Bakanlık, katılacağı fuar sayısını 24’e indirdi, işte o fuarlar

Bakanlık, katılacağı fuar sayısını 24’e indirdi, işte o fuarlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 sezonunda katılacağı uluslararası turizm fuarlarını açıkladıKültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un ‘Katıldığımız fuar sayısını 40’a düşüreceğiz’ açıklamasının ardından, Türkiye’nin katılacağı fuar sayısının 24’e düşürüldüğü görüldü.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı, uluslararası fuarlara katılımla ilgili esasları açıkladı. Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Kültür ve Tanıtma Müşavirliklerimiz / Ataşeliklerimiz aracılığıyla 2019 yılında iştirak edilecek fuarlara, Bakanlığımızca kiralanan standlarda katılmak isteyen sektör kuruluşlarına yer verilecek olup, kamu / özel sektör işbirliği ile gerçekleştirilecek uluslararası turizm fuarlarına katılınmasına ilişkin esaslar aşağıda belirtilmektedir:

1 – Fuar listesinde yer alan 4 büyük fuar ve büyük metrekare ile katılım sağlanan fuarlarda bölgesel tanıtıma ( destinasyon tanıtımı ) yönelik olarak, destinasyonları temsilen katılacak olan sektör kuruluşları için yer ayrılacaktır. Ayrıca Bakanlığımız standlarında yer almak isteyen diğer işletmelere (acenta, otel, tur operatörü vb.) stand büyüklüğünün elverdiği ölçüde fuar sırasında yürütülecek çeşitli aktivitelerin/hizmetlerin giderlerine ait (enformasyon memuru, kokteyl, gösteri, ikram vb.) ücretlerin üstenilmesi veya katkıda bulunmaları karşılığında stand içinde ayrı yerler verilebilecektir.

2 – Bölge standlarında yer alacak sektör kuruluşlarınca;

a . Fuarlarda tanıtım amaçlı dağıtılmak üzere turistik merkezlerin veya bölgelerin katalog, broşür, CD, hediyelik eşya vb. tanıtım materyallerinin hazırlanması,

b. Enformasyon ünitelerinin her birinde bölge destinasyonlarını tanıyan ve ilgili ülkenin dilini bilen en az iki profesyonel turist rehberinin görevlendirilmesi gerekmektedir.

3 – Fuarlar süresince yapılması düşünülen ikram, kokteyl, gösteri vb. etkinlikler için sektör kuruluşlarının ilgili Kültür ve Tanıtma Müşavirlik/Ataşeliklerimize 90 (doksan) gün önceden başvurmaları gerekmektedir.

4 – Fuar listesinde bulunan ve insentif/ kongre turizminde ihtisaslaşmış IMEX Frankfurt adlı fuarda bu konuda uzmanlaşmış seyahat acentası ile otellerin yer alması önem taşıdığından söz konusu fuarlara katılacak işletmelerin belirlenmesi ve standlarda yer verilmesi işlemi ilgili Ataşeliğimizin sorumluluğunda,  Ankara, Antalya ve İzmir Kongre ve Ziyaretçi Büroları ile birlikte İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu  (ICVB) tarafından yapılacak, ancak sadece İstanbul’un tanıtımına yönelik kuruluşlara değil, bu konuda faaliyet gösteren Türkiye’deki tüm sektör kuruluşlarına da standımızda yer verilmesine özen gösterilecektir. Bu fuarlara katılacak kuruluşların İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’na başvurmaları ve bu kuruluş tarafından katılımcıların Bakanlığımıza ve ilgili Ataşeliğimize bildirilmesi gerekmektedir.

5 – Fuar takviminde yer alan "Sea Trade Cruise" adlı deniz turizmine yönelik fuarda bu konuda ihtisaslaşmış kuruluşların yer alması önem taşıdığından, bu fuarlara katılacak sektör kuruluşlarımızın belirlenmesi ve standımızda yer verilmesi işlemleri ilgili Müşavirliğimizin sorumluluğunda istemeleri halinde  Deniz Ticaret Odaları ile birlikte organize edilecektir.

6 –Deniz turizmi ile kongre–incentive faaliyetlerine yönelik fuarlara katılacak sektör kuruluşlarımızın İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu ve Deniz Ticaret Odaları sorumluluğunda  tanıtıcı yayın, katalog, broşür, afiş, CD , hediyelik eşya vb. materyallerin hazırlanması ve dağıtımının sağlanması gerekmektedir.

7- Bakanlığımız standında bölgesel standların dışında yer almak isteyen işletme ve kuruluşlarla ilgili olarak ;

a . Standımızda bölgesel standların dışında yer almak isteyen işletmelerin doğrudan ilgili Müşavirlik / Ataşeliklerimize başvurmaları gerekmektedir.

b . Bakanlığımız standında bölgesel standların dışında yer almak isteyen işletmelere fuar sırasında yürütülecek çeşitli aktivitelerin/hizmetlerin giderlerini ( enformasyon memuru, kokteyl, gösteri, ikram vb.) üstlenmeleri veya katkıda bulunmaları karşılığında ilgili Müşavirliklerimiz/Ataşeliklerimizce yer tahsis edilebilecektir. Fuarlarda Bakanlığımızca kiralanan alanların sınırlı olması sebebiyle ve bölgesel standların dışındaki standların düzenlenmesinde katılımcıların sayısı önemli bir etken olduğundan fuarlara katılmak isteyen işletmelerin ilgili Müşavirlik/Ataşeliklerimize en az 90 (doksan) gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir.

c . ITB Berlin ve WTM Londra Fuarları’nın ağırlıklı olarak turizm sektörü profesyonellerinin katıldıkları fuarlar olması nedeniyle standlarımızda öncelikle tur operatörleri, seyahat acentaları, oteller, hava yolu şirketleri vb. profesyonel kuruluşlara yer verilecektir. Bakanlığımız standlarında bireysel katılımcı olarak katılacak sektör kuruluşlarına ayrılacak olan özel standların teftiş, dekorasyon ücretleri ve standların metrekare büyüklükleri ile ilgili bilgiler ilgili Müşavirlik/Ataşeliklerimizce bilahare duyurulacaktır. (Özellikle ITB Berlin Turizm Borsası direkt tüketiciye yönelik bir fuar olmadığından standımızda sadece tur operatörleri, seyahat acentaları, oteller, hava yolları şirketleri, TÜRSAB, TÜROFED, TÜROB, TTYD gibi kuruluşlara yer verilecektir. )

d . Ülkemiz standlarında yer alacak işletmelerce Türkiye dışındaki destinasyonların tanıtılmasına ve pazarlanmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.

e . Bütünlüğün bozulmaması açısından; katılımcılar Bakanlığımızca belirlenmiş olan konsept ve dekorasyona uyacaklardır. Katılımcı kuruluşların Bakanlıkça belirlenen konsept ve tasarım haricinde standın herhangi bir yerinde Roll-up, görsel vb. materyal kullanmalarına kesinlikle izin verilmeyecektir.

f . Bakanlığımız standlarında yer alan katılımcılardan, tahsis edilen standları boş bırakan, fuarın açılışından sonra geldikleri ve/veya kapanış tarihinden önce standları terk ettikleri tespit edilen, Roll-up, görsel vb. materyal kullanan (konunun tespiti ilgili Müşavirlik ve Ataşelik tarafından yapılacak ve Bakanlığa bildirilecektir) kuruluşlara bir sonraki fuarımızda yer verilmeyecektir.

Fuar listesinde yer almakla birlikte, fuar öncesinde fuar idarelerince iptal edilecek veya Bakanlığımızca katılınmasından vazgeçilecek/listeye eklenecek fuarlar olduğu takdirde buna ilişkin güncelleme ve duyurular Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde (www.tanitma.gov.tr) yapılacaktır.No

Fuarın Adı

M2

Ülke Adı

Şehir Adı

Fuar Tarihi

Müşavirlik / Ateşelik

1

Utrecht Turizm Fuarı

652

Hollanda

Utrecht

09 - 13 Ocak 2019

Lahey Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

2

ITB Berlin Turizm Fuarı

3079

Almanya

Berlin

06 - 10 Mart 2019

Berlin Kültür Müşavirliği

3

Arabian Travel Market (ATM)

800

B.A.E.

Dubai

28 Nisan -01 Mayıs 2019

Dubai Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

4

World Travel Market (WTM) Londra Fuarı

500

İngiltere

Londra

04 - 06 Kasım 2019

Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

5

FerienmesseWien

100

Avusturya

Viyana

10 - 13 Ocak 2019

Viyana Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

6

Satte Yeni Delhi

250

Hindistan

Yenidelhi

15 - 17 Ocak 2019

Yeni Delhi Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

7

MatkaUluslararasiTurizm ve Seyahat Fuarı

120

Finlandiya

Helsinki

17 - 20 Ocak 2019

Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

8

FITUR Turizm Fuarı

400

Ispanya

Madrid

23 - 27 Ocak 2019

Madrid Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

9

New York Times Travel Show

100

A.B.D.

New York

25 - 27 Ocak 2019

New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği

10

FerienmesseZürih (FESPO)

150

İsviçre

Zürih

31 Ocak - 03 Şubat 2019

Zürih Kültür ve Tanıtma Ataşeliği

11

Int. TouristExhibition Holiday & SPA EXPO

150

Bulgaristan

Sofya

14 - 16 Şubat 2019

Sofya Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

12

ITFA Belgrad UluslararasiTurizm Fuarı

150

Sirbistan

Belgrad

21 - 24 Şubat 2019

Belgrad Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

13

Tahran Otelcilik ve Yan EkipmanlariSeyahat ve Turizm Fuarı

100

İran

Tahran

12 - 15 Şubat 2019

Tahran Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

14

MITT Moskova

300

Rusya

Moskova

12 - 14 Mart 2019

Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

15

UITT Ukrayna Uluslararası Tur.ve Sey.Fuarı

300

Ukrayna

Kiev

27 - 29 Mart 2019

Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

16

Matta Fair-1 2019

90

Malezya

Kuala Lumpur

15 - 17 Mart 2019

Kuala Lumpur Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

17

AzerbeycanUlus.Tur.ve Sey. F. (AITF)

150

Azerbeycan

Bakü

04 - 06 Nisan 2019

Bakü Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

18

Sea Trade CruiseGlobal

135

A.B.D.

Fort Lauderdale

08 - 11 Nisan 2019

VaşingtonKültür ve Tanıtma Müşavirliği

19

Cottm ChinaOutbound Travel and Tourism Market

140

Çin

Pekin

15 - 17 Nisan 2019

Pekin Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

20

Kazakistan U.arasi Tur.Fuarı(KITF)

100

Kazakistan

Almatı

17 - 19 Nisan 2019

Astana Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

21

IMEX Frankfurt

250

Almanya

Frankfurt

21 - 23 Mayıs 2019

Frankfurt Kültür Ataşeliği

22

Tourism Expo Japan

100

Japonya

Osaka

24 - 27 Ekim 2019

Tokyo Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

23

TT Warsaw 2019

150

Polonya

Varşova

21 - 23 Kasım 2019

Varşova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği

24

*IGTM Uluslararasi Golf Fuarı

 

 

 

 

 Bu Haber 08.11.2018 - 19:21:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.