Bakanlıktan Ağaoğlu'na 'kaçak bina yaptı, tahsisin dışına çıktı' suçlaması

Bakanlıktan Ağaoğlu'na 'kaçak bina yaptı, tahsisin dışına çıktı' suçlaması
Ali Ağaoğlu'nun Uludağ konusunda Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nı hedef alan suçlamalarına Bakanlıktan sert yanıt geldi. Ağaoğlu'nun oteli yaparken bakanlığın belirlediği tahsisin dışına çıktığı belirtilen açıklamada, ''Uludağ Milli Parkı kimseye feda edilmeyecektir'' denildi.'TAHSİSİN DIŞINA ÇIKTI''

Uludağ’da My Mountain Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen Ali Ağaoğlu, ''Uludağ orman kanunu ile yönetilmez'' diyerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nı suçlamıştı. Ağaoğlu'nun suçlamalarına yanıt veren Bakanlık, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, ''Ağaoğlu Hotel için bakanlığımızca tahsis yapılmış, ancak tahsis sınırlarının dışına çıkılarak imar planına aykırı olarak orman alanına kaçak bina yapılmıştır. Bu kaçak binalar 2000 yılından önce dönemin siyasilerince bürokratlar üzerine yapılan baskılarla gerçekleştirilmiştir. Bu kaçak yapıların yıkılıp imara uygun hale getirilmesi için ilgili firmaya tebligat yapılmış, ancak bu güne kadar bir işlem yapılmamıştır.'' denildi.

''ULUDAĞ, ERCİYES VE PALANDÖKEN'LE KIYASLANAMAZ''

Ağaoğlu'nun Erciyes ve Palandöken kayak merkezlerini Uludağ ile kıyasladığı belirtilen Bakanlık açıklamasında, söz konusu iki kayak merkezinin milli park statüsünde bulunmadığının altı çizildi. Diğerlerinin aksine Uludağ'ın hem orman alanı hem de milli park özelliğinin bulunduğu kaydedilen açıklamada, ''Burada yapılacak işlerin Milli Park Gelişim Planlarına uygun olarak yapılması mecburiyeti kanuni bir vecibedir. Milli Park statüsünün kaldırılması halinde ise Uludağ'da çivi çakmak bile mevcut orman kanununa göre mümkün değildir.'' ifadelerine yer verildi.

AĞAOĞLU'NUN SUÇLAMALARI

Ali Ağaoğlu, düzenlediği basın toplantısında  Türkiye'nin en iyi kayak merkezlerinden Uludağ'da sorunlar bulunduğunu, burası içih ‘kayak merkezi’ denildiğini belirterek, "Ancak birinci bölge, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, ikinci bölge Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı. Burası kayak merkezi ise, kayak merkezi için ne gerekiyorsa o yapılmalı. Palandöken ve Erciyes’e devletin çok güzel yatırımları oldu. Ağaoğlu olarak bugüne kadar Uludağ'a 100 milyon dolar yatırım yaptık. Birinci bölgede oteller boş şimdi köpekler cirit atıyor. Uludağ’ın durumu ortada. Bu işin bir de sosyal boyutu var. Bugün gerçekten Uludağ'ın eteklerinde bir sürü köy var. Gidin o köylere Doğu'daki köylerden çok daha geri durumda. Otelimizde çalışan insanların yüzde 60'ı, yüzde 70'i civardaki köylerdendi. Burası civar köylerde çalışan insanlara iş ve aş kapısı. Uludağ’ı Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kanunu ile idare edersen olmaz" şeklinde suçlamalarda bulunmuştu.


Bu Haber 21.03.2017 - 09:48:26 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.