Bayındır: Antalya kapalı bir kazan, İstanbul Türkiye'nin turizm platformu

Bayındır: Antalya kapalı bir kazan, İstanbul Türkiye'nin turizm platformu
Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, İstanbul'un Türkiye turizmi için bir platform vazifsi gördüğünü belirtti.


Hyatt Centric Hotel'de TÜROB'un mart ayı yemekli toplantısında konuşan Timur Bayındır, turizm açısından İstanbul'un önemine değindi. ''İstnbul Türkiye'nin turizm platformudur'' diyen Bayındır, ''Antalya patladı çatladı haberleri var. Antalya kapalı bir kazan. Patlasa da, çatlasa da kendi içinde patlayıp öatlıyor. istanbul ise Türkiye'nin hem tanıtım yüzü hem de platformu. Çünkü İstanbul'a gelen turist buradan Sivas'a, Kapadokya'ya, Diyarbakır'a hatta Antalya'ya gidiyor.'' ifadelerini kullandı.''AVRUPA'DA DOLULUKLARDA EN BÜYÜK ARTIŞ TÜRKİYE'DE''

Türkiye'nin Şubat 2018 otel doluluklarının, yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıklayan Bayındır, Avrupa ülkeleri arasında dolulukta en yüksek artış oranını Türkiye elde ettiğini kaydetti. Bayındır,  “İyimser beklentilerimizin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu. Bayındır, İstanbul’un turizmde özel olarak ele alınması gerektiği görüşünü yineleyerek, “İstanbul kazanırsa Türkiye kazanır” dedi.

''2018'E UMUTLU BAŞLADIK''

2018 yılına umutlu başladıklarını hatırlatan Bayındır, “2018 yılının ilk 3 ayını geride bıraktık. 2018, geçen 2 yıla göre daha iyimser beklentilerle başladığımız bir yıl oldu. İlk 3 aylık gerçekleşmelere baktığımızda da bu beklentilerin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu.''FİYATLAR YAVAŞ SEYİRDE''

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, dünya çapında veri ve analiz şirketi STR'nin TÜROB için hazırladığı ‘Şubat 2018 Ülke Performans Raporu’nda yer alan verilerle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin Şubat 2018’de ADR, yani Average Daily Rate olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 1.9 artışla 57.4 Euro’ya yükseldi. RevPar olarak adlandırılan toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler ise yüzde 25.9 artışla 35.9 Euro’ya çıktı. İstanbul’un Şubat 2017’de yüzde 48.2 olan doluluk oranı, Şubat 2018'de yüzde 35.1 artarak yüzde 65.1 olarak ölçüldü. Avrupa’da doluluklarda en yüksek artışı yaşayan destinasyon İstanbul oldu. Şubat 2018’de İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedeli 68.7 Euro ile 2017'ye göre yüzde 3.3 arttı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) ise geçen yıla oranla yüzde 39.6 artış yaşandı ve 44.7 Euro olarak ölçüldü.”

''AVRUPA'DAN GERİ DÖNÜŞ SÜRÜYOR''

“Hükümet tarafından kruvaziyer, turist geriren uçaklara verilen yakıt desteği gibi teşviklerin de, umutla başladığımız 2018 yılına pozitif yönde katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyoruz” diyen Bayındır, şunları söyledi: “Bu gelişmeler ışığında 2018 yılına ilişkin umutlarımızın devam ettiğini söyleyebilirim. Katıldığımız bütün büyük fuarlarda Türkiye olarak aldığımız sonuçlar da bu umutlarımızın artmasını sağlıyor. Londra, Berlin, Moskova, Tahran, Utrecht, Madrid… Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren hemen hemen tüm uluslararası fuarlarda olumlu sonuçlar aldık. Özellikle son iki yıldır gerileme yaşayan Türkiye’nin ana turizm pazarları niteliğindeki Avrupa’dan geri dönüş başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

''İSTANBUL KAZANIRSA TÜRKİYE KAZANIR''

İstanbul’a tanıtımlarda özel bir önem verilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Bayındır, “Türkiye’nin marka şehri İstanbul’a gerek tanıtımlarda gerekse teşvik uygulamalarında özel bir önem verilmesi gerektiğini yine tekrarlıyorum. Zira İstanbul, turizmde kazanırsa bütün Türkiye kazanır. İstanbul bir çok şehir için bağlantı noktasıdır. İstanbul bir merkezdir. Herkes İstanbul’a gelir ve buradan başka yerlere geçer. Sözgelimi İstanbul çalışamıyorsa Kapadokya’nın çalışma şansı sıfırdır. Kongre turizminin yeniden canlandırılması için gereken uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir. Fiyatlarımızın yeniden istediğimiz düzeylere gelmesinde en etkili gelişme kongre turizmi olacaktır. İstanbul otellerinde doluluklarda yükseliş başlamasına rağmen iş, toplantı ve kongre turizmi trafiğinde henüz yükseliş olmaması nedeniyle fiyat artışının önü açılamıyor. Fiyatların artışını sağlayacak en önemli etken kongre ve toplantı turizminin yeniden canlanması olur” değerlendirmesini yaptı.HÜSEYİN YAYMAN: TÜRK TURİZMİ SESSİZ BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİ

Yemekte bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman ise, Türkiye turizminin eksiklerine ve başarılarına değindi.

''Türkiye dünyanın en büyük açık hava müzesi'' diyen Yayman, Türk turizminin sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini, turist sayısında 6, turizm gelirlerinde ise 12. sırada olduğunu ifade etti.

''PROBLEMLERE HAKİMİZ''

Yayman, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

Turizmin 12 aya yayılamaması, lokasyonların sorunu, turizmin deniz, kum, güneşe sıkışması konularındaki problemlere hakimiz.

''AVRUPA OLMADAN 2023 TURİZM HEDEFLRİNE ULAŞAMAYIZ''

İkinci bir meselemiz ise pazarları .elitlendirmek. Alternatif pazar arayışlarını Avrupa'dan vazgeçmek şeklinde yansıtanlar var. Avrupa pazarı bizim için olmazsa olmaz bir pazar. Avrupa pazarı olmadan 2023 hedefi olan 50 milyon turizm 50 milyar dolar gelir hedefine ulaşamayız. 

''2017'DE AYAĞA KALKTIK, ŞİMDİ KOŞMA ZAMANI''

Bir meselemiz de tanıtım, markalaşma ve yeni hedefler belirleme. FETÖ darbesi nedeniyle 2016'da büyük sıkıntı çektik. 2017'de ayağa kalktık, şimdi koşma zamanı. Bakanlık, sektör ve meslek birlikleri el ele verirsek, 2018'de 40 milyon turist getirmenin mümkün olduğuna inanıyorum.''Bu Haber 29.03.2018 - 13:16:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.