BM Turizm Örgütü Başkanı Zurab Pololikashvili'den Türkiye açıklaması

BM Turizm Örgütü Başkanı Zurab Pololikashvili'den Türkiye açıklaması

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, Türkiye’nin önde gelen destinasyonlardan biri olduğunu ve turizm altyapısına önemli yatırımlar yapıldığını ifade etti.


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, yılın ilk yarısında turizmde görülen pozitif tabloyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Hürriyet’ten Gamze Şener’e açıklamalarda bulunan Pololikashvili, “Bugün için seyahat talepleri güçlü seyrediyor ancak ekonomik koşullar da dahil olmak üzere gelecekteki zorlukları şimdiden hesaba katmak zorundayız” dedi.

“Türkiye önde gelen turizm destinasyonlarından”

Küresel enflasyon, resesyon beklentileri ve artan enerji fiyatlarının 2023 yılında turizm sektörüne etkileri üzerine olası senaryoları değerlendirdiklerini kaydeden Pololikashvili, Türkiye’nin geçtiğimiz haftalarda revize edilen, 45 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefiyle ilgili ise: “Türkiye şüphesiz önde gelen turizm destinasyonlarından biri. Son yıllarda, turizm altyapısına önemli ölçüde yatırım yapıldı, bunlardan en dikkat çekici olanı İstanbul Havalimanı. Türkiye, bu yıl ve gelecek yıllar için daha fazla ziyaretçi çekebilmek adına ihtiyacı olan profesyonel insan kaynağına ve turizm bölgelerine sahip.” açıklamasını yaptı.

“Gelecekteki sorunlara dikkat etmeli ve hazırlıklı olmalıyız”

UNWTO’nun son verilerine göre yılın ilk yarısında turizmdeki toparlanmanın devam ettiğini belirten Pololikashvili, “Uluslararası turizm, ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen pandeminin etkisinden sıyrılmaya çalışarak güçlü ve istikrarlı toparlanma belirtileri göstermeyi sürdürüyor. Bu pozitif gelişmeler her ne kadar sektörü cesaretlendirse de mevcut ve gelecekte doğabilecek sorunlara dikkat etmeli ve hazırlıklı olmalıyız” yorumunda bulundu.

“Son 3 yıl benzeri görülmemiş bir dönem”

Pololikashvili, arka arkaya yaşanan pandemi, küresel enflasyon ve resesyon gündeminin ardından, son 3 yılı “benzeri görülmemiş bir dönem” olarak tanımladı. Sektörün pandemiden ders aldığını ifade eden Pololikashvili, “Yaşadığımız kriz, sektörün yaşadığı zorlukları çok daha görünür hale getirdi ve bize durup, düşünme fırsatı vererek, gelecek yıllar için daha güçlü bir sektör oluşturmamıza olanak sağladı. Bu yüzden 27 Eylül’deki Dünya Turizm Günü, ‘Turizmi Yeniden Düşünmek’ temasıyla gerçekleştirilecek. Bu tüm sektör için neleri iyi yaptığımızı ve nerelerde daha iyi olabileceğimizi dile getirmek için bir şans” ifadelerini kullandı.

“Cesur tahminlerde bulunmamak gerek”

Pandemi sonrası, İspanya ve Portekiz gibi önemli turizm destinasyonlarında yaşanan istihdam sorununa da dikkat çeken Pololikashvili, “Bu sorun birçok ülke için hızla büyüyen bir zorluk haline geldi. BM Dünya Turizm Örgütü olarak, sektörün gelişimine ve sektörde eğitime odaklanmış durumdayız. Turizm sektörünü çalışmak için cazip hale getirmemiz ve yeni profesyoneller yetişmesini sağlamamız gerekiyor. Bu sayede güçlü ve güvenilir bir sektör oluşturabiliriz” diye konuştu.

Gelecek yıl için turizm sektöründe belirsizliklerin altını çizen UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, geçtiğimiz birkaç yılda yaşananlar nedeniyle cesur tahminlerde bulunmamak gerektiğine dikkat çekti.Bu Haber 15.08.2022 - 11:33:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.