Bodrum'da zeytinlikler turizm imarına açıldı

Bodrum'da zeytinlikler turizm imarına açıldı

Bodrum Gündoğan'da sit koruması altında olan zeytinlik alanlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından turizm imarına açıldı.


Bodrum Gündoğan’da 3. derece doğal sit koruması altında olan toplam 42 bin metrekarelik alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından turizm imarına açıldı. Parsellerin zeytinlik olmasından dolayı yüzde 10 yapılaşma sınırı getirildi.

Sözcü'den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla'nın Bodrum ilçesinin Gündoğan Mahallesi'nde 3. derece doğal sit alanı koruması altında olan iki ayrı alan için “Ekoturizm/kırsal turizm” amaçlı plan değişikliği yaparak 2 Haziran günü itirazlar için askıya çıkardı.

472 ada 69,70 ve 80 numaralı parsellerden oluşan 28 bin 940 metrekarelik alan için yapılan plan değişikliğinin açıklama raporunda yer alan bilgilere göre arazi, Çevre Düzeni Planı'nda "Orman Alanı, Doğal Sit Alanı ve Önemli Doğa Alanı” olarak belirlenmiş. Alan 2011 yılında 3. derece doğal sit alanı ilan edilmiş.

Planlama alanını tapusu ise Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca'nın Erci Tarım Turizm ve Hayvancılık Ürünleri Anonim Şirketi adına kayıtlı.

Tabanca'ya ait olan parsellerin bugüne dek imara kapalıydı. Bakanlığın yaptığı planlar ile sit koruması altında olan ve tapu kaydına göre de zeytinlik olan parseller, “Her geçen gün artış gösteren turizm talepleri karşısında yeni konaklama ve turizm alanları ihtiyaçlarını karşılamak, doğal ve kırsal doku ile iç içe uyumlu olması” amacıyla “Ekoturizm/kırsal turizm tesis alanı” olarak değiştirildi.

Buna göre, alanda konaklama tesisi, restoran, sosyal tesis, konser ve performans alanları, havuz ve çardak yapılabilecek. “Zeytinlik” vasıfları dikkate alınarak yapılaşma oranı ise 0,10 olarak belirlendi.

Bakanlık tarafından diğer değişiklik de 14 bin 375 metrekarelik 76 numaralı parsel için yapıldı. Bu parselin mülkiyeti de Erci Tarım Turizm ve Hayvancılık Ürünleri Anonim Şirketi'ne ait. Bu arazi de 3. derece doğal sit alanı ve zeytinlik. Aynı gerekçelerde bu parsele de aynı turizm fonksiyonu verildi. Zeytinlik olması nedeniyle inşaat alanı 10 ile sınırlanarak bin 409 metrekare olarak belirlenirken yükseklik sınırı da 6,50 metre oldu.Bu Haber 13.06.2022 - 13:55:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.