Ayasofya camiye dönüştürüldü, Diyanete devredildi

Ayasofya camiye dönüştürüldü, Diyanete devredildi

Danıştay, Ayasofya'yı müzeye dönüştüren 1934 yılındaki kararı iptal etti. Cumhurbaşkanı ise kararı imzalayarak Ayasofya'yı Diyanet İşleri Başkanlığı'na devretti.


Danıştay 10’uncu Dairesi, Atatürk tarafından imzalanan Ayasofya’yı müze yapan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını oy birliğiyle iptal ederek, ibadete açılması açılmasının önünü açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından Twitter hesabından açıklamada bulundu. Ayasofya'yı ibadete açan kararı imzalayan Erdoğan, "Hayırlı olsun" ifadelerini kullandı.

Danıştay’ın karar gerekçesinde, Ayasofya’nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu ve cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu kaydedildi.

Danıştay'ın karar gerekçesinde “Ayasofya'nın, statüsü muhafaza edilerek hukuk düzenimizle güvence altına alınan, özel hukuk tüzel kişiliğini haiz mazbut vakıf niteliğindeki Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı'nın mülkiyetinde olduğu, Ayasofya’nın, vakfedenin iradesi gereği sürekli şekilde cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu, bedelsiz olarak kamunun istifadesine terk edilmesi yönüyle hayrat taşınmaz niteliği taşıdığı, tapu belgesinde de cami vasfı ile tescilli bulunduğu” vurgulandı.

Erdoğan Ayasofya'yı Diyanet'e devretti

Yargıtay kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ilk açıklama geldi. Ayasofya’yının, Diyanet İşleri Başkanlığı’na devriyle ilgili kararnameyi paylaşan Erdoğan, “Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.Bu Haber 10.07.2020 - 18:10:36 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • ONUR - 10.07.2020 - 07:05

    AB'nin sınırları açmasını unutalım. Bir şey yapmadan işin nerelere varacağını tamamen düşünmek lazım. Bir kerede halk için bir şeyler yapın diyeceğim ama nerede o günler...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.