Brexit: Tatil fiyatları artacak, turizm sektöründe binlerce iş tehlikeye girecek

Brexit: Tatil fiyatları artacak, turizm sektöründe binlerce iş tehlikeye girecek
İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı (Brexit), seyahat sektöründe de büyük tartışmalara neden oluyor. Seasonal Business in Travel (SBIT) tarafından yapılan araştırmaya göre, Brexit sebebiyle Avrupa’da tatil yapmanın bedeli yüzde 30 oranında artacak, Avrupalı seyahat şirketleri daha az İngiliz personel istihdam edecek ve çok sayıda küçük turizm işletmesi kapanmak ya da birleşmek zorunda kalacak.


TurizmGüncel - Dış Haberler

SBIT tarafından 130 seyahat şirketi ile düzenlenen araştırmaya göre, İngiliz seyahat şirketleri, İngiltere ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki vergi ve sigorta anlaşmalarının değişmesinden ötürü diğer ülkelerdeki ofislerinde daha az İngiliz personel istihdam edebileceklerini düşünüyor. SEYAHATİN BEDELİ ARTACAK, PEK ÇOK İŞLETME KAPANACAK

Araştırmaya göre, Brexit sebebiyle Avrupa’da tatil yapmanın bedeli yüzde 30 oranında artacak ve çok sayıda küçük turizm işletmesi kapanmak ya da birleşmek zorunda kalacak.
 
SBIT verilerine göre, şu anda Avrupa ülkelerinde seyahat sektöründe istihdam edilen 25 bin İngiltere vatandaşı bulunuyor. 
 
İngiliz şirketlerin bu sezon diğer Avrupa ülkelerine gönderecekleri personel sayısında yüzde 7 oranında kısıtlamaya gitmeleri; bu oranın büyük bir kısmını da 18-24 yaş arasındaki İngiliz sektör çalışanlarının oluşturması bekleniyor. 
 
Araştırmaya katılan şirketler, bu durumdan Avrupa genelindeki staj ve eğitim programlarının da etkileneceğini belirtiyor. 

İNGİLİZ ŞİRKETLERİN AVRUPA'DAKİ PAZAR PAYI DA DÜŞECEK
 
İngiliz şirketlerinin Avrupa pazarındaki payının, Avrupa merkezli uluslararası şirketlerle rekabet edememekten ötürü düşeceği de raporda yer alan detaylar arasında. 
 
Şirketler, sezonluk çalışma koşulların Brexit’ten sonra da AB üyeliği dönemindeki gibi garanti altına alınmasını ve İngilizlerin kendi ülkelerindeki sosyal güvenlik sistemine dahil olarak diğer AB ülkelerinde daha uzun süreli çalışma izni ve vize alabilmesinin sağlanmasını talep ediyor.
 


Bu Haber 06.08.2018 - 15:07:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.