Babacan: Turizmdeki kayıp 7-8 milyar dolar olabilir

Babacan: Turizmdeki kayıp 7-8 milyar dolar olabilir
Ekonominin koordinasyonundan sorumlu olarak yaklaşık 10 yıllık görevinden sonra kısa süre önce yerini Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'e bırakan AKP Ankara Milletvekili Ali Babacan, turizme dair değerlendirmelerde bulundu.

 
Rusya ile kısa süre önce normalleşme eğilimine giren ilişkilerin bugüne kadar ekonomiyi ihracat ve turizm kanalından etkilediğini ifade eden Babacan, ihracatın başka ülkelere yönlendirilip ikame edilebildiğini ancak turizmde benzer bir durumun mümkün olmadığını belirterek, "Yani buradaki kayıp daha kalıcı oluyor ve telafisi daha uzun sürüyor" dedi. Babacan, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

'TURİZMDE 7-8 MİLYAR DOLARLIK KAYIP OLABİLİR'
 
"Rusya'dan ilişkilerimizin bozulduğu dönemde Rus turist sayısı azaldı. DEAŞ'ın Sultanahmet'te özellikle Alman turistleri hedefleyen terör eyleminden sonra burada da azalma var. Türkiye için haziran-temmuz-ağustos ayları en önemli aylardır. Haziran ayı ilgili rakamlar açıklandı; turist sayısında yüzde 40 civarında düşüş var. Bu ciddi bir azalış, turizm gelirlerinde bu yıl 7-8 milyar dolarlık bir kayıp olabilir" dedi.
 
"Hala çok çok kıymetli ağustos ayı var; eylül ve ekim ayları da Rus turistler için uygun... Rusya'da Türkiye özlemi de biriktiği için oldukça hızlı bir şekilde toparlayabilir diye düşünüyorum. Avrupa'daki kayıp ise terör kaynaklı olduğu için telafisi biraz zaman alabilir" dedi.
 
 


Bu Haber 02.08.2016 - 14:19:18 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.