Bakan Ersoy’un açıkladığı Thomas Cook sayıları hatalı

Bakan Ersoy’un açıkladığı Thomas Cook sayıları hatalı
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas sonrası Thomas Cook-İngiltere’de boşalan 850 bin koltuğun, başka hava yolu şirketleri ve tur operatörleri ile yapılan anlaşmalarla telafi edildiğini hatta ekstra kapasite sağlandığını açıkladı.

TurizmGüncel - Detay Haber

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un verdiği bilgilere göre Bakanlık Türkiye’ye; easyJet’in 507 bin, TUI ve Jet2’nun 325’er bin, THY-Lufthansa’nın 25 bin ve British Airways’in 15 bin olmak üzere, toplamda 1 milyon 198 bin ek kapasite sağlaması konusunda anlaşmaya vardı (söz konusu rakamlar gidiş-dönüş sayıları olduğu için toplamda 600 bin civarı yolcuya tekabül ediyor.

Sadece Dalaman kapasitesi 404 bin yolcu (gidiş-dönüş 808 bin paks)

Ancak Bakan Ersoy’un paylaştığı verilerin Thomas Cook – İngiltere’nin gerçek Türkiye kapasitesini yansıtmadığı görülüyor. Çünkü Thomas Cook-İngiltere’nin sadece Dalaman kapasitesi (gidiş-dönüş) 808 bin. 22 Eylül tarihine kadar bu rakamın 666 bini gerçekleşti ancak eylül ayndaki son bir hafta ve ekim için planlanan 142 bin paks ise iflastan dolayı gerçekleşemedi.

pakslar

Antalya ve Bodrum kapasitesi 375 bin yolcu (gidiş-dönüş 750 bin paks)

Thomas Cook-İngiltere’nin Antalya kapasitesi ise 275 bin yolcu (gidiş-dönüş 550 bin paks). Buna 100 bin yolcu da (200 bin paks) Bodrum eklendiğinde, Thomas Cook-İngiltere’nin Türkiye kapasitesi, yolcu sayısı olarak 775 bini aşıyor. Gidiş-dönüş olarak hesaplandığında ise rakam 1 milyon 550 bin oluyor.

Sağlanan ek kapasite gidiş-dönüş, mevcut kapasite ise yolcu sayısıyla gösteriliyor

Bakan Ersoy’un açıkladığı rakamlarda, Thomas Cook’un 2019 Türkiye kapasitesinin yolcu (850 bin), sağlanan ek kapasitenin ise gidiş-dönüş paks sayısı olarak gösterildiği görülüyor. Yani ek kapasiteyle sağlanan yolcu sayısı 600 bin civarında iken, bu rakam gidiş-dönüş paks sayısı şeklinde verilerek 1.2 milyon olarak ifade ediliyor.

En az 175 bin kapasite açığı devam ediyor

Bu verilere göre, yapılan anlaşmadaki ek kapasitelerin tamamı gerçekleşse bile, toplamda 175 bin yolcu (gidiş-dönüş 350 bin paks) açık devam ediyor.

Diğer şirketler de iflas etti

Dahası sadece Thomas Cook-İngiltere değil, şirketin Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya ve Fransa ayakları da iflas etti. Dolayısıyla Türkiye’ye dönük kapasite boşluğu hesaplanırken, 850 bin paks değil, şirketin iflas eden diğer ayaklarının kapasitelerinin de dikkate alınması gerekiyor.Bu Haber 09.10.2019 - 17:55:43 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Ahmet Almaz - 10.10.2019 - 09:18

    Hikaye , easy jet kim yav , ucuz koltuk satan havayolu bir anda paket tur mu satacak , ne acenta alt yapisi var ne Turkiye de yerli acenta ortagi ve 502.000 paket satacak .....Guldurmeyin yeni Thomas cook olur , bir kazik daha yer ulke.....Adamlar daha otellerle kontrat yapmayi bilmiyor , vadeleri 60 gun ve erken reservasyon parasi odemiyor.....seneye en iyi ihtimalle 1milyon koltuk kayip Ingileterden

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.