Aydın Doğan'dan sürpriz turizm yatırımı. Kempinski'nin 5 otelini alıyor

Aydın Doğan'dan sürpriz turizm yatırımı. Kempinski'nin 5 otelini alıyor
Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden Focus, Aydın Doğan'ın, Almanya'daki 5 yıldızlı 5 büyük oteli satın almak için 380 milyon Euro teklif ettiğini yazdı.Dergide ''Kod adı devekuşu'' başlığıyla verilen haberde, Kempinski oteller zincirinin sahibi olan Octavian King Holding'in, ''Devekuşu Projesi'' adı altında sürdürdüğü gizli görüşmeler ile Hamburg'daki Kempinski Hotel Atlantic'i, Berlin'deki Hotel Bristol'u, Dresden kentindeki Taschenbergpalais otelini, Eltville kasabasındaki ''Schloss Reinhartshausen'' otelini ve Frankfurt kentindeki Hotel Gravenbruch'u topluca satmayı düşündüğü belirtildi.

Almanya'da tanınmış otel sahibi Dieter Bock'un, Kempinski Hotel Atlantic'te yediği bir yemek sırasında, bir parça sığır etinin boğazına takılarak ölmesinden sonra otellerin topluca satılmasına karar veren holdingin, otelleri tanıttığı 33 sayfalık bir broşür hazırladığı, otellerin pahalı olması nedeni ile fazla alıcı olmadığı, kurtuluşun İstanbul'dan gelebileceği ifade edildi.

Doğan'ın görüşmelerdeki ara bulucusunun da Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Özcan Mutlu olduğu belirtilen haberde, Mutlu'nun bu konuda yaptığı açıklamada, Doğan'ı çok eskiden tanıdığını, kendisinin Berlin'deki otellere yatırım yapmak istediğini bildiğini, bu nedenle kendisini bir emlakçı ile tanıştırdığını söylediği ifade edildi.

Bundan dolayı herhangi bir provizyon almadığını da kaydeden Mutlu, ''Ben milletvekiliyim, emlakçı değil'' şeklinde konuştu.

Holding ile Doğan arasında yapılan görüşmelere katılan emlakçı Carl-Ludwig Prinz zu Hohenlohe ise dergiye yaptığı açıklamada Mutlu'yu eleştirerek, Mutlu'nun başından beri görüşmelere dahil olduğunu ve başlangıçta yapılan anlaşma gereğince satışın gerçekleşmesi durumunda arabulucuların yüzde 3 oranında satış komisyonu alacağını söyledi.

Mutlu'nun da bundan istifade edeceğini belirten Hohenlohe, Mutlu'nun ve bazı arkadaşlarının kendisini devre dışı bırakarak provizyonu alabilmek için Octavian King Holding ile doğrudan temasa geçmeye çalıştığını da öne sürdü.

Haberde ayrıca, 380 milyon Euro'luk satışın gerçekleşmesi durumunda sözkonusu provizyonun 11 milyon Eurodan fazla olduğuna işaret edildi.

Alman Bild gazetesi de Focus dergisinin verdiği bilgiye dayanarak verdiği haberinde Doğan Holding AŞ'nin sahibi Aydın Doğan'ın Hamburg kentinde bulunan Atlantic Oteli'ni almaya talip olduğunu ve bu konudaki gizli görüşmelerin sürdüğüne yer verdi.
 


Bu Haber 30.05.2011 - 20:48:38 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yılgör Demirtaş - 30.05.2011 - 03:25

    Bu bir turizm yatırımı değil. Bildiğiniz gibi sahibi olduğu medya grubunun %25'i yahudi bir almana aittir. Almanyadaki bu otellerin birden de kendisine verilmek istenmesinin sebepleri var. Çünkü merkezi şehrilerde Kempinski, hilton, sheraton gibi markalar asla tanımadıkalrı emin olmadıkları kesime otel satmak istemez. Nasıl hilton İstanbul da Aydın Doğan'ın alması için almanya tarafından baskı yapıldıysa bu da benzer bir durum. Eğer Aydın Doğan grubunda turizme ilgi olsaydı sahibi olduğu internet erişim firmaları arasında gezisitesi.com'u geliştirirdi. Her yönden güçlü. Maddi, manevi, MEDYA. Fakat nedense bu gücü acente bazında göstermiyor. Sıradan bakıyor. Siteye baktığınız zaman da zaten bu açıkça görülüyor. Otel sayısının azlığı, ürünlerin satış grafiğinin fazla olmaması, fiyatların yüksekliği.... Genel müdürleri tamamen ağırlığımızı internete verdik diye açıklama yaparken 5 yıllık süreçte gelecek online satış derken unuttukları turizmde asla taşımacılık faktörünün online'a geçemeyeceğidir. Mutlaka charter ya da otobüsün aynı acente elinde paket sisteminde olması gerektiğidir. Yoksa birileri taşımacılığı yapıp sen sadece otel satarsan ve herşeyi online üzerinden parçalar halinde vermeye çalışırsan ingileteredeki her yıl bu tarz çalışıp batmakta olan ortalama 10 acente gibi olursun. Bölged egörevlendirklieri kontrat ekipleri dahi yok. İstanbuldan zamanında acentelerde transferlik yapmış genç çocuklar gönderiyorlar ancak sahil product'ında otellerde önbüro müdürlerini geçemiyorlar. Halbuki bir product ekibinin satış direktörleri ve genel müdürler ile temasının iyi olması gerekmektedir. Şimdi bu mantıkta Aydın Doğan'ın çok ta bu oteller ile ilgileneceğini sanmıyorum. Sözde sahibi olabilir tabi.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.