Başaran Ulusoy’a karşılıksız çekten milyonlarca lira ceza

Başaran Ulusoy’a karşılıksız çekten milyonlarca lira ceza
Toplamda 18 yıl Türkiye Seyahat Birliği’nin başkanlığı koltuğunda oturan Başaran Ulusoy’un yargılandığı ‘karşılıksız çek’ davasında karar belli oldu.

TÜRSAB Eski Başkanı Başaran Ulusoy’un İstanbul 20. İcra Mahkemesi’nde yargılandığı karşılıksız çek davasında karar belli oldu. Mahkeme, Çek Kanunu’nun 5/1 maddesi uyarınca Başaran Ulusoy ile Feyyaz Yalçın’a ‘karşılıksız çekin tutarı kadar (7 milyon 285 bin 900 TL) para cezası verdi. Mahkeme ayrıca, söz konusu para cezasının ödenmemesi durumunda para cezasını hapis cezasına da çevirdi.

‘’Karşılıksız çek düzenlemekten suçlu bulundular’’

TÜRSAB Eski Başkanı Başaran Ulusoy, görev yaptığı dönemde imza yetkisi olan TÜRSAB iştiraki şirketlerin çeklerini kullanarak çok sayıda işlem yapmış ve bu çeklerden bazıları çek sahipleri tarafından ceza davasına konu edilmişti. Bu davalardan biri dün karara bağlandı. İstanbul 20. İcra Ceza Mahkemesi Nisan 2018'de düzenlenen 7 milyon 287 bin 500 liralık çekin karşılıksız düzenlediği iddiasıyla açılan davayı karara bağladı. Açıklanan karara göre mahkeme, TÜRSAB eski Başkanı Başaran Ulusoy ve dönemin TÜRSAB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Feyyaz Yalçın'ı karşılıksız çek düzenlemekten suçlu buldu. Mahkeme'nin kararında sanıklardan TÜRSAB Eski Başkanı Başaran Ulusoy ve Feyyaz Yalçın'ın 7 milyon 287 bin 500 lira bedelli çeki karşılıksız düzenlemek suçunu gerçekleştirdikleri belirtildi.

7 milyon 285 bin TL adli para cezası!

Mahkeme, Ulusoy ve Yalçın'ın Çek Kanunu’nun 5/1 maddesi uyarınca 1200 gün karşılığı adli para cezası ile ayrı ayrı cezalandırırken, sanıklara günlüğü takdiren 20 TL hesabı ile 1200 gün karşılığı olarak hesaplanan 24 bin lira adli para cezası verdi. Ancak 5941 sayılı Çek Kanunu'nun 5/1 maddesi gereğince hükmedilecek adli para cezasının miktarının çekin karşılıksız kalan miktarından az olamayacağı belirtilerek sanıkların 7 milyon 285 bin 900 TL adli para cezasıyla ayrı ayrı cezalandırılmasına kararlaştırıldı.

Ödemezlerse hapis cezasına çevrilecek

Mahkeme Ulusoy ve Yalçın'ın 7 milyon 285 biner TL'yi 20 eşit taksitte ödemelerine karar verdi. Taksitlerden birisinin süresi içinde ödenmemesi durumunda kalan kısmın tamamının tahsiline ve 5941 sayılı Çek Kanunu'nun 5/11. maddesi gereğince ödenmeyen adli para cezasının hapse çevrilmesine karar veren mahkeme sanıkların çek düzenlemekten ve çek hesabı açmaktan yasaklanmalarını da kararlaştırdı.

Daha önce de ceza almıştı

Öte yandan Ray Sigorta ile alakalı yine Başaran Ulusoy ve Feyyaz Yalçın’ın 1.000.000TL’lik bir çekle ilgili mahkumiyet kararları da bulunuyor. Son kararla birlikte Eski Başkan Ulusoy 2 ayrı dosyadan ceza almış oldu. Mahkeme kararlarının İstinaf ve Yargıtay aşamaları da bulunuyor.

Soruşturma devam ediyor

Bu kararların Çek Kanunu’na muhalefet nedeniyle alınan kararlar olduğu, çeklerin düzenlenmesi ve bu şekilde kullanılması nedeniyle Başaran Ulusoy’un ayrıca görevi suistimal etmek ve menfaat elde etmek suçlarından yaklaşık 3 senedir Cumhuriyet Savcılığı tarafından bir soruşturmanın yürütüldüğü ve bilirkişi raporlarının yazıldığı biliniyor. Suça ilişkin şüphelerin oluşması nedeniyle soruşturma şu anda Ankara’da Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK)’ta devam ediyor. Uzmanlar, karşılıksız çekten alınan cezadan çok bu çeklerin düzenlenmesi konusunda işlenen suçun büyüklüğü nedeniyle MASAK’ta inceleniyor olmasının daha önemli olduğuna işaret ediyorlar.Bu Haber 08.10.2020 - 08:26:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.