Bakanlıktan açıklama: Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabını kim yazdı?

Bakanlıktan açıklama: Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabını kim yazdı?
Kültür ve Turizm Bakanlığının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın kitabının basımı ve tanıtımı için 1 milyon lira harcadığı yönüdeki iddialarla ilgili Bakanlıktan açıklama yapıldı.

Emine Erdoğan’ın “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” isimli kitabının Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Turizm Geliştirme Ajansı tarafından basıldığı ve tanıtımının yapıldığı iddialarıyla ilgili Bakanlıktan yazılı açıklama yapıldı.

Kitabın Türkiye’nin önde gelen şefleri ve akademisyenleri tarafından yazıldığı belirtilen açıklamada, Emine Erdoğan’ın kitaba önsöz yazdığı ve tanıtım toplantısına katılarak destek verdiği ileri sürüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığının konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Bazı medya kuruluşlarında, hakkında olumsuz algı yaratmak üzere haberler yayımlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” adlı eser, Türk mutfağının zenginlikleri ve beraberinde taşıdığı kültürel birikiminin yurt dışında tanıtımı amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının destekleriyle yayımlanmıştır.

Bu eser aynı zamanda Türk mutfağını tüm dünyada tanıtmak ve Türk mutfağının zenginliklerine dikkat çekmek üzere ilan edilen "Gastronomi Yılı" etkinliklerine ve 2022 yılı içinde gerçekleştirilecek olan Türk Mutfağı Haftası'na destek olmak üzere yayıma hazırlanmıştır.

Dünyada en çok konuşulan diller de dahil olmak üzere yabancı dillerde yayımlanma hazırlıkları tamamlanmak üzere olan bu değerli eser Türkiye'de de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satışa çıkarılmış ve okurların ilgisine sunulmuştur.

Halihazırda yoğun ilgi gören ve genel okur kitlesi ile birlikte, ülkemiz kültürü ve mutfağının tanıtımına yönelik faaliyetler yürüten özel işletmeler ve sivil toplum örgütleri tarafından da yoğun biçimde talep edilen bu değerli eserin satışından elde edilen gelir yine Bakanlığımızın Türk kültürü ve sanatının yurt içi ve yurt dışında tanıtımına yönelik yıllardan beri yayımladığı prestij eserlerin basılması ve okurlara ulaştırılması için kullanılacaktır.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin önsöz yazarak ve tanıtımına katılarak destek verdiği bu eser alanın en önde gelen akademisyenleri ve şefleri tarafından kaleme alınmıştır.

Nitelikli metin ve görsel içeriğiyle dikkat çeken ve yayımlanmasının üzerinden geçen çok kısa süreye rağmen okurlar ve uzmanların takdirini kazanan bu eser Türk mutfağının özgün niteliklerini tüm dünyada sunmak ve ülkemizin gastro diplomasi faaliyetlerini yeni ve üst bir safhaya taşımak iddiasıyla yayımlanmıştır.”Bu Haber 28.09.2021 - 09:04:05 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.