'Benim değilse, yansın yıkılsın anlayışı ile TÜRSAB'a saldırıyorlar'

'Benim değilse, yansın yıkılsın anlayışı ile  TÜRSAB'a saldırıyorlar'

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, EMITT Fuarı’nın ikinci gününde, ‘TÜRSAB Sektör Buluşması’ gecesinde acentelerle bir araya geldi. Göreve geldikten sonra yaptıkları çalışmaları anlatan Bağlıkaya, '' Benim değilse, yansın yıkılsın anlayışı ile acımasızca TÜRSAB'a saldırdılar ve saldırmaya devam ediyorlar.'' dedi.


Konuşmasına ‘’Turizmde güzel günler geri geldi’’ diyerek başlayan Bağlıkaya, tüm sektörün çabasıyla rekor bir yıl yaşandığını ifade etti. Seyahat acentelerinin pazarlamadaki etkin gücüyle seyahat turizm hareketinin lokomotifi konumunda olduğunu kaydeden TÜRSAB Başkanı, ‘’Ülkemize gelen her turistte seyahat acentelerimizin çok büyük emeği ve gayreti var.’’ dedi.

''2019 ZİYARETÇİ HEDEFİMİZ 50 MİLYON''

Türkiye’nin 2018 yılında 40 milyon ziyaretçi ulaşmaya başardığını ve sektörde bu rakamı yılın başında ilk telaffuz edenin TÜRSAB olduğunu ifade eden Firuz Bağlıkaya, 2019 yılı hedefinin ise yüzde 25 büyüme ile 50 milyon ziyaretçi olduğunu dile getirdi.

Bağlıkaya, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

Turizm sektörü ekonomiye en çok katkı sağlayan çok önemli ve stratejik bir sektör. Bunu her vesileyle dile getiriyoruz. sektör olarak, geçen yıl ülke ekonomimize 25 milyar dolara yakın net katkı sağladık. 2018 yılı sonu itibariyle turizm sektörü olarak Türkiye'nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 45'ini kapattık.

''ÜYELERİMİZE VERDİĞİMİZ SÖZLERİ BİR BİR YERİNE GETİRİYORUZ''

Doğru adımları atmaya devam edersek, sektör paydaşları, sivil toplum kuruluşları ve kamu el birliğiyle 2023 yılında Türkiye'nin dış ticaret açığını tek başına kapatacak güçlü bir sektör konumuna geleceğimize olan inancımız tam. Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm ekibimizle üyelerimize verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmek için canla başla çalışıyoruz. TÜRSAB artık, herkesi kucaklayan bir birlik olarak yoluna devam ediyor.

*Sorunları yerinde ve turizm segmentleri altında çözmek için 17 ayrı ihtisas başkanlığı kurduk.

*İhtisas başkanlıklarımız sürekli toplantılar düzenliyor sorunları çözmek için gayret sarf ediyorlar.

*Yolumuz ve çizgimiz aynı. Seyahat acentelerinin önündeki engelleri kaldırarak sektörü şahlandırmak, geleceğe doğru, emin, güvenli ve hızlı adımlarla yol almak. TÜRSAB bizim dönemimizde artık olması gerekene, diğer bir ifadeyle asli görevlerine yöneldi.

''YENİ YASA KISA SÜRE İÇİNDE ÇIKMIŞ OLACAK''

*Büyük küçük demeden, ülkemizin her köşesindeki acentelerimizin sorunlarını çözecek, pazarını, ekmeğini büyütecek bir yapıyı hedefliyoruz. Sektörümüzün dört gözle beklediği yeni yasa ile ilgili çalışmalarda sona ulaştık. inşallah hepimizi memnun edeceğini düşündüğümüz yeni yasamız kısa sürede çıkmış olacak.

*Sayın bakanımız başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın değerli tüm bürokratları, bu konuda olağanüstü bir çaba sarfetti.

*Yasa ile acente belgelerimizin fiyatı kat be kat yükseliyor. Böylece belgelerimiz değerleniyor.

''250 BİN LİRA TEMİNAT İŞİ YALAN''

*250 bin lira teminat işinin yalan olduğunu gösteriyoruz, iddia edilenin aksine acentelerimizin bakanlığımızdaki teminatlarını geri veriyoruz.

*Teminat, mesleki sorumluluk sigortası haline getiriliyor ve yıllık maliyetleri 500 tl civarında olucak, bunun için de sigortaya herhangi bir teminat verilmiyor.

''BELGE DEVRİNİN ÖNÜ AÇILACAK, AİDATLAR DÜŞECEK''

*Belge devrinin önü açılıyor, aidatlar neredeyse 5 te bir oranında düşüyor, yeni kuruluş çok daha zor hale geliyor.

*Söz verdiğimiz gibi 2 dönemden fazla başkanlığın önü kapanıyor, mali genel kurul yapılması ile ilgili yasamıza madde koyduk, seyahat acenteciliği meslek haline geliyor.

*Belgesiz faaliyet ile ilgili cezaları caydırıcı hale getiriyoruz, TÜRSB haksız rekabete müdahale edebilecek konuma geliyor.

baglikaya1

''SÜRPİZ BORÇLANMA VE GREKSİZ TİCARİ FAALİYET NGELLENECEK''

*Sürpriz borçlanma ve gereksiz ticari faaliyetleri engelleyecek yeni maddelerimiz var, münhasır hizmetlerimizi tekrar ve daha sert tanımladık.

*Dijital rekabetin sektör aleyhine çalışmasını engelleyici maddelerimiz var, kendi denetimlerimizi kendimiz yapabilecek hale geliyoruz.

*Bildiğiniz gibi, kültür ve turizm bakanlığı öncülüğünde Turizm Geliştirme Fonunun kurulması için çalışma yapılıyor. Bu fonda kamu özel sektör iş birliğiyle yeni bir tanıtım modeli oluşturulacak. Bu fonun, ortak akıl ve sinerjiyle turizmi daha üst seviyelere çıkartacağına inanıyoruz. TÜRSAB kurulacak bu fonun yasa ile tanımlanmış üyelerinden birisi olacak

* Hepinizin yakından takip ettiği gibi transfer konusunda yaşadığımız sorunları çözmek için en üst düzeyde girişimlerde bulunuyoruz. Ulaştırma elektronik takip ve denetim sistemi (u-etds) ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ve belediyeler, UKOME temsilcileri ile Antalya'da iki ayrı toplantı gerçekleştirdik ve bu konuyla ilgili epeyce yol kat ettik.

''DENETİMLER 7 KAT ATTI

*Kurum olarak denetimlere çok önem veriyoruz. 11 aylık dönemde denetim sayısını geçen yıla göre yaklaşık 7 kat artırdık. Yüzün üzerinde denetim personeli hedefliyoruz, yeni yasamızla birlikte kaçakla mücadeleyi en üst seviyeye getireceğiz..

*Aidat barışı ile 2903 acentemizin aidat borçlarını yapılandırdık, yönetmeliğimizi değiştirdik, BTK’ları daha bağımsız daha güçlü yapılar haline getirdik. Bu arada, seçimlerinde şeffaf ve tarafsız olduk.

''ACENTE KURULUŞUNU YAVAŞLATTIK''

*Söz verdiğimiz gibi, acente kuruluşunu yavaşlattık. ‘Nasıl yavaşlatacaksınız yasa var’ dediler yarı yarıya düşürdük..

*Küçük acenteleri ezer bunlar dediler. Yasamız küçük acenteleri koruyan büyük acentelere yükler ve sorumluluklar getiren bir yapıya sahip..

*Alt acentelerin müşteriye karşı olan sorumluluklarını sınırlandırıyoruz.

''DAHA GENİŞ STANTLARLA FUARLARA KATILACAĞIZ''

*TÜRSAB olarak üyelerimiz için önem taşıyan fuarlara daha geniş stant alanları alarak katılıyoruz ve bu standları sizlerin hizmetine ücretsiz olarak sunuyoruz.

*Şubat ayında Tahran, mart ayında ITB Berlin, MITT Moskova ve Ukrayna Fuarı'na, nisan ayında ise Azerbaycan fuarlarına 200 metrekarelik stantlarla katılacağız. Küçük acentelerimize bu ülkelerde pazarlama imkanı sunuyoruz..

*Geçmişte bakanlığımızın standı içinde küçücük TÜRSAB masalarından, bize yakışan hedefe doğru emin adımlarla gidiyoruz. Bunlardan büyük acenteler mı yararlanıyor, küçük acenteler mi?

*2019 yılında yurtdışı tanıtım çalışmalarımız kapsamında önemli projelere imza atacağız. Bu yıl, TÜRSAB olarak farklı tanıtım etkinlikleri planladık 10 farklı ülkede workshop etkinliği düzenleyeceğiz.

*Bu yıl ilkini Londra'da gerçekleştireceğimiz türk mutfağı tanıtım günlerini, Japonya ve Hindistan'a da taşıyarak gastronomi turizmi alanında ülkemize olan talebi arttırmak için çalışacağız.

*TÜRSAB TV’yi yayına aldık 100'e yakın canlı yayın yaptık. Mesleki konularımızı açık bir biçimde tartışabildiğimiz bilgi alış verişinde bulunabildiğimiz bir platforma kavuştuk..

*TÜRSAB'ın ulusal ve uluslararası basında çok daha fazla yer almasını sağladık. Kurumsal dergimiz Voice of Travel yayın hayatına başladı, TÜRSAB’ın web sitesini yeniden tasarladık.

*Hac ve Umrede söz verdiğimiz gibi acentelerimizin cebinden TÜRSAB’ın elini çektik..

*Sektörümüzün en çok ihtiyacı olan nitelikli personel yetiştirmek için TÜRSAB akademimizde, ücretsiz eğitimler düzenledik 1166 meslektaşımıza sertifika verdik.

''SEÇİMİ ERTELEDİKLERİ 90 GÜNDE 100 MİLYON LİRALIK ÇEK KESTİLER''

Seçimi erteledikleri 90 günlük sürede 100 milyonun üzerinde eşe dosta çek kesenler, daha sonra da bu çeklerden dolayı TÜRSAB'a yüzlerce icra takibi yaptıranlar, haciz memurlarına bilgisayarların, serverların yerlerini telefonda tarif edenler, yaptıklarının hesabını er geç verecekler. Benim değilse, yansın yıkılsın anlayışı ile acımasızca TÜRSAB'a saldırdılar ve saldırmaya devam ediyorlar.

''SAVCILIK İNCELEMESİ DEVAM EDİYOR''

İbra davamız devam ediyor. Şirketlerle ilgili Vergi Usul Kanununa muhalefetten maliye bakanlığımızın başlattığı incelemeler devam ediyor. Avukatlarımızın suç unsuru olarak tesbit ettiği konular ile ilgili binlerce sayfadan oluşan tüm deliller ile müracaatlarımızı yaptık, savcılık incelemesi devam ediyor. Hiç bir suç cezasız kalmaz, geç olabilir süreç yavaş işleyebilir, sabırla sonucunu beklemek durumundayız.

Bu kurumun her kuruşunun sonuna kadar takipçisiyiz, kimsenin endişesi olmasın.Bu Haber 02.02.2019 - 09:34:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.