Bakan Ersoy, TÜRSAB yasasında nelere itiraz ediyor?

Bakan Ersoy, TÜRSAB yasasında nelere itiraz ediyor?

TÜRSAB yasasıyla ilgili geçtiğimiz günlerde önde gelen acentelerle toplantı yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu sefer de acente dernekleri ile bir araya geldiİ.


TurizmGüncel - Özel

Yedi acente derneği katıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜRSAB yasasıyla ilgili görüş alış verişinde bulunmak aracıyla seyahat acenteleri dernekleri ile İstanbul’da bir araya geldi. TİSAD, TURSAD, TUSAD, OSTAD, HURSAD, UBSAD ve SAYD temsilcilerinin katıldığı toplantıda Ersoy, hem acentelerle yasayı görüştü hem de itiraz ettiği noktaları dile getirdi.

Bakanlık belge verme yetkisinin kendisinde kalmasını istiyor

TurizmGüncel’in edindiği bileğiyle göre yaklaşık 3 saat süren toplantıda Mehmet Nuri Ersoy, yasa taslağında itiraz ettiği maddeleri tek tek gündeme getirdi. Ersoy’un paket turun tanımında Ticaret Bakanlığı’na da atıfta bulunulması gerektiğini söyledi. Belge verme yetkisinin Bakanlıkta kalması gerektiğini (Taslakta bu Yetkin’in TÜRSAB’a verilmesi öngörülüyor) Mehmet Nuri Ersoy, acentelerde çalışanlara personel tanımlaması yapılmasına ve bunların sertifikalandırılmasına da karşı çıktı. 

Acente giriş ücreti

TÜRSAB’ın acente giriş belgesinin yüksek tutulmasına da karşı çıkan Ersoy, miktarın sabit kalması ancak her yıl enflasyon oranında arttırılmasını savunduğunu söyledi. 

Sigorta sisteminin sadece outgoing acentelerine uygulanmasını istiyor

Bakan Ersoy’un belge devrine karşı çıkmadığı, ancak sigorta sistemi ve tur operatörlüğü ile ilgili farklı görüşte olduğu öğrenildi. Ersoy’un tur teminatının sadece yurt dışı acentelerine getirilmesini istediği, pazar için buna gerek duymadığı öğrenildi. Acente dernek temsilcilerinin ‘mevcut durum haksız rekabete neden oluyor’ demesi üzerine Bakan Ersoy’un temsilcilerden yazılı görüş istediği öğrenildi.

Yabancın OTA’lar

Ersoy’un mevcut taslakta itiraz ettiği bir diğer noktanın yabancı menşeili online şirketler olduğu öğrenildi. TÜRSAB, yabancı online şirketlerin Türkiye’de acente kurarak çalışmasını isterken, Bakanlığın buna karşı çıktığı ifade edildi.

Toplantıda, otellere tur ve transfer hakkı tanınması ve rekabet gibi konulara işse değinilmediğini belirtildiBu Haber 28.12.2019 - 13:57:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.