Barut Hotels'den Türk-Rus dostluğuna büyük katkı

Barut Hotels'den Türk-Rus dostluğuna büyük katkı

Rus turistler tarafından yoğun ilgi gören Antalya, yeni bir klasik müzik festivaline kavuştu. Hava muhalefeti nedeniyle 7 Mayıs yerine 8 Mayıs’a alınan Türk Rus Klasik Müzik Festivalinin açılış konseri sanatseverlerin yoğun ilgisi ile başladı.


''BU DOSTLUĞA ANLAMLI BİR KATKI SUNMAK İSTEDİK''

2019'un “Türk – Rus Kültür ve Turizm Yılı” olması nedeniyle Türkiye'nin önde gelen otel gruplarından Barut Hotels, kökleri çok eskilere dayanan iki ülke arasındaki dostluğu müzikle pekiştirmek için Türk Rus Klasik Müzik Festivalini hayata geçirdi. Side Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşen festivalle ilgili açıklama yapan Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut “İçinde bulunduğumuz yılın Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmesi dolayısıyla, biz de Türk-Rus Klasik Müzik Festivali ile bu dostluğa anlamlı bir katkı sağlamak istedik. Böylesi büyük bir festival ve görkemli açılış konseri için Maestro Spivakov, Anna Aglatova ve gururumuz Fazıl Say’a teşekkür ederiz” dedi.

Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Şef Vladimir Spivakov ile Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, 3000 yıllık Side Antik Tiyatrosu’nun etkileyici atmosferinde, “İki Dost Ülkenin Bestecileri” ile ilk konserine başladı. Türk Besteci Nevit Kodallı’nın 10. ölüm yıl dönümü anısına, 1969 yılında bestelediği ‘Telli Turna Süiti’ seslendirilirdi ve Şostakoviç’in 1924-1925’te yazdığı “Prelüd ve Scherzo” adlı esere yer verildi. Ardından Soprano Anna Aglatova, opera literatürünün en gözde aryalarını seslendirdi.

say

FAZIL SAY'DAN 'İZMİR'İN DAĞLARI', 'KARA TOPRAK'

Avrupa’da “Cecilia Bartoli’nin kız kardeşi” olarak anılan genç sanatçının solistlik becerisi büyük alkışla ödüllendirildi. Konserin sonunda dünyaca ünlü Türk piyanist ve besteci Fazıl Say, Mozart’ın ‘12.Piyano Konçertosu’nda solist olarak sahneye çıktı. Antik tiyatroyu dolduran yerli yabancı sanatseverlerin dikkatle ve hayranlıkla izlediği Say, yoğun ilgi ve alkışa cevaben sahneye geldi ve Kara Toprak eserini, sürpriz bir kolajla “İzmir’in Dağlarında ezgisine bağlayarak yeniden Veysel ile bitirdi. Tiyatroyu dolduran sanatseverler, bu eşsiz doğaçlamayı dakikalarca ayakta alkışladı.

''SON YILLARDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİM EN HEYECAN VERİCİ KONSER''

Vladimir Spivakov ise festivalin daimi orkestrası olan ve bu yıl 40. yılını kutlayan Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası ile verdiği konsere dair son yıllarda gerçekleştirdikleri en heyecan verici konsere imza attıklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu festivalde adını anmamız gereken ilk kişi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Şostakoviç, Oystrakh ve dönemin en ünlü Rus opera-bale sanatçılarını Türkiye’de günlerce ağırlamış, konserler verdirmiş ve dinlemiş. Bu festival, O’nunla başladı. Biz de Antalya’da birçok konser verdik. Ancak ‘Türk-Rus klasik müzik dostluğu’ olan bir festivalde konser vermek, farklı bir heyecan ve gurur kaynağı! Fazıl Say gibi büyük bir sanatçıyla da her konserimiz unutulmaz. Sanki O’nunla, sürekli birlikte konser veriyor gibi uyum sağladık. Anna’nın da Türk dinleyicisi önünde başarısı, bizim için ayrı mutluluk kaynağı oldu. Moskova Virtüözleri için, 40.yılında unutulmaz bir konserdi.”

say1

İKİNCİ KONSER BUGÜN

Türk-Rus Klasik Müzik Festivali’nin ikinci konseri, 9 Mayıs Perşembe günü saat 21:15’te gerçekleşecek. Konserde Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, bu kez Spivakov’u şef ve solist olarak Vivaldi ‘Keman Konçertosu’ eşliğinde ağırlayacak. Sonrasında da Spivakov idaresinde, Rusya’nın en başarılı flüt sanatçılarından olan Sergey Zhuravel’e Vivaldi’nin ‘Flüt Konçertosu’nda eşlik edecek. Topluluk konserini, Spivakov idaresinde seslendireceği, Boccherini ve Çaykovski eserleriyle tamamlayacak.

KAPANIŞ GALASI 11 MAYIS'DA

11 Mayıs Cumartesi saat 21:15’te düzenlenecek “Piazzolla-Gala” isimli kapanış konserinde ise Maestro Spivakov ve Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası, en yetenekli genç kuşak Rus sanatçılar arasında gösterilen akordeon sanatçısı Nikita Vlasov ile orkestranın kendi üyeleri olan Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası solistlerine eşlik edecek. Yüzyılımızın romantik eserleri içinde daima özel bir yeri olan Astor Piazzolla’nın eşsiz eserlerinden oluşacak olan kapanış konseri ile festival son bulacak.

Türk Rus Klasik Müzik Festivali’nin biletleri yurt içinde ve yurt dışında Biletix’te satışta. Konser biletleri, Biletix gişelerinden ya da www.biletix.com adresinden alınabiliyor.

say3

say4Bu Haber 09.05.2019 - 11:32:11 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.