Bodrum halkı ile Bakan Ersoy'un şirketi karşı karşıya

Bodrum halkı ile Bakan Ersoy'un şirketi karşı karşıya

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un Kissebükü Adalıyalı Koyu'na yapmak istediği Maxx Royal oteli için ÇED toplantısı düzenlendi. Toplantıya katılan Bodrumlular projeye karşı çıkarken, ETS'nin bölgenin SİT alanı olmasından dolayı yapılması gereken zorunlu kazıları başlatarak süreci hızlandırdığı belirtildi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi ETS'nin Bodrum-Kissebükü dalıyalı Koyu'na yapmak istediği Maxx Royal oteli için ÇED toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Bodrumlular projeye karşı çıkarken, ETS'nin oteli yapmakta kararlı olduğu ve zorunlu arkeolij kazılara başladığı ifade edildi.

‘’BÖLGE ÖNEMLİ BİR YAPILAŞMA BASKISI ALTINDA KALACAK’’

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün proje için verdiği 'ÇED gerekli değildir' kararı Betül Sümer Cinmen tarafından yargıya taşınmış ve bilirkişi heyeti bölgenin mutlaka korunması gerektiğine krar vermişti. Yasal süreçte oluşturulan ikinci bilirkişi heyeti ise "Arkeolojik açıdan Adalıyalı Koyu'nun tamamı 1. derece Arkeolojik SİT özelliğine sahiptir. Turizm konaklama tesisinin faaliyete geçmesi halinde, kentsel yerleşmeye uzakta bulunan ve doğal yapısını yitirmemiş olan proje alanı ve çevresi önemli bir yapılaşma baskısına maruz kalacaktır." görüşünü bildirmişti.

KATILIMCILR: BU OTEL BURAYA YAPILAMAZ

Bodrumaktif.com’da yer alan habere göre, yasal süreç devam ederken 8 Mayıs’ta şirkete verilen son Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) onayıyla ilgili halkın katılımı toplantısı düzenlendi. Toplantıda Çiftlik Muhtarı Halil Köse “Toplantının yeri burası olmamalı, Adalıyalı Çiftliğe 6 km uzaklıkta iken siz 30 km uzaklıkta toplantı yapıyorsunuz bu toplantının yeri burası değil , bu toplantı yeniden yapılmalı” derken, diğer katılımcılar “bütün engellere rağmen katılımın yüksek olması ve Mazılı yerel halkının gösterdiği ilgi de gösteriyor ki, bu otel buraya yapılamaz” şeklinde yorum yaptılar.

AVUKAT CİNMEN: KREDİ ALABİLMEK İÇİN TOPLANTI YAPILIYOR

Avukat Betül Cinmen “Buradaki ÇED toplantısını şirket uluslararası kredi alabilmek için yapmak zorunda, aksi halde kredi alamayacak, bu nedenle olumlu ÇED raporu almak istediği için bu toplantıyı yapıyorlar” yorumunda bulundu. Cinmen “Yürütmeyi durdurma kararı verilen 25 binlik plana rağmen 1/binlik ve 5 bin ölçekli planı nasıl yapıyorsunuz. Bu bir suçtur, neyin üzerinde konuşuyorsunuz bilmiyorum, bu konuda suç duyurusunda bulunacağız. Bakanılk olarak yürütmeyi durdurma kararını bilmemeniz mümkün değil, sanki yürütmeyi durdurma kararı yokmuş gibi davranamazsınız, suçtur. Bunlar eski 1/25 bine göre yapılmış plan” dedi.

Projenin ÇED raporunu hazırlayan çevre mühendisi Mustafa Tel’in yaptığı sinevizyon gösterisinin sonunda, Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkilisi Bekir Erdoğan soru cevap bölümüne geçildiğini ifade ederek söz vermeye başlayarak, “Bakanlıktaki inceleme değerlendirme komisyonuna sizin görüşlerinizi tutanaklara geçirip ileteceğiz” dedi. Söz alanlar sırasıyla ve özetle şunları söyledi:

Ayşe Temiz (Arkeolog): Bodrum müzesinden emekliyim bu bölgeyi çok iyi bilirim. İnşaat yapılacak alan 2863 yazılı yasaya göre buraya inşaat yapılması yasak ve sakıncalı. Bu projeyi aklım yasal olarak almıyor. Ormanlık alanda cetvelle çizilmiş gibi plan olmaz.

‘’ALANIN TAHSİSİ YASAL DEĞİLDİR’’

Arif Yılmaz (Kaptan): Önünüzdeki deniz alanının tamamı arkeolojik sit alanıdır. Bütün bölge arkeolojik deniz alanıdır ve tamamen dalışa yasak bölgedir. Buraya iş makinası girdiği andan itibaren tarih fışkıracak ondan sonrada geri dönüşü olmayacak, ve burası deniz turizmi alanıdır mavi yolculuktaki teknelerin konaklama alanıdır, turizm tek taraflı olamaz. Bir yandan tesis yaparken bir yandan haritalara işlenmiş koyları deniz turizmine kapatacaksınız , böyle şey olmaz, denizciler olarak her deniz kıyısı teknelerin yanaşabileceği koy değildir özelliklere sahiptir, bu alanlar deniz turizmi olarak işaretlenmiş ve bu koylar kaybolacak riskli koylar olarak belirlenmiştir, yaptığımız çalışmalarda tedirginliklerimizin haklı olduğunu gördük, bu alanın tahsisi yasal değildir, buraya açılan tahsisler kendi direktifleri ile 2007 şubat ayında ortadan kaldırılmıştır yani yok hükmündedir

Rana Öztürk (Tema Bodrum Temsilcisi): Buranın köylüsü bu denizlerden ekmek yiyor, bu anlattıklarınızın tamamı katliamdır, köylünün ekmeği ile oynamayın, eko sistemi bozarsınız nasıl böyle bir vicdansızlık yapıyorsunuz, bu köydeki insanların ekmeğini öldüreceksiniz, buradaki oteller buradaki köylüyü tuvalet bekçisi bile yapmıyor, şimdi buranın denizine göz diktiniz, süslü püslü laflarla köylüyü kandırmayın, biraz vicdanlı olun,” dedi.

‘’BURADA 25 BİN KİŞİ EKMEK YİYOR’’

Erdem Ağan (Yat imalatçısı-Denizci): Bodrum Ticaret Odası yönetim kurulu üyesiyim. 1960 lardan sonra deniz turizmi Bodrum’dan başladı, sonra yat imalatçısı sektörü canlandı. Mavi tur , denizi doğayı ve güneşi satabileceğimiz başka bir turizm yok burada arkeoloji ve tarihi de eklemişiz. Kissebükü ve Adalıyalı’ yı yok etmek üzereyiz buraya yol inerse bu koyları doğayı koyları kaybederiz. 400 personel değil 25 bin kişi ekmek yiyor, 5 bin yat bu koylara demirliyor. Bir yeri yaşatmaya çalışırken başka birçok sektörü öldürüyoruz”

‘’OTEL HER YERDE VAR’’

Rüştü Tezcan (Denizci –Yatcı ): “Bu koylar çok az kaldı çok özel koylar, yapılacak yer çok lüksmüş çok lüks tesisler her yere yapılabilir. Yatırıma karşı değiliz yatırım yapılacak ama yeri çok iyi belirlenecek. Mavi yolculuk sürdürülebilir turizm türüdür, bunu öldürümezsiniz tek rakipsiz sektörümüzdür, çünkü dünyada çok az yerde yapılabilmektedir. Mavi yolculuk Pamukkale ve Kapadokya gibidir. Otel her yerde var kendi bacağımıza kurşun sıkıyoruz, bu koyda yapılmasının önemi gereği nedir, anlamıyorum, burada köylünün tapulu arazilerine imara kapalı ama otel inşaatına açık olacak şey değil”

KOY SAYISI 88’DEN 44’E DÜŞTÜ

Güney Şirin (HDP Ekoloji Sözcüsü): Turizm insanları beton içerisinde lüks odalarda yatırmak değil. Mavi ile yeşilin eşsiz olduğu Gökova sı ile tur yaptıracağız. Binlerce yıllık arkeoloji yapısı ile tur yaptıracağız . Bu tür tesisler yerine ev pansiyonculuğunu özendirmeliyiz. İnsanlar Ankara’nın İstanbul’u betonundan kaçıp bu doğaya geliyorlar. Bu doğayı yok edersek, özellikle doğayı korumak ile ilgili yetki alanlar bunu yaparsa bu ülke biter. 1970 lerde 88 tane koy varken bugün 44 koy kalmış. Örneğin Sea Garden koyu mavi yolculuktan çıkarıldı. Turizm bakanı burayı yaparsa bu koy olmayacak. Başka bakanların yetkililerin başka koylara inşaat yapmasına nasıl engel olacağız, nüfuzunu gücünü kullanıp tahsis alarak inşaat yapıyor. Burası 125 dönümle kalmayacak , bu tahsisler orada devam edecek. Burada çıkacak hafriyat nereye gidecek. 30 km. ormanlık alan yok edilerek yok edilecek. Buranın yeniden eski haline gelebilmesi için 300 yıl geçmesi gerekiyor. Bu tesisin yapılmasını halkın karşı çıkılmasına rağmen yapılmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz” dedi.

Bige Karan, Dernek başkanı: Bodrum’u korumak için dernek kurmak zorunda kaldık. 125 bin metrekarenin tek bir metrekaresine bile çivi çakılmasını beton dökülmesini istemiyoruz.

KARCILIOĞLU PROJEYİ SAVUNDU

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ''Söyleyeceklerimin alkışlanmayacağını biliyorum, ama fikirlerimi söylemek istiyorum, sadece bu proje için burada bulunmuyorum. Güney Şirin turizm dersi verdi ama ben onun söylediklerini çürütmek için O ‘na üç gün ders veririm. Mavi yolculuk bir dünya markasıdır. Biz de destekliyoruz, ama Bodrum’a bir dünya markası olurken Bodrum mavi yolculukla dünya markası olmadı” deyince, Filiz Dizdar yüksek sesle “Halikarnas Balıkçısı mezarında ters döndü” dedi.

Karcılıoğlu “Bu koyda mevcut alanın kanunsuz olduğu vurgulandı, buna karar verecek olan devlettir. Sizin o kanunsuzlukları haykırmanız çok bir şey değiştirmiyor, bu tesisin Bodrum’un kayda alınabilecek bir destinasyona sahip olması için ihtiyacı var, Bodrum’un bu tür markalara ihtiyacı vardı. Bu markalar gelmediği sürece yarın deniz turizmi de olmayacak” diye konuştu.

Sözleri tepki ile karşılaşan Karcılıoğlu toplantıyı terk etti.Bu Haber 09.05.2019 - 08:39:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Zafer Cengiz - 11.05.2019 - 12:07

    Son krizlerle KONAKLAMA SEKTÖRÜ ''daha da yoğunlaşan bir tempoda'' YENİ YATIRIMLARA HAYIR Kampanyaları açarken.. Krizin etkisinin kalkmasına rağmen ''pazarlama ve finansal kazanç performansı henüz beklenen düzeye yükselemeden'' BAKİR ve KORUMA ALANLARINDA ZORLAMA PROJELER ÜRETİLMESİ acaba Ne anlama geliyor? Makro Stratejik Analizlerimizde sürekli altını çizdiğimiz ''Çarpık gelişen TürkTURİZMİ'nin HİZMET Yerine RANT Odaklı olduğu gerçeğini katmerli olarak kanıtlayan'' YENİ Örnek OLAYLAR inatla ve kararlılıkla Sergilenmektedir! #ÇevreciTurizmdeÇÖZÜM için #UyanTÜRKİYE #TAG

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.