Batılı devletler vatandaşlarına ‘Irak’ı terk edin’ çağrısı yapıyor

Batılı devletler vatandaşlarına ‘Irak’ı terk edin’ çağrısı yapıyor
ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat yakınlarında İranlı üst düzey komutanları öldürdüğü saldırının ardından bölgede tansiyon yükseldi. İran, en yetkili ağızdan intikam alacağını açıklarken, ABD ve batılı devletler vatandaşlarına Irak’ı terk etme çağrısı yapıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Tugayları’nın komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin de aralarında bulunduğu üst düzey İanlı ve Iraklı komutanların ABD tarafından öldürülmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi. Başta ABD olmak üzere Fansa ve Hollanda’nın da arlarında bulunduğu batılı devletler, vatandaşlarına uyarılar yaptı.

ABD ve Hollanda, Irak’ta bulunan vatandaşlarının ülkeyi terk etmesini isterken, Fransa ise İran’da bulunan vatandaşlarını uyardı. Yapılan uyarılarda, kitlesel yürüyüşlerin ve protestoların olduğu yerlerden uzak durulması istendi.

İran ise yapılan saldırıya çok sert yanıt verdi. Özellikle Irak ve Suriye’de IŞİD ve El Kaide gibi silahlı gruplara karşı savaşta önemli rol oynayan Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülemsinin ardından yapılan açıklamalarda, intikam alıncağı sık sık vurgulandı. Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

Kasım Süleymani'nin öldüülmesinin ardından İran'ın pek çok kentinde kitlesel protesto gösterileri düzenleniyorBu Haber 03.01.2020 - 16:02:39 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.