Boeing'e 'usulsüzlük' suçlaması

Boeing'e 'usulsüzlük' suçlaması
Altı aydan kısa sürede 346 kişinin öldüğü iki 737 Max 8 kazasıyla sarsılan Boeing, ciddi suçlamalarla karşı karşıya.

Endonezya'da ve Etiyopya'da yaşanan ve 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki 737 Max 8 kazasında üretici firma Boeing'e dönük ciddi suçlamalar var. Boeing'in Max 8'ler için aldığı uçuş onayında usulsüzlük yapıldığı ileri sürülüyor.

Hürriyet gazetesinin Seattle Times'tan aktardığı habere göre, iki kaza sonrası, 737 MAX-8’lerin bu uçaklarda bulunan MCAS sistemi nedeniyle çakıldığı iddialarıyla karşılaşan Boeing, şimdi de çok daha ciddi bir suçlamayla karşı karşıya. Çünkü son olarak Etiyopya’da 11 Mart’ta 157 can alan kaza sonrası mercek altına alınan 737 MAX-8’lerin ‘ilk uçuş onayı’ aldığı süreçte Boeing’in usülsüzlük yaptığı ileri sürülüyor. ABD Federal Havacılık Kurulu (FAA) uzmanlarının yapması gereken ilk uçuş öncesi incelemeleri, sadece Boeing mühendislerince gerçekleştirildiği iddia ediliyor.

Habere göre, Avrupalı Airbus’ın ürettiği uçaklara ‘yetişmek’ için üretim ve onay sürecini hızlandırmak isteyen Boeing, kapsamlı bir inceleme yapılmasının önüne geçilerek 737 MAX-8’ler FAA uzmanlarının kılı kırk yaran incelemesi yapılmadan göklere çıkarıldı.Bu Haber 19.03.2019 - 10:11:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.