Bilirkişi, Booking'in yaptığı işe isim koydu: Simsarlık

Bilirkişi, Booking'in yaptığı işe isim koydu: Simsarlık
TÜRSAB tarafından haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle açılan Booking davasında bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, Booking'in Türkiye'deki temsilciliğinin seyahat acentesi olmadığı ve bu nedenle de haksız rekabet ile ilgilisinin bulunmadığı belirtilirken, merkezi Hollanda'da bulunan Booking.com BV'nin yaptığı işin ise simsarlık olduğu kaydedildi. Raporda, Booking.com'un seyahat acentesi ruhsatı almasına gerek olmadığı ancak, Türkiye'de kazanç elde ettiği için vergiye tabi tutulması gerektiği ifade edildi.

TÜRSAB'ın vergi ödemediği ve haksız rekabete neden olduğu gerekçesiyle Booking.com aleyhine 5. Asliye Ceza Mahkemesi'ne açtığı davada bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı.

''TÜRKİYE'DEKİ TEMSİLCİNİN HAKSIZ REKABETLE İLGİSİ YOK''

Sözcü gazetesinden Ümit Türk'ün haberine göre bilirkişi heyetinin hazırladığı 30 sayfalık raporda davalılardan Türkiye’deki temsilcisi olan Booking.com’un sorumluluğunun bulunmadığı, seyahat acentesi olmadığı, otel rezervasyonlarında aracılık etmediği ve haksız rekabet ile ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

''YAPILAN İŞ SİMSARLIK''

Merkezi Hollanda da bulunan Booking.com BV’nin ise yabancı bir şirket olduğu belirtilen raporda, bu şirketin yaptığı işin simsarlık olduğu, bunun için seyahat acentesi ruhsatı almasının gerekli olmadığı belirtildi.

TÜRKİYE’DE VERGİYE TABİ TUTULMASI GEREKİR

Raporda, Hollanda da bulunan Booking.com BV’nin Türkiye’deki otellerde aracılık ederek gerçekleşen otel rezervasyonlardan elde ettiği komisyonun Türkiye’de elde edilen gelir olması nedeniyle Türkiye’de vergi vermesi gerektiğini vurgulandı. Ancak vergi ödemesinin de diğer rakiplerle haksız rekabet teşkil edip etmeyeceği, iş şartlarına uymama haline girip girmeyeceği hususunun ise Türk doktrininde tartışmalı olduğuna dikkat çekildi. Ancak takdirin mahkemede olduğu kaydedildi.

RAPORDA BİRÇOK ÇELİŞKİ MEVCUT

Bilirkişi raporu ile ilgili olarak söz olan davacı avukatı, raporda birçok çelişkinin mevcut olduğunu belirterek “Sonuç kısmı bile çelişkilidir. Ayrıntılı beyan için süre istiyoruz” dedi.Bu Haber 26.12.2018 - 14:56:09 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.