Bakan Ersoy’un şirketine ve bir otele 'cinsiyet ayrımcılığı' cezası

Bakan Ersoy’un şirketine ve bir otele 'cinsiyet ayrımcılığı' cezası

Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Lancora Beach Hotele ve Etstur’a cinsiyet ayrımcılığından para cezası verildi.


Kemer’de bulunan Lancora Beach Hotel'in yalnızca erkeklerden oluşan rezervasyon talebini kabul etmemesi nedeniyle iki kişinin rezervasyonunun iptal edilmesi, cinsiyet ayrımcılığı olarak görüldü. Konuyla ilgili hem otele hem de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi Etstur’a para cezası verildiği bildirildi.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, Avukat Ferat Çağıl, akademisyen arkadaşı Hasan Onur Akay'la birlikte, Antalya'nın Kemer ilçesindeki Lancora Beach Hotel'de tatil için rezervasyon yaptırmak istedi. Çağıl ve Akay, otel ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi Etstur üzerinden rezervasyon işlemi yaptı. Otelin internet sitesi üzerinden yapılan rezervasyonda, kredi kartından ödeme yapıldı.

Ancak alınan ödeme, kredi kartına iade edildi. Etstur ile gerçekleşen görüşmede, otelin yalnızca erkeklerden oluşan rezervasyon talebinin kabul edilmediği belirtildi.

Kontenjan doluluğu gerekçe gösterildi

Otelin internet sitesi üzerinden Akay'ın kredi kartıyla ödemesi yapılarak gerçekleşen rezervasyonun iptalinin ardından Akay'a bir e-posta gönderildi. E-postada rezervasyon iptaline gerekçe olarak kontenjanların dolu olması gösterildi.

Aynı tarihte başka müşteri kabul etmişler

Bunun üzerine avukat Çağıl ve akademisyen Akay, bir kadın arkadaşlarından otelden rezervasyon yapmayı denemesini istedi. Aynı otel, aynı tarihlerde yapılan üç kişilik rezervasyon talebini kabul etti.

Cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla TİHK’e başvurdular

Cinsiyet temelinde ayrımcılığa uğradığını ileri süren Çağıl ve Akay, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na (TİHEK) başvurdu. Çağıl ve Akay'ın başvurusunda manevi tazminat ile uzlaşmanın mümkün olabileceği, aksi halde otele idari para cezası verilmesi talep edildi.

TİHEK'e yapılan başvuru üzerine, otelden ve Etstur'dan yazılı görüş alındı. Otel, rezervasyonu kapasite doluluğu nedeniyle alamadıklarını, 2021 yılının ekim ayında rezervasyon yapılabileceği belirterek, cinsiyet ayrımcılığı iddiasını reddetti.

Etstur tesisle ilgili tasarrufları olmadığını ileri sürdü

Etstur ise tesisle ilgili tasarrufta bulunma yetkilerinin olmadığını, otelle yapılan sözleşmede, tek, ikili ya da üçlü erkek rezervasyonun kabul edilmeyeceği maddesinin bulunduğunu ve başka otellerden rezervasyon imkanı olduğunu savundu.

TİHEK: Cinsiyet ayrımcılığı yapıldı

TİHEK, başvuruyla ilgili 1 Mart'ta yapılan toplantıda kararını verdi. Avukat Ferat Çağıl ve akademisyen Hasan Onur Akay'ın başvurusunda cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmeden TİHEK, otel ve Etstur’un 15 bin lira idari para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

TİHEK'in kararının ardından, başvuruculardan avukat Ferat Çağıl, manevi tazminat davası da açacaklarını belirtti.Bu Haber 13.04.2022 - 10:13:10 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • isimsiz 16.04.2022 - 03:38

    Bu durumda kimse otelin neden böyle bir karar aldığını sorgulamak istemez. Bir otel çalışanı olarak otelimize gelen bir ya da birden fazla bay misafirlerin yüzde doksanı ülkemizin imajını zedelemekte. bazen izlerken ben utanıyorum.

  • İsimsiz 14.04.2022 - 06:28

    Oteller; tek veya birlikte birden çok erkek konaklamalarını istemiyor. Çünkü otellerde taşkınlık yapıp kadın misafirleri rahatsız ettiklerini iddaa ediyorlar. Bunun çaresi erkekleri almamak olmamalı diye düşünüyorum. Ama maalesef bu gün 2 erkek bir gece kulübüne bile alınmayabiliyor. Çareyi ceza kesmekte değil çözüm üretmekte…

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.