Başaran Ulusoy'dan bomba açıklamalar

Başaran Ulusoy'dan bomba açıklamalar
TurizmGüncel'e konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'deki seyahat acentelerinin merak ve kaygıyla beklediği tur operatörlüğü yasası ile ilgili olarak "Hiç kimsenin burnu kanamayacak" diyen Ulusoy, bir tek acentenin dahi karşı çıkması durumunda yasayı göndermeyeceğini söyledi.


Eda Özsoy - TurizmGüncel

TurizmGüncel, çıkacak yasayla ilgili olarak kafalardaki tüm soruları TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'a sordu. 

İşte Başaran Ulusoy'un TurizmGüncel'e özel açıklamaları...Tur operatörlüğü yasası ile ilgili çalışmalar hangi aşamada?

1970’lerde 1618 sayılı kanun çıkarılırken dövize ihtiyaç vardı. Döviz getirenler diye bir gruplandırmaya ihtiyaç vardı. 2006’da bunların hepsi kaldırıldı. Yurtiçindeki hareketi de canlandıran bir şekle soktuk. Ama yeterli değil çünkü rakamlar büyümeye başladı.

BİR ERKEN REZERVASYONLA
MİLYONLAR TOPLANIYOR
Bir acente banka gibi muamele görmeye başladı. Bir erken rezervasyon yapıyorsunuz, milyon dolarlar topluyorsunuz. Buna karşı değiliz ama belirli bir standarda gelmesi lazım. Müşteri memnuniyetinin ön plana alınması gerekiyor. Burada en büyük faktör, yurtiçindekiler için. Küçük, orta, büyük ayrımı yapmıyoruz. Küçüğün daha fazla iş yapmasını sağlamak, ortanın yukarı çıkmasını büyüğün de büyüdüğü kadar çıkmasını arzu ediyoruz. Serbest ekonomi içinde sınırlamamız yok.

KÜÇÜK ACENTELERİ DAHA
FAZLA MÜDAFAA EDECEĞİZ

Küçük ve orta boy acenteleri daha fazla müdafaa edeceğiz. Zaten bunları indirimli müze biletleriyle birlikte bir teşvik veriyoruz. Kanun öncesinde şu anda herkesin görüşünü alıyoruz. Biz bunu kendimiz için değil, sektör için yapıyoruz. Sektör için yapıldığı zaman herkesi dinliyoruz. Düşündüğümüz şekilde en iyisini yakalamaya çalışıyoruz. Yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya piramite kadar geldik ve daraldık. Önce çok dinledik.

ARTIK DEĞİL 30 SENE ÖNCEKİ
GEÇEN
 SENEKİ KANUN YETMİYOR
Herkesin fikrini almaya çalıştık. Burada yanlış yapmamaya çalışıyoruz. Artık 30 seneki kanun yetmiyor. Hatta geçen yılki kanun yetmiyor. Biz 2006’dan sonra kanunu üç dört kez daha değiştirdik. Şimdi vatandaşamızı memnun edecek, acente itibarını çoğaltan iş yapmasını sağlayan bir şekle sağlamaya çalışıyoruz. 
ACENTELER HESABINI İYİ YAPACAK 
GEREKİRSE BİRLEŞECEK, ORTAK OLACAK


Sanki daha çok tüketici menfaatini koruyan bir sistemmiş gibi gözüküyor...

Tüketici menfaatini korursan tüketici gelir. Korumazsan sana gelmez ki? Bizim vazifemiz acenteleri korumak. Müşteri memnuniyetini artırırken, müşteri şımarıklığı yaratmıyoruz. Öte taraftan tüketiciyi koruduğunuzda zaten seyahat sektörünün tüm bileşenlerini korumuş oluyorsunuz.

Yasada yapılacak değişiklik acente batmalarının önüne geçecek mi?
Acente kurtarmak için bunu yapmıyoruz. Acentelerin batmaması ve acentelerin yanlış yapmaması için bunu getiriyoruz. Yaşadık işte birkaç arkadaşta. Yapacak, edecek, sonra elinde kalcak. Hayır. Biz artık yanlış yapan arkadaşımızı bakanlığa bildiriyoruz. Acente niye batsın? Hesabını iyi yapacak. Firmalar artık ya birleşecekler, ortak olacaklar. Ya da fiyatta anlaşacaklar. Kar yapmadıkları işe girmeyecekler, müşteriyi kandıramayacaklar. Biz burada mesleğin itibarını yükseltmeye çalışıyoruz.
 
Küçük acentelerin ve Incoming yapan acentelerin de bu yasa çerçevesinde bir yeri olacak mı?
İncoming koymuyoruz çünkü garantileri zaten belli. Onların kanunları çalıştıkları ülkeler tarafından belirlenmiş durumda zaten. Incoming yapan acentenin müşterisi burada kaldığı zaman sigortası götürüyor zaten. Ben buradan outgoing yaptığımda ve yolcum kaldığımda Belçika hükümeti mi bakıyor, hayır. 

KANUNU BU YIL MECLİS
TATİLE GİRMEDEN ÇIKAR


TÜRSAB içinde tur operatörlüğü ile ilgili bir birim kurulacak mı?

Hayır, bizde sağlıkta, kültürde, kongrede, sporda, doğada ayrı birimler var. Bu işi yapanlar 50 tane, bizde var 6 bin 500 tane acente. Biz ayrım yapamayız. Outgoning de gideceği ülkede ihtisaslaşacak, burada bakanlıkla bizim aramızda olan kurul bunu kontrol edecek. Bunlar doğal. Ben acentemi tüketici mahkemelerinde süründürmeyeceğim. Devletin diğer birimlerine göndermeyeceğim, kendi işimi kendim göreceğim. 
 
Bu yıl çıkar mı kanun?
Meclis tatile girmeden çıkar.

Düzenleme 1618’in içinde mi yapılacak, yoksa yeni bir yasa mı çıkacak?
Bizim zaten bir yasamız var. Yeni bir yasa çıkarmıyoruz, düzenlemeyi mevcut yasa içinde yapıyoruz.


KİMİN DERDİ VAR GELSİN 
ANLATSIN KARDEŞİM


Türkiye’de yasalar hazırlanırken, biraz günübirlik sorunları ortadan kaldırmaya yönelik çıkarılıyor. Bu anlamda siz de sektörün bileşenleriyle toplantılar yaptınız. Çıkacak olan yasa, uzun vadede Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayacak mı?

Yani bunun mükemmelini yakalamaya çalışıyoruz. 2006’da sigorta var mıydı, yoktu. Bu konuda AB kriterlerine en fazla uyan biziz. Biz burada kalkıp kendimiz için yasa çıkarmıyoruz ki. Kimin derdi var, gelsin kardeşim. Muhalif internet sayfalarında yazanlar. 6 kişi yazdı, 6’sını da çağırdım. Söyleyin derdinizi dedik; söylediler. 
BENDEN NEFRET EDENLERİN
SAYISI 6'YI GEÇMEZ, AYNI KİŞİLER


Sizin çok seveniniz de var, sizden nefret eden de var
...
Siz nefret edenleri görüyorsunuz. Nefret edenlerin sayısı çift rakama çıksın, 10’u bulsun, ben bu görevi bırakırım. 6’yı geçemediler ve aynı insanlar. Zaten sözkonusu 6 kişiden üçü de bu işi yapmıyor. Yazıyorlar, çiziyorlar. Genel kurula gelen bin 500 kişinin bin 200’ü salondaydı. Tarihimizde ilk kez liste çıkmadı. Ben bunlara silah mı çektim, ben hizmet yaptım, onlar da taktir etti 


FİKRİN NE DİYE DAVET
EDİYORUM, GELMİYORLAR


Benim bir derdim yok ki. Soruyorum fikrin ne diye, davet ediyorum. Gelmiyorlar, yazıyorlar. Benim vazifem güzel fikirleri almak, diğerlerini geri bırakmak. Bakınız duvarda TÜRSAB’ın eski başkanlarına ait 10 tane fotoğraf görüyorsunuz. O fotoğraflardaki 10 başkandan 9’u benim görev sürem kadar. 16 yılda burada hizmet etmişim demek ki. Kinin ne kiracıya ne mal sahibine faydası var. Kızgınlığım gelip anlatılmamasına ve genel kurulda konuşulmamasına. 
Bu mesleğin tecrübelerinden faydanlanmak istiyorum. Bu mesleği sevenlere Türkiye’deki vazifeleri hatırlatmak istiyoruz. Görevimiz ağır, yanlış yapma lüksümüz yok. Doğayı koruyan biziz, çevreyi koruyan biziz. Biz doğacıyız, çevreciyiz. Bizim işimiz sadece acentecilik yapmak değil ki.

ŞİKAYETLER BİZE GELSİN
BURADA DERT BABASI BENİM

Sektör medyası olarak biz işin sinir uçlarıyız. Turizm sektöründen bize yorumlar geliyor, biz de onları sizlere iletiyoruz. Şikayetler, dertler bize de geliyor. 
Size niye geliyor ki, şikayetler bize gelsin. Burda dert babası benim. Senin vazifen kamuoyunu bilgilendirmek. Dertler bana ait. Burda doktor benim. 


GENEL KURULA GELMEYENLERİN
BENİ TENKİT ETME HAKKI YOK


Siz de bizim aracılığımızla onlara sesleneceksiniz ama…

Hedef bensem yanlış. Ancak hedef  buraya katkı sağlamaksa başarılı olurlar. Hiçbir zaman benim karşıma çıkanlar, bir projeyle ortaya gelmediler. Göreve gelirken, tüm dediklerimi yaptım. Sözlerimi yerine getirdim. Bana şunu desinler: Aradaş sen 52 müzeyi aldın yanlış yaptın deseler haklılar. Gel genel kurulda çık, konuş. Genel kurula gelmeyenlerin beni tenkit etme hakkı yoktur. 

80 MİLYONLUK
MAL VARLIĞIMIZ VAR

Öyle arkadaşlar çıkardılar ki karşıma... Otobüs firmalarını karşıma çıkardılar. Bizi otobüsçülerle niye karşı karşıya bırakıyorsun. Burası otobüsçüler derneği mi? Burası Türkiye Seyahat Acentaları Birliği. Bizi rehberlerle karşı karşıya getirdiler. Onlar bana müdahale ettiler, ben onlara müdahale etmedim. Şimdi 80 milyonluk bir mal varlığımız var. 

Karşıma aday çıkmadı. “Proje getirin” dedim ama onlar beni tenkit etmekle başladılar. Ben teşekkür etmesini, özür dilemesini ve rica etmesini bilirim. Bu güne kadar hiçbir gazeteciye “şöyle yaz” demedim ama “niye dinlemedin” dedim. Dinle ama yine bildiğini yaz. Burada camiaya şunu söylemek istiyorum. Herkes rahat olsun, kimsenin memnun olmadığı değil, herkesin memnun olduğu bir yasa çıkaracağız. Bıçak kemiği rahatsız etmesin. Tarlada iz sürmeyenin harmanda sözü olmaz. Gelsin iz sürsünler. Harmanda nasıl söz sahibi olacaksın? Sabahtan akşama bilgisayar başında yazarak olmaz. Bana birisi gelip dedi mi, ya başkan japonyaya 10 uçak fazla koysak dedi mi?  Tur operatörlerinde teminatlar ciroya göre mi, yoksa kişi sayısına göre mi belirlenecek? 
Burada bunu toplamaya çalışıyoruz. Mesela X acentesi 5 bin kişilik program veriyor. 5 bini geçtiği zaman onu kontrol etme imkanmız olacak. Maliye nasıl mükellefini kontrol ediyorsa bizim de etmemiz lazım. Burda amaç şu, kimsenin burnu kanamasın. Eğer ben yanlış yapıyorsam onun ekmeğine mal oluyorum. Müzeleri teslim aldık yüzde 42 kaçağı önledik. Haksız rekabet ortadan kalktı. Devlet kar etmeye başladı. Burda 350 kişi yeni işte çalışıyor. 

Peki ciro mu, yolcu sayısı mı?
Şu anda helvayı yapmaya başladık. Helvanın rengine göre sayı mı olacak ciro mu olacak bakacağız. Burada mevcut acentelerin hiçbirisinin burnu kanamadan halledeceğiz bunu. Bir kişi şiayet ederse bu kanunu teklif etmem. Teklifi hazırladık, sayın müsteşar beyin başkanlığında çalışmalar yapacağız. 

Biz kişisel düşüncelerle toplumsal örgütlenmelerin önüne çıkacakher türlü fikre karşıyız. Bizim amacımız seyahat acentelerinin en iyi hizmeti vermesi. Ben artık 30 milyon 40 milyon gelsin demiyorum. Geliyorsa memnun kalsın diyorum. Müşteri memnuniyeti istiyorum. Eğitimli eleman istiyorum. Türkiye’nin varlıklarını koruyalım istiyorum. 

BENİM ARTIK SON DÖNEMİM
YETİŞEN ARKADAŞLARIM VAR


Biz ürünümüzü de çoğaltıyoruz. İtalyanlardan garibaldi binası var, onu alıp sanat merkezi yapacağız. Ben istanbulda 20 - 30 tane sergi yapsam, müşteri getireceğim. Bunları da düşünmek zorundayız. Artık dar bir kalıpta olan bir TÜRSAB yok. Artık benim dahi idare edemediğim bir TÜRSAB’a geldik. TÜRSAB o kadar büyüdü ki…. Ben yaşıyorum, 24 saat buradayım ama yok. Benim artık son dönemim, yetişen arkadaşlarım var. Onlar iyi bir şekilde yapacaklardır. 


TÜRSAB'ın görevlerinden birinin de çevreyi korumak olduğunu belirten Başaran Ulusoy, bu konuda özellikle balık çiftliklerinin hem denizlerin kirletilmesine, hem de turizme olan olumsuz etkisine dikkat çekiyor.

Başaran Bey yerime yetişiyor dediğiniz arkadaşlar kimler?
Çok arkadaşımız var. Bir tane yok çok var.

Bir daha aday olmayacak mısınız? 
Hayır, artık emeklilik yaşım geldi. 

TÜRSAB yeniden yapılanacak. Türkiye’de online pazar biraz zayıf. Bu anlamda TÜRSAB bir önderlik yapacak mı?
Şu anda önümüzdeki günlerde buraya telefon açtığınız zaman ALO TÜRSAB hattı devreye girecek. Bundan sonra online, teknik, internette yanlış yapanların nasıl düzeltileceğine dair tüm hesaplar yapılmıştır. 

Mesela bütün acentelerin kullanabileceği ortak bir satış programı düşünüyor musunuz?
Herkes ayrı ayrı çalışıyor. Olmaz. Hizmet müessesini tek bir çatıda toplayamazsın. 
  
Peki bu yasa acente batmaları durumunda nasıl bir fonksiyon üstlenecek? 
Acentelerin zor durumda kalmasını TÜRSAB mı yapıyor?

Hayır, yeni oluşturulan sistemde sistemin diğer ayakları da gözetilecek mi? 
Biz onlara değil kendimize bakıyoruz. Ben müşteri için yapıyorum. Otel kendi yanlışına baksın. Otel fazla satışına baksın, otel kendi işini yapacak. Pazarlayan biziz, acente biziz. Ben kendi sınırlarımı aşmak istemiyorum. 

Peki sigorta sistemi nasıl olacak?

Ya TÜRSAB olarak sigorta şirketi kuracağız, ya da bir sigorta şirketine ortak olacağız. Şu anda ana meselede anlaşınca önümüze sigorta meselesi gelcek. Ya kuracağız ya da büyük bir işbirliği yapacağız. İşbirliği yapacağımız.  sigorta şirketi yabancı da olabilir
 
2012 beklentiniz?

2023’teki hedeflerimizi 2020’de yakalamak. Hedefimiz şu 50 milyon insanı müzelerde gezdirmek 400 milyon türk lirası bakanlığa para aktarmak. Iki müzelere randevulu system anlayışını getirmek. 50 milyon ziyaretçi 50 milyar döviz. 35 milyon insanımızı gezdirmek. 

Doğayı korumak, çevreyi korumak. Gelecek olan bela küresel ısınmaya karşı önlem almak artı balık çiftliklerinin tümünü kaldırmak. 
 

 


Bu Haber 04.03.2012 - 13:19:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Yasin Karaca - 11.07.2015 - 11:18

  Sayın Turizm Güncel Yetkilileri Şahsımla ilgili gerçek dışı Yorumları Tesadüfen öğrenim.lütfen Yasin Karaca ismini yorumlardan kaldırmanızı rica ederim. Bahsi geçen firmayla hiçbir ortaklığım yoktur. Firma sahibi yakınım olur şahsımın hiç bir kurum veya kuruluşla ilgisi yoktur. Yorumu yazanları tanımıyorum neden böyle Şeyler yazıldığını anlamamaktayım lütfen böyle Anlamsız yorumlar yazmayınız. Site yöneticisinden Yasin Karaca adına Yazılan yorumların kaldırılmasını rica ediyorum Saygılarımla

 • Selma Keskinoğlu Balıkesir - 18.02.2015 - 10:42

  Sayin baskanimizi yurekden destekliyoruz .Önümüzdeki dönemde başkan olarak yine Başaran Ulusoru görmek istiyoruz.Pegasustur sahibi Yasin Karaca yı tesdüfen tanıdım. Allah razı olsun bir kere gördüm. Teşekkür etmek için defalarca aramama rağmen ulaşamadım. ALLAH DEVLETİMİZİ KORUSUN , Devletin içinde böyle güçlü sağlam insanlar var olduğu sürece bu millet VAROLACAK. Mafya bozuntularına adamın kartvizi yetti hiç bir menfaati olmadan hayatmızı ve malımızı kurtardı. Söylentimi bilemem ama başkanım sizin desteklediğini bene duydum doğruysa başımızın üstünde yeriniz var. Ben Yasin beyi tesadüfen tanıdım yardımıyla hayatımız değişti.Kenisine buradan TEŞEKKÜR ETME ISTEDİM ALLAH RAZI OLSUN....

 • Cemile Taşçı Ankara Acente Sahibi - 05.09.2012 - 05:51

  Sayin baskanimizi yurekden destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde başkan olarak yine Başaran ULUSOYU görmek istemiyoruz mümkünse.Pegasustur sahibi Yasin Karacayı tanıyoruz meslektaşımız aday olacağını duyduk acıklama yapanda yokmu .Eda hanım emeğinize sağlık kutluyoruz.

 • Sami Atalay. ETS Tur Avcilar - 15.08.2012 - 02:47

  Sayin baskana koltugu balli geliyor gitmez hikaye anlatiyor.... Yerinede kimseyi hazirlayamaz.Ets tur sahibi yakisir buraya ne dersiniz ?

 • Serdar Akın ( Turizmci ) - 13.08.2012 - 03:22

  Sayin Başaran Ulusoy, SAYIN BASKAN BOMBA HABERİ ATTINIZ ORTAYA SUSUYORSUNUZ SEKTÖRDE BİLİNEN PEGASUS TÜR BİLDİGİMİZ KADARIYLA YERİNİZE YERİNİZE HAZİRLİYORMUSSUNUZ TAMAM ANLADIK HER TARAFTA SÖYLENİYOR DUYMAYAN KALMADI BASINDA YER ALMIYOR BU YASİN KARACA KİM BENİM ARAŞTIRMALARIMA GÖRE ASKER KÖKENLİ İSTİHBARATIN EN ÖNEMLİ İSİMLERİNDEN BİRİYMİS ULUSLARASI BAĞLANTISI OLAN ONEMLİ BİR İSİM SEKTORLE BİR ALAKASİ YOK ŞİRKET YABANCI ORTAKLİ BU ADAM SİZİN YERİNİZİ NEDEN GELSİNKİ ANLADIĞIM KADARIYLA SİZİN YERİNİZE YASİN KARACAYİ HAZIRLAMANIZA GEREK YOK ADAM İSTESİN YETER ZATEN SİZ İSTESENİZDE İSTEMESİNİZDE GETİRİRLER HERKEZ MERAK İCİNDE AKRABANİZMİ DEGİLMİ HABERLER DOGRUMU NEDEN SUSUYORSUNUZ YADA GİTMEKTEN VAZMİ GECTİNİZ AÇIKLAMA YAPARSANIZ SEVİNİRİM. İYİ ÇALISMALAR.

 • Adnan Keskin Oger Tour - 20.05.2012 - 01:47

  Merhabalar, Sayın başkanımız çok başarılının. Devam etmesini isteriz, Pegasusturun sahibi Yasin KARACA ismini sürekli camiramızda duymaktayiz.yerine hazırladığını açıklama yaparsa seviniriz. İiyi Çalısmalar

 • Cem Kara Turizimci - 09.03.2012 - 11:24

  Merhabalar, Sayın başkanımız aday olmayacağını söylemiş hayırlısı.Bizler yarine Pegasustur sahibi Yasin KARACAyı hazırladığı söyleniyor doğrumu acaba.

 • öz türsab - 09.03.2012 - 03:39

  2007 de kanun değiştiğinde aklınız nerdeydi sayın başkan, ihalelere hazırlanmaktan herhalde zaman bulamadınız, sizin başkanlığınız dönemi birsürü ticari işletme kurarak etrafınızdakilere para kazandırmakla ve türsabı borç batağına sokmakla geçti ,siz bırakırsanız sizi çevreleyen halkanın içindekiler çok üzülür, aç kalırlar zümmü aşa

 • Abdullah INAL - 06.03.2012 - 12:30

  Syn Ulusoy butun sorulara gayet samımıyetıyle cevap vermis. Acentaci arkadaslarin da bu yasayi son dakikada degıl, simdiden fikir alısverisi yaparak istisare ederek bir sonuca varmalıdırlar. Bunun icin sosyal medya fazlasiyla kullanmalı ve sektor icindeki yasayi ilgileniren herkes fikrini beyan etmelidir. Zaten Syn Ulusoyda kapılarını fazlasıyla acmıs meslektaslarımıza.

 • madur... - 05.03.2012 - 03:42

  Bamtur genel merkez çalısanlarının haklarını vermiyor sayın başaran nerde turızmde hak ve adalet

 • Yasemin KALKAVAN - 05.03.2012 - 02:11

  Sayin baskanimizi yurekden destekliyoruz .Önümüzdeki dönemde başkan olarak yine Başaran ULUSOYU görmek istiyoruz.Eda hanım emeğinize sağlık.

 • Nurten KESKIN ROLLIER WISDOM TRAVEL - 05.03.2012 - 01:39

  Sayin baskanimizi yurekden destekliyoruz Duzeltilmesi ve guncellesmesi gereken her sey zamaninda yapilmaliki etkili olsun Eda hanim ellerinize saglik guzel bir oturum olmus.

 • Gölge Acenteci - 05.03.2012 - 01:13

  Eğer bir daha aday olmasın ben bu mesleği bırakırım. Buraya yazıyorum.

 • Halime Kaçmaz Ankara - 05.03.2012 - 12:23

  Başkan röportajında Şimdi 80 milyonluk bir mal varlığımız var. diyor. Oysa bundan 3 ay önce Türsabın 2011 yılında yapılan Genel kurulda üyelere dağıtılan Mali tablolarda TÜRSAB’ın toplam mal varlıkları 46,8 milyon olarak açıklanıyor. Bu kadar kısa sürede Türsabın mal varlığı 35 milyon Tl. artmışmıdır. Artmışsa Başkan bunun nereden arttığını da açıklarsa bizde aydınlanmış oluruz.

 • Necati ÇALIŞKAN - 05.03.2012 - 10:24

  Öncelikle TURİZMGÜNCELi kutluyorum. Son derece güzel sorular sorulmuş. Başkanda çok samimi bir şekilde cevap vermiş. Sevgili EDA iyi bir iş çıkarmışsınız. Hepinizi tekrar kutluyorum...

 • Kadriye Nahide ÖZARSLANGİL - 05.03.2012 - 10:19

  TÜM TURİZMCİLER BU SÖYLEMİ SAKLASINLAR. BAKALIM SÖZÜNÜ TUTACAKMI BAŞKAN. Bir daha aday olmayacak mısınız? Hayır, artık emeklilik yaşım geldi.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.