“Bakan süper oldu peki ya turizm?”

“Bakan süper oldu peki ya turizm?”
Sözcü gazetesi, yazarı Nedim Türkmen, Turizmi Teşvik Kanununda yapılan değişikleri eleştirdi. Değişiklikle Bakana süper yetkiler verildiğini ileri süren Türkmen, “Gelecek yıl 75 milyon turist, 100 milyar $ para getirirsiniz herhalde” dedi.

Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7334 Sayılı Kanunun 28/7/2021 tarih ve 31551 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Nedim Türkmen, “Turizm Teşvik Kanunu'nda yapılan değişikliklerle, yeni teşvikler geliyor zannetmeyelim. Değişiklikler ile sektöre her alanda sopa gösteriliyor, ruhsat iptali tehditleri havalarda uçuşuyor.” ifadelerini kullandı.

Turizm sektörüne her alanda sopa gösteriliyor”

Kanunda yapılan değişikliklerle turizm sektörüne her alanda sopa gösterildiğini kaydeden Türkmen, “Ruhsat iptali tehditleri havalarda uçuşuyor, yerel yönetimlerin yetkileri alınıyor. Velhasıl, Turizm Bakanı “süper bakan” oluyor. Eskiden koalisyon görüşmeleri sırasında Turizm Bakanlığı kimde kalırsa kalsın diyerek pazarlığa bile dahil edilmez iken, bu değişikliklerden sonra bu Bakanlığı kapmak için kafa göz yarılıp kavga çıkabilecektir.’’ diye yazdı.

Nedim Türkmen, yazısının devamında şu noktalara dikkat çekti:

Plan ve Bütçe Komisyonunda da görüşülmesi gerekiyordu”

Turizm Bakanlığı'nın elindeki bazı yetkilerin özel sektöre devredilmesi konusunu bizzat bakanlık yetkilileri bundan önceki dönemlerde sıklıkla dile getirirken, bugün gelinen noktada yerel yönetimlerin yetkisi de elinden alınarak, Turizm Bakanlığı süper bir güce dönüşüyor.

Meclis tatile girmeden önce, alelacele çıkartılmış bir kanun söz konusudur. Sektör temsilcileri kanun teklifi Meclis'e sunulduğunda bu durumdan haberdar olmuşlardır. Kanun, genel kanun olmasına rağmen; Anayasa Komisyonu'nda görüşülmemiş, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile ilgili hükümleri nedeniyle Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da görüşülmesi gerekirken, orada da görüşülmemiştir.

Kaosun kazananı olmaz

7183 sayılı Kanun ile kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı için ödenmesi gereken turizm paylarının ödenmemesi ya da ödendiğinin belgelendirilmemesi halinde, getirilen para cezaları ve yaptırımlar sektörün infialine neden olmuştur. Tahsilatı ajans adına vergi daireleri yaptığına göre, neden hâlâ belge ibrazı isteniyor? Bu payı ödemeyenlere geçici faaliyeti durdurma yaptırımı uygulamak Anayasa'ya aykırı değil mi?

Devlet vatandaş için vardır, vatandaş devlet için değil…

Sırf belediyelerin yetkilerini kısacağız söylemi ile yola çıkıp, kendinize süper güçlerle donatılmış bir bakanlık yarattınız. Bu yetki ve güçlerle önümüzdeki yıl Türkiye ‘ye 75 milyon turist, 100 milyar dolar para getirirsiniz herhalde."

YAZININ DEVAMI>>>>Bu Haber 31.07.2021 - 09:25:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.