''Bu yaz yine aynı durum yaşanırsa, sinek avlarlar''

''Bu yaz yine aynı durum yaşanırsa, sinek avlarlar''

Milliyet yazarı Abbas Güçlü, koronavirüs sonrası makul fiyatlı turların ilgi göreceğini, fırsatçılık yapıp fiyatları şişirenlerin ise sinek avlayacağını yazdı.


Önünüzdeki dönemde başta turizm olmak üzere, çok ciddi sıkıntıların yaşanacağını belirten Abbas Güçlü, sıcak paraya ve üretime fazlasıyla ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanı kadar olmasa da diğer bakanların da canla-başla çalışması gerektiğini belirten Güçlü, ''Peki, siz böyle bir performans görüyor musunuz?.. Pek çok sektörde olduğu gibi turizmde de çok şey değişecek. En çok da tatil alışkanlıkları! Kaç haftadır biz de yazıyoruz, başkaları da dillendiriyor.'' diye yazdı.

Abbas Güçlü, yazısının devamında şu noktaların altını çizdi:

''Peki, ortaya konan somut bir proje var mı? Varsa seviniriz ama en azından biz duymadık!..

Turizm ve seyahat koşullarının A’den Z’ye değişmesinin yanı sıra fiyat politikası da çok önemli.

Bizde artık kronik hale gelen yanlış bir uygulama var! Boş geçen ayların ve gelmeyen turistlerin acısını, gelenlerden çıkartıyoruz.

Fiyatlar, özellikle, talebin yoğun olduğu aylarda şişirildikçe şişirilir!

Bu yaz yine aynı durum yaşanırsa, sinek avlarlar, haberleri olsun! Ama eğer, makul fiyatlarla, tatil ve seyahatseverlerin karşısına çıkarlarsa, en azından, bu sezonu çok daha az zararla kapatabilirler.

Standardı düşürmeden, sosyal mesafe konuları ihlal edilmeden, koronavirüs için geçerli diğer tüm kurallar dikkate alınarak hazırlanacak makul tatil paketleri eminiz ki ilgi görecektir.

Son 50 yılda, halkımız, promosyona öylesine alıştırıldı ki, sağlanan avantajlar, olmazsa olmazlarımızdan biri haline geldi.

Bu zaafımız, sakın ola, bazılarının yaptığı gibi, önce fiyatları katlayıp, sonra yarı yarıya indirdik gibi ya da yüzde birin bile yararlanmadığı kandırmaca reklamlarla istismar edilmemeli, tam aksine, gerçek indirimlerle, ikna edici olmalı.

Evet, şu an için, hiç kimsenin tatil ya da seyahat düşüneceği yok ama yapılacak çok şey var! Örneğin, süreç uzandığında, hiçbir hak kaybına uğramadan, aynı paketi, istedikleri dönemde, kullanma güvencesi verilirse, ilgi gösteren çok olacaktır…

Krizin fırsata dönüştürülmesi konusunda, çok tecrübeliyiz ama kurumsal ve sürdürülebilir değiliz.

Keşke bu konuda da bir kurul oluşturup, düşünmeyenler yerine, onlar yerine düşünüp projeler üretilse ama nerdeee!''Bu Haber 13.04.2020 - 09:33:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.