Boeing 737 Max 8 kazasının ardından yanıt bekleyen sorular

Boeing 737 Max 8 kazasının ardından yanıt bekleyen sorular
Etiyopya'da yaşanan Boeing 737 MAX kazası tüm dünyayı sarstı ve Boeing'in zor zamanlar yaşamasına neden oldu. Kazanın ardından cevaplanması pek soru ise ortada duruyor..


TurizmGüncel – Dış Haberler

Etiyopya'da yaşanan Boeing 737 MAX kazasının bundan 6 ay kadar önce Endonezya'da yaşanan kaza ile benzerlik göstermesi sonrası 40 kadar ülke MAX 8'leri yere indirdi. Boeing bu baskıyla uğraşırken, bir yandan da kazanın yazılımdan kaynaklandığına dair gayriresmi bir görüş birliği oluşmuş durumda. Ortaya çıkan raporlara göre, pek çok pilot MAX 8'lerin otomatik pilotuyla sorun olduğunu ve irtifa kaybettiğini bildirdi.. Etiyopya'daki MAX 8 kazasında da, uçağın kazadan önce düşüşe geçtiğini gösteriyor.

BOEING HATASINI ZIMNEN KABUL ETTİ

Russia Today'de yer alan habere göre Boeing, Max 8'lerin yazılımını yükselteceği sözünü vererek, aslında durumdan haberdar olduğuna da zımnen kabul etmiş oluyor. Haberde, ''Dünya tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışırken, ortada cevaplanmayı bekleyen pek çok soru duruyor'' denildi.

RT'nin haberinde, kazaya ilişkin şu değerlendirmelere yer veriliyor:

YANLIŞ GİDEN NEYDİ?

Hem Endonezya'da hem de Etiyopya'da yaşanan kazanın arkasında MCAS olarak adlandırılan uçuş kontrol sisteminin bulunduğu düşünülse de, kazalara tam olarak hangi sorunun neden olduğu belirsizliğini koruyor. Uçağın durmasını veya düşmesini engellemek için geliştirilen sistemin tam tersi bir işlev gördüğü anlaşılıyor. Uluslararası havacılık endüstrisi analisti Alessandro Bruno, ''Bu uçaklar, uçağın çok kısa sürede çok yükseğe çıkmasını sağlayacak bazı yeni motorlarla donatıldı. Boeing, bu yükseliş sırasında uçağın burnunu dengelemek için uçuş kontrol bilgisayarı geliştirdi. Ancak bazı arızalardan dolayı bu sistem uçağı dalmaya zorladı.'' yorumunda bulundu.

‘’ELEKTRONİK, YZILIM VE FARKINDALIK SORUNU’’

MAX 8'lerin uçuş manuelinde bu sistemin yeterince anlatılmadığı ve neredeyse cezai durum doğuracak şekilde kitapçığın sonunda kısaca yer verilmesinden dolayı pilotların bu sorunun üstesinden gelemediğini belirten analist, ''Yaşanan kaza araçlarda yapay zekanın sınırlarını göstermektedir. Daha eski Boeing 737'lerde asla böyle bir problem yaşanmadı çünkü uçaklarda hiçbir mekanik problem yoktu. Bu ise, bir elektronik, bir yazılım, bir farkındalık sorunuydu.'' ifadelerini kullandı.

Boeing 737 max

BOEING SORUNU BİLİYOR MUYDU?

Böyle bir problemin var olduğu bilinmiyor olsaydı bile, Endonezya'daki kaza alarm zillerini çalmalıydı ve aslına bakılırsa çaldı da. Kaza sonrası Boeing, 737 MAX uçağı uçuran tüm operatörler için bir uyarı ve eğitim danışmanlığı hazırladı. Bu danışmanlıkta Boeing, pilotlara MICAS ve uçağın burun üstü dalması konusunda uyarıda bulundu. Buna rağmen Boeing, işin üstüne gitmeyerek MICAS'ın ilgili ve gerekli bir işlev olarak savunmaya devam etti.

BOEING BUNA NEDEN İZİN VERDİ?

Eğer Boeing'in bu sorunu uzun süre önce bildiğini varsayarsak, soru daha bir aciliyet kazanıyor. Buradaki muhtemel yanıtlardan biri, şirketin suskunluğunun kar kaybı ile alakalı olduğu.

Etiyopyalı otoritelerin Amerikalı analistlerin Boeing'i kusursuz göstererek bu tür kazalarda sıkça yapıldığı gibi 'pilot hatası'na işaret edebileceğinden şüphelenmiş olabileceğini belirten Bruno, Boeing'in sahibi Airbus'a ev sahipliği yapan ve çok sayıda deneyimli profesyonel bulunduran Fransa'nın kazanın aydınlatılması konusunda daha doğru ve tarafsız bir seçenek olabileceğine dikkat çekiyor. Etiyopyalı otoritelerin de başlangıçta Almanları seçenek olarak gördüğü daha sonra ise Fransa'ya yöneldiği kaydedildi.

SON ÜLKE ABD OLDU

Peş peşe yaşanan iki ölümcül kazanın ardından uluslararası toplum tedirgin oldu ve pek çok ülke Boeing'in sorunlu serisi MAX 8'leri yere indirdi. Max 8'leri yere indiren son ülke ise, Boeing'in üretildiği ülke olan ABD oldu.

ABD Federal Havacılık İdaresi de (FAA), bu karışıklığın bir parçası olabilir. Her şeyden önce, MCAS ve uçuş manueli problemlerine rağmen bu uçaklara onay veren kurum FAA idi.

BOEING BÜYÜK SORUNLARLA KARŞI KARŞIYA

Boeing, sivil uçak ve uçak motorları alanında ABD'nin en büyük ihracatçısı. Hatta 2018 yılında CNN, Boeing'i ABD'nin en büyük ihracatçısı olarak ilan etmişti. Şirketin iptal edilen siparişlerden tut MAX 8'lerdeki problemlerin gizlendiğini ileri sürerek dava açan yatırımcılara kadar çok sayıda sorunla yüzleşme ihtimali yüksek.

‘’ÇİN İÇİN GEREKÇE DOĞDU’’

Bruno, Boeing olayının ABD ekonomisini ve borsalarını da etkileyebileceğini belirtiyor.

Ekonomik problemlerin de ötesinde, skandalın Washington'u politik olarak da zarar verebileceği belirtiliyor. Örneğin Boeing'in en büyük müşterilerinden Çin hava yolu şirketleri,sipariş ettikleri 180 MAX 8’in sadece yarısından azını teslim aldılar. Şimdi Çin yönetimi, gümrükler konusunda ABD'yi zora sokacak veya tüm siparişleri iptal edecek gerekçelere sahip.Bu Haber 16.03.2019 - 14:04:23 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.