Brexit en çok Türkleri vuracak

Brexit en çok Türkleri vuracak
Türk vatandaşları, artık Ankara Anlaşması çerçevesinde İngiltere’ye gidemeyecek.

İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrası, 1963 yılında AB ile Türkiye arasında imzalanan Ankara anlaşması İngiltere için geçersiz hale geldi. Böylece, bu zamana kadar 100 bin Türk vatandaşının yararlandığı Ankara Anlaşması, İngiltere için, şimdilik geçersiz hale geldi.

Sözcü gazetesinden Ali Gülen’in haberine göre, İngiltere’ye yerleşmeyi mümkün kılan ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan 1963 tarihli Ankara Anlaşması (ECAA), Brexit ile yürürlükten kalkınca, olan Türklere oldu. 65 bini son 8 yılda olmak üzere, yaklaşık 100 bin Türk, bu yolla İngiltere'ye gidip yerleşmiş ve iş kurmuştu.

İngiltere AB'den çıkınca bu yol, 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle kapandı. AB vatandaşları ise yine eskisi gibi İngiltere'ye gidip gelebilecek.

Türkler ve İskoçyalılar mağdur oldu

Böylece, Brexit'in bir mağduru Türkler, ikinci mağduru ise AB'den çıkmak istemeyen ama İngiltere ile birlikte çıkmak zorunda kalan İskoçlar oldu. Aslında diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin de Türklere uygulaması gereken bu hakkı, sadece İngiltere uyguluyordu. Türkiye'de ise kimsenin aklına diğer ülkelere başvurmak gelmiyordu. Bu yolla İngiltere'ye giden 100 bine yakın Türk oldu.

Oturma ve çalışma hakkı

İş konsepti, yeni iş alanı projesiyle başvuranlar bunlar kabul edilince, özel çalışma vizesiyle İngiltere'ye gidenler, beş yıl iş hayatında kalınca İngiltere'de sürekli kalma, ileride vatandaşlığa başvurma ve başka iş alanlarında iş bulma hakkını elde ediyordu.

İngiltere AB'den çıkınca, Ankara Anlaşması'nın tarafı olmaktan da çıktı. AB ve önceki anlaşmalara ilişkin yükümlülükleri sona erdi. Şimdi sadece İngiltere vizesine başvurulabilecek.

31 Aralık'tan sonra İngiltere'ye Ankara Anlaşması çerçevesinde başvuru kabul edilmeyecek. Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye gitmek isteyenler için; 18 yaşını aşmış olmak, belirli bir sermayeyi kanıtlamak, konseptini açıklamak yeterli oluyordu. Giden kişi, eş ve çocuklarını da götürebiliyordu.

Kimler gidebiliyordu?

Ankara Anlaşması ile İngiltere'de iş kurmak ya da ofisini açmak isteyenler arasında doktorlar, avukatlar olabileceği gibi, eğitim danışmanlığı, pazarlama ofisi açma, mağaza, market, kafe, restoran, şoför, temizlikçi, berber, boyacı, fotoğrafçı, serbest gazeteci, tercüman gibi değişik sektörlerden kişiler de başvurabiliyordu.

Bu kişiler, önce kendi işlerini yapıyor. Gereken yasal süre dolunca da, istediği alanda iş arzına cevap verebiliyor yani başka işyerlerinde kadrolu çalışabiliyordu.

Aslında AB’nin tümünde geçerli

Benzer durum, Türk- AB Ankara Anlaşması ve Türk- AB Ortaklık Konseyi kararları ile Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya için de geçerli. Ancak bunu Türkiye'de kimse bilmediği için uygulayamıyor. Diğer AB üyesi ülkeler bu hakkı vermiyor ancak bunu yasal yollardan almak için Lüksemburg'daki Avrupa Birliği Adalet Divanı'na başvurmak gerekiyor.Bu Haber 31.12.2020 - 13:47:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.