Bakanlıktan Antalya-Manavgat için 4 otel ve golf sahası planı

Bakanlıktan Antalya-Manavgat için 4 otel ve golf sahası planı
Çeşme ve Didim'deki büyük ölçekli turizm planlamalarının yanı sıra, Serik ve Kemer'deki imar planı değişiklikleri ile gündeme gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, şimdi de Manavgat'ta benzer bir adım attığı belirtiliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Antalya'nı Manavgat ilçesindeki denize sıfır 3 bin dönümlük arazinin organize sanayi tahsis belgesini iptal ettiği ve söz konusu alana 4 tane golf oteli yapılması için yeni bir imar planı hazırladığı belirtildi.

Golf turizmine tahsis edilecek

Duvar gazetesinden İdris Özyol'un haberine göre, Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılağaç Ulualan mevkiinde 3 bin dönümlük denize sıfır araziye yapılması planlanan Yat Çekek ve İmalat İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve marina projesi iptal edilerek, söz konusu bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayladığı yeni imar planlarıyla golf sahalı 4 otel inşaatına açıldı. Yeni planla 3 tanesi konaklamalı 75’er hektar, 1 tane konaklamasız 55 hektar olmak üzere 280 hektar alanın golf turizmine tahsis edileceği kaydedildi.

Aralarında Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), Manavgat Esnaf ve Sanatkarlar Odası (MESO), Mimarlar Odası, Şoförler Odası, Baro Manavgat Şubesi'nin de yer aldığı 30 sivil toplum kuruluşu, bir araya gelerek Manavgat Ulualan Koruma Platformu’nu oluşturduğu ve toplantıya Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de katıldığı kaydedildi.

Dava açacaklar

Otel tahsisleriyle Manavgat’ın doğusunun sahille bağlantısının tamamen kesileceğini söyleyen platform sözcüsü Mali Müşavirler Odası Başkanı Nezih Özgenç, “Turizm Bakanlığı’nın planlarında yaklaşık 2 kilometrelik sahil şeridinin tamamı, golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmiş. Yaya ve yürüyüş yolları ile park, yeşil alan gibi kamusal kullanımlara yer verilmeyerek Kızılağaç sahili halktan koparılmıştır. Söz konusu alanın, tüm halkın kullanımına açık olarak, kentin ekonomik ve ticari hayatına katkı sağlayacak şekilde, ortak bir akılla bütüncül olarak planlanması gerekmektedir. Burası ilçemizin geleceğidir. Salı günü Ulualan mevkiinde basın açıklaması yapacağız ve bir imza kampanyası başlatacağız. Resen yapılan planlamaların iptali için de dava açacağız” açıklamasında bulundu.

Ak Partili eski başkan da tepki gösterdi

Turizm Bakanlığı’nın yeni otel planlamasına bir tepki de Ak Partili eski Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut’tan geldi. Kendi partisinin kurmaylarının verdiği sözleri hatırlatarak, Turizm Bakanı Ersoy’un bu kararından vazgeçirilmesi gerektiğini söyleyen Barut, “Dört adet golf otel, dört kişi için mutlaka önemlidir; ama Manavgat ekonomisine katkısı, yat limanı ve çekek yerinin katkısının yanında bir hiçtir. Önemli olan halkın genel menfaatine olan projelerdir. Maksat golf sahası yapmak mı yoksa golf bahanesi ile otel yeri elde etmek mi? Ayrıca golf alanları ile oteller aynı arazinin içinde olmak zorunda da değildir. Bu konuda AK Parti temsilcilerinin insiyatif alması gerekir. AK Parti’nin Turizm Bakanı yanlış yapmıştır” dedi.Bu Haber 01.06.2020 - 10:03:35 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Emre Antalyalı 15.07.2020 - 07:20

    Bu proje tamamıyla Manavgat düşünülerek yapılan ve bilindiği üzere Manavgat Side antik kent olması açısından turimde tarihi denizi ve doğası ile Dünyada öncü bir kent.Burda yapılmak istenen proje nitelikli turizm ve Türk turizminde fiyat artışını sağlamaktır.Manavgat halkı yanlış bilgilendiriliyor.Bölgeyi tanıyan ve bilen biri olarak en çok da kanat önderliği yapan kamuoyunda STK olarak bilinen kurumlarin başlarında duranların imza kampanyası yürütenlerin derdi farklı diye düşünüyorum.Halkı ayağa kaldırmanın bir anlamı da yok aslında.T.C KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI yaptığı projeyi Manavgat ta sinevizyonla ve reklam panolarında tanıtırsa imza verenlerin yarısından fazlasının imzasını sorgulayacağınıda düşünüyorum.Turizm kenti 6 ay açık Dünya standartlarında 5 yıldız konsept ve hizmet anlayışı olan oteller daha ne kadar yol alır Dünya pansiyon fiyatlandırması ile;Manavgat a gönül veren ve bundan ekmek yiyen kişilerin kurum başındaki kişiler olmak üzere öncelikli düşünceleri bu olmalı ... (Ne planlıyoruz kumsalda gidip mangal yakıp Manavgat a Katrilyon TL getirisi olan projeyi süslü yok tarım yok liman laflarinla perçinleyip halkın yeri gidiyor deyip engellemeyi mi SN.Kurulus amirleri...Çözüm olacaksa niçin koordineli bakanlıklar çalışmasına belediye katılmıyor...)Halk gidip orda piknik derdinde mi yoksa?Halkın kullanım alanları son derece planlı bir şekilde ayrılmış zaten projede...Manavgat ta kaliteli turizm ve 10 ay açık binumum tesisler planliyorsak.Dünya kenti olmasını diliyorsak öncülük yapicak bu proje olmalı diye düşünüyorum...

  • Nerede Bu Doğa Sahil Severler 03.06.2020 - 11:50

    Manavgat kıyılarında az kalmış yerlerin halkın elinden alınıp belirli kişilere verilmesi hiç hoş değil. Halk olarak bizlerde nerede denize gireceğiz, gerekiyor ise otel önlerindeki sahil bandını bile ortak kullanım alanı olarak tahsis edilmesi gerekilirken, halkın nefes alacagı alanlar yagmalanıyor. Oraya yat limanı yapılabilir balıkçı tekneleri için alan yapılabilir nehrin iç kısmına doğru, sahil bandı komple park bahçe mesire alanı ormanlık olacak şekilde genişçe projelendirilmelidir, golf alanlarıda yapılsın ama geriye doğru. 4 tane küçük küçük yapana kadar 1 tane yap büyük yap 2 tane de otel yap ama her kesimi düşünerek hareket edilmelidir.. Serik de rüşvet olayını hepiniz gördünüz duydunuz ne kadar haber yapabildiniz? lütfen baştan haber yaparak bu alanların yok olmasını engelleyınız

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.