Bakanlık 'hızlı ve etkin çözüm' için TÜRSAB'ın yetkilerini arttırdı

Bakanlık 'hızlı ve etkin çözüm' için TÜRSAB'ın yetkilerini arttırdı
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile birlikte, TÜRSAB'ın acenteler üzerindeki denetim yetkisi arttırıldı. Buna göre, TÜRSAB müşteriyi aldatan ve ülke turizmine zarar veren, belgelerini amacı dışında kullanan seyahat acentelerini tek başına denetleyebilecek ve seyahat acentelerinin savunmalarını alarak 'doğrudan belge iptali' istemi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletebilecek.


Turizme zarar veren faaliyetlere son vermek için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) denetim yetkileri arttırıldı.Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeyle birlikte, TÜRSAB, müşteriyi aldatan ve ülke turizmine zarar veren, belgelerini amacı dışında kullanan seyahat acentelerini tek başına denetleyebilecek. TÜRSAB, yasaya ve yönetmeliklere aykırı davranan seyahat acentelerinin savunmalarını alarak "doğrudan belge iptali" istemi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletebilecek.

VALİLİKLERE YAZI GÖNDERİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün 27 Temmuz Cuma günü yayınladığı (14495848-321.99 -631240) numaralı/sayılı genelge 81 il valiliğine dağıtıldı.

BENZER İSİMLE BELGE ALINMASI DA ENGELLENECEK

Yönetmeliğin TÜRSAB'a tanıdığı yetki ile turizme zarar veren faaliyetler içinde olduğu tespit edilen seyahat acentelerinin, işletme belgesi iptal edildikten sonra benzeri veya andıran isimlerle belgenin başka bir kişi veya kurum tarafından yeniden alınması da mümkün olmayacak.

HIZLI VE ETKİN MÜDAHALE

Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede, kararın amacı "Ülke turizmine zarar verici faaliyette bulunan acentelere dönük denetimler ve denetimlere ilişkin idari işlemlerin hızlı etkin bir şekilde sonuçlandırılması önem arz etmektedir" şeklinde açıklandı. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı genelge şu şekilde:Bu Haber 30.07.2018 - 15:35:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.