Bakanlık İBB'yi baypas etti, Etiler'deki otel projesine onay geldi

Bakanlık İBB'yi baypas etti, Etiler'deki otel projesine onay geldi
Taş Yapı’nın Etiler'deki huzurevi arazisine otel yapma projesi bakanlık tarafından kabul edildi. ÇED süreci başlatılan proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından defalarca reddedilmişti.

 
Taş Yapı’nın Etiler'deki huzurevi alanına yapmayı planladığı tartışmalı otel projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildi ve geçtiğimiz cuma günü ÇED süreci başlatıldı.

Şirket araziye 6 bodrum kat, 1 zemin kat ve 7 normal kattan oluşan 280 odalı otel yapacak. Rumelihisarı’nda Taş Yapı’ya ait arsaya ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) 6 kere plan değişikliği gelmiş; İBB çeşitli gerekçelerle bu talepleri reddetmişti.
 
İLK TALEP 2006'DA
Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Etiler’de huzurevi alanı olan arsaya ilişkin 2006 yılından itibaren İBB Meclisi’ne 6 kere plan değişikliği geldi. 2006-2009 yılları arası gelen 4 imar planı değişikliğinde, arsanın sağlık tesisinden çıkarılarak 8 katlı konut alanı yapılması isteniyordu. İBB yeni bir sağlık alanı gösterilmediği gerekçesiyle teklifi reddetti. Söz konusu alana ilişkin 2011 yılının nisan ayında İBB Meclisi’ne bu kez 7 katlı otel yapılma isteği getirildi. Teklif oy birliğiyle reddedildi. Aynı yılın aralık ayında arazi için otel yapımından vazgeçilerek İBB Meclisi’ne bu kez “Özel Sağlık Tesisi” yapılma isteği getirildi. İBB bu teklifi de reddetti.
 
OTEL OLARAK İŞLENDİ
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen yıl arsayı imar planlarında otel alanına çevirdi. Planlarda zemin kat ve 7 kata da imar verildi. Plan notlarında yeşil alan olarak görülen alanın iç bahçe olarak yeşillendirileceği belirtildi.
 
ÇED SÜRECİ BAŞLATILDI
 
Taş Yapı, geçtiğimiz günlerde bakanlığa, söz konusu araziye 280 odalı otel yapmayı öngören bir dosya sundu. Dosyaya göre 3 bin 182 metrekarelik alan üzerine 2 bin 534 metrekare taban alanında toplam 29 bin 932 inşaat yapılacak. Proje 6 bodrum kat, 1 zemin kat ve 7 normal kattan oluşuyor. Bodrum katlar bakanlık imar planlarında 4 kat görünüyordu. Şirketin sunduğu dosyaya göre 6 bodrum kata ayrı ayrı havuz, toplantı salonu, otopark, kahvaltı salonu, hamam ve fitness benzeri oluşumlar yapılacak. Zemin katta ofis, toplantı odası ve kafe, 7 normal katta da odalar yer alacak. Çatı katında ise teras ve açık havuz olacak.

39.5 MİLYONLUK YATIRIM
Projenin maliyeti 39 milyon 510 bin 860 TL. Bakanlık geçen cuma günü dosyayı onaylayarak ÇED sürecini başlattı. İmar planlarına tepki gösteren İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Hüseyin Sağ bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarına dava açtıklarını belirterek “Meclis’e geldi. 6 kez reddettik. Biz ve Kadir Topbaş neci? Gene kamulaştırma donatı alanı yok edildi” dedi.Bu Haber 23.01.2017 - 10:42:50 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • levent erdoğan 23.01.2017 - 02:32

    İstanbul"da yeteri kadar Otel yok.Dağ-Taş her yere Otel yapmak lazım.Sonra da ya açmadan satarız yada 3 kuruşa oda satmaya çalışırız.İnsanoğlundaki bu hırsı anlamak mümkün değil.Sektörün içinde bulunduğu durumun en büyük sebebi sorumsuzca yapılan yatırımlardır.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.