Bağlıkaya: Sayın bakanın şahsi talep ve ısrarına direndiğimiz için...

Bağlıkaya: Sayın bakanın şahsi talep ve ısrarına direndiğimiz için...
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Turizm Teşvik Kanunu ile ilgili yasa taslağında otellere transfer hakkı getirilmek istenmesine dönük eleştirilerini sürdürdü. Bağlıkaya, ‘’2 yıl önce, 1618 sayılı Kanun çalışmasının bir anda rafa kaldırılarak, gündeme getirilmeyişinin nedeni, otellere tur ve transfer hakkı tanınması konusunda Sayın Bakanımızın şahsi talep ve ısrarına karşı direnmemizdi.’’ ifadelerini kullandı.

Bağlıkaya’nın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle:

Meclise sevk edilen 2634 sayılı ‘Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik teklifi, turizm kamuoyunda şaşkınlığa yol açtı.

Bu durum ve taşıdığı riskler, meslek örgütümüz tarafından bilinen bir gerçekti.

Millet olarak pandemi süreci ile baş etmeye çalışırken, sektörün içerisinde huzursuzluk yaratacak bu girişimi hayretle karşıladık.

Yasa değişikliği teklifi; kendi ayakları üzerinde durmak için mücadele eden, pandemi şartları ile baş etmeye çalışan Seyahat Acentalarının küçülen ekmeğine el uzatan ve genel anlamda mesleki çıkarlarını yok sayan hükümler içeriyor.

Önceki yasa önerileri ve düzenlemeler sırasında olduğu gibi, bu kez de Sayın Bakan’ın kanunla kurulmuş, turizmin en önemli ve eski meslek örgütünden hiçbir aşamasında görüş almayarak ve bilgi vermeyerek ortaya çıkardığı teklif metni; göreve geldiği günden beri seyahat acentalarının yasadan kaynaklanan haklarını elinden almaya çalışan, meslek örgütünü güçsüz bırakıp, işlevsiz kılmaya çalışması tüm sektörün bildiği bir kurgunun sonucudur.

2 yıl önce, 1618 sayılı Kanun çalışmasının bir anda rafa kaldırılarak, gündeme getirilmeyişinin nedeni, otellere tur ve transfer hakkı tanınması konusunda Sayın Bakanımızın şahsi talep ve ısrarına karşı direnmemizdi. Hatta transfer konusunda Ulaştırma Bakanlığı ile geldiğimiz çözüm noktasında yolun tıkanmasının sebebi de Bakan’ımızın bu talep ve ısrarına haklı itirazımızdı.

izim mevzuatımızda itirazımız nedeniyle yapılamayan değişikliğin tüm hukuk kuralları yok sayılarak, 2634 sayılı Kanun’a bir eklenti ile yapılmak istenmesi, Sayın Bakan’ımızın otellere transfer hakkı verme konusundaki ısrarını da ortaya koymaktadır. Adı Teşvik Kanunu olan bu yasa teklifi, Seyahat Acentalarını cezalandırmayı içermektedir.

Seyahat Acentaları, öz mal araçları ile tur ve transfer yapamazken, bu konuda Ulaştırma Mevzuatına bağlı işletme gereklerine uymak zorunda iken, bu sebepten dolayı türlü sıkıntılarla boğuşurken, otellerin öz mal araçları ile transfer yapabilmeleri nasıl açıklanabilir?

Transferle ilgili Seyahat Acentalarına türlü kurallar uygulanırken, işi konaklama olan işletmelerine tesis sınırları dışında karayolu taşımacılığı hak ve yetkisi vermek nasıl mümkün olacaktır?

Seyahat Acentalarının ekmeğine, mesleğine, meslek örgütüne hiçbir zaman bu kadar çok saldırı olmamıştı ancak Sayın Bakan’ın göreve geldiği günden bugüne kadarki uygulamalarına bakınca, şaşırmadığımı söyleyebilirim. Bu büyük yanlışın yüce Meclis Komisyonlarında düzeleceğini umut ediyorum.''Bu Haber 31.03.2021 - 19:06:47 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • mesut aksoy - 02.04.2021 - 10:04

  MEHMET ERSOY BEY BELEKTE TAXSİCİLERLE KAVGA ETTİĞİ İÇİN ÇIKARMAK İSTEDİĞİ BİR KANUNDU KİŞİSEL KONU GEÇMEMİŞ İYİ OLMUŞ .

 • can dobra - 01.04.2021 - 06:09

  Turizm'de iddialı hangi ülkede oteller kendi misafirlerini taşıyamıyorlar? Otellerin kendi misafirlerinin transferini yapmasından daha doğal ne olabilir? Sn. Bakan aynı zamanda otelcileri de temsil ediyor, sabah akşam sadece kendilerinin hakkını korumuyor diye eleştirmeye yerden yere vurmaya hakkınız yok.

 • Arif - 01.04.2021 - 12:26

  Bakan dediğinizin kendi oteli tur firması olmaz, olursa yanlı karar verir şimdi olduğu gibi..allah bunları nasıl biliyorsa öyle yapsın ne diyeyim

 • Arif - 01.04.2021 - 12:23

  Bakan dediğinizin kendi oteli tur firması olmaz, olursa yanlı karar verir şimdi olduğu gibi..allah bunları nasıl biliyorsa öyle yapsın ne diyeyim

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.