.

MITT 2019 - UFI Raporu-1
MITT 2019 Audit - Participant Countries-1Bu Haber 05.12.2019 - 08:43:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.