Bölge halkından Çeşme Turizm Projesine karşı eylem

Bölge halkından Çeşme Turizm Projesine karşı eylem
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başlattığı Çeşme Turizm Projesi yerel halk tarafından protesto edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Çeşme için planladığı turizm projesine bölge halkından, çevrecilerden ve meslek örgütlerinden tepki var.

Projenin iptali için açılan davayla ilgili bilirkişi incelemesi yapıldı. Sabah erken saatlerden itibaren Çeşme Adliyesi önünde toplanan çevre örgütleri, meslek odaları, siyasi parti temsilcileri ve davacı vatandaşlar projeyi protesto etti. Davacılar adına açıklamada bulunan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Aykut Akdemir, “Memleketin topraklarını kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz” diye konuştu.

Aziz Kocaoğlu da katıldı

Duvar’da yer alan habere göre adliye binası önünde gerçekleşen buluşmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Tabip Odası, TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Barosu üyeleri ile çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı. Adliye önünde "Yarımada talanına dur de", "Tarafız muhatabız" ve "Yarımadaya sahip çıkıyoruz" yazılı pankartlar taşındı.

“Kamu yararı yok, ciddi doğa tahribatına yol açacak”

Buradaki buluşmanın ardından ise keşfin başlayacağı Alaçatı Azmak bölgesine gidildi. Davacılar bilirkişi heyeti ve bakanlık temsilcilerine projenin hayata geçmemesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunurken, projenin kamu yararı taşımadığı ve ciddi doğa tahribatına yol açacağı ifade edildi.

Ersoy ‘proje askıya çıkacak’ diyor, Bakanlık yetkilileri ‘çalışmalar sürüyor’ diyor

Azmak’taki görüşmelerin ardından açıklamalarda bulunan TMMOB İzmir İKK Sekreteri Aykut Akdemir, Bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yapılan Çeşme Turizm Projesi'nin planlarının yıl sonunda askıya çıkarılacağı yönündeki açıklamalara dikkat çekti. Bakanın açıklamalarına rağmen bakanlık yetkilileri projeyle ilgili, "Hâlâ çalışmalar sürüyor, ortada net bir şey yok" şeklinde söylemlerde bulunduğunu ifade eden Akdemir, "Ortada bir çelişki var. Bu memleketin topraklarını hiçbir şekilde kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz” dedi.

Çeşme Turizm Projesi

“Geriye dönüşü mümkün olmayan doğa tahribatı”

Adliye önünde açıklama yapan İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı ise son dönemde rant politikaları nedeniyle doğa talanının arttığını ifade ederek, çevrenin insan sağlığının ayrılmaz bir bütünü olduğunu söyledi. Söz konusu proje sonucu geriye dönüşü mümkün olmayan bir doğa tahribatı ortaya çıkağını söyleyen Çamlı, Tabip Odası olarak projeye en başından beri karşı çıktıklarını vurguladı.

"Doğa gerçekten büyük zarara uğrayacak"

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Lütfi Çamlı da, son dönemde doğa talanına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Çevre, insan sağlığının ayrılmaz bir bütünüdür. Yani çevre sağlığı olmadan insanın sağlığından bahsetmemiz mümkün değildir. Burada yapılması planlanan projesinin doğa talanı olduğunu tüm İzmir halkı dahil olmak üzere biliyor. Ekosisteme verilecek bir zarar sonrasında ağaçlar, canlılar bir bütün olarak doğa gerçekten büyük zarara uğrayacak ve geriye dönüşü mümkün olmayan bir tahribat ortaya çıkacak. Bugün ki duruşmada da sağduyunun egemen olacağını, bilirkişi ve keşif sonrasında bu projenin aslında hiçbir kamu yararı olmayan; tamamen sermayeye peşkeş çekilmek üzere organize olmuş bir talan projesi olduğunu açığa çıkarmayı düşünüyoruz.”

Avukat Şehrazat Mercan ise, “Sahanın mümkün olan her yerini göstereceğiz. Dairesi’nden bir üye ve bir hakim hazır durumda. Bizde 12 avukat, meslek odaları ve uzmanlarla beraber hazırız. Bölgeyi tamamen anlatacağız” dedi.

Kocaoğlu: Bu bölgeye şu yapılmaz bu yapılmaz demiyoruz ama...

Eskİ İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, “Yarımada özel bir yer. Burada yedi tane ilçemiz var. Bugüne kadar İzmirli hemşerilerimiz korudu bundan sonra da koruyacak. Bu bölgeye şu yapılmaz veya bu yapılmaz diye bir şey demiyorum. Aklın ve bilimin rehberliğinde, evrensel ahlak kurallarına uyularak yapılması gerekir. Bu evrensel ahlak kurallarının içinde çevrede, sürdürülebilir büyüme, hak, hukuk ve adalette var. Gelecek nesillere sağlıklı bir kent bırakmalıyız” ifadelerini kullandı.Bu Haber 27.10.2021 - 21:30:02 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.