Balık çiftlikleriyle ilgili düzenleme

Balık çiftlikleriyle ilgili düzenleme
Türkiye’de giderek daha büyük bir çevre sorunu haline gelen deniz içindeki balık çiftlikleri ile ilgili yeni bir yönetmelik yayımlandı.TurizmGüncel

‘’Denizlerde Faaliyet Gösteren Balık Çiftliklerinin Çevresel Yönetimi Yönetmeliği’’ genelgesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Balık çiftliklerinin kurulamayacağı hassas deniz alanlarını belirlenmek ve balık çiftliklerinin deniz çevresine olan etkilerini izleyerek çevresel yönetimine ilişkin usul ve esasların oluşturmak amacıyla çıkarılan yönetmelik, balık çiftliği kurulamayacak alanlara ait parametre ve kriterleri belirliyor.

Kıyıdan en az 500 metre uzakta, 40 metre derinlilikte olacak

Hazırlanan yönetmeliğe göre balık çiftlikleri, ‘hassas alanlardan’ kıyıdan en az 1.250 metre uzaklıkta ve 40 metre derinlikte olacak. Hassas alanlar dışındaki yerlerde ise kıyıdan uzaklık en az 500 metre, derinlik ise 30 metre olmak zorunda. Çiftlikler arası mesafenin 1000 metre olmasına karar verilirken, akıntı hızı ise en az 0,1 m/s olarak belirlendi. Yönetmeliğe göre, bu kriterleri sağlamayan yerlere ise balık çiftliği kurulamayacak.

Yönetmelik kriterleri nedeniyle faaliyetlerine son verilecek olan balık çiftlikleri, faaliyete geçebilmek için kıyıdan en az 1000 metre uzakta olması gerekecek.

Çevre Şehircilik Bakanlığı, balık çiftliklerinin bulunduğu alanlarda numuneler alarak çiftliğin çevresel etkisini inceleyecek. Ayrıca, balık çiftliklerinde çalışanlara da zorunlu eğitim verilecek.Bu Haber 28.10.2020 - 09:40:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.