Avusturya'dan Türk yolculara çirkin davranış: Köpeklerle aradılar

Avusturya'dan Türk yolculara çirkin davranış: Köpeklerle aradılar
Avusturya polisi, Viyana Havalimanı'nda uçuşunu bekleyen Türk yolcuları köpeklerle aradı. Bir yolcunun çektiği görüntüler sonrası açıklama yapan Viyana Büyükelçiliği ise aşağılayıcı ve kabul edilemez uygulama sonrası Avusturya makamları nezdinde diplomatik girişim başlatıldığını belirtti.


Habertürk'te yer alan habere göre, Hasan K. isimli vatandaşın kaydettiği video görüntüleri sosyal medyada hızla yayıldı ve büyük tepki gördü. Bunun üzerine Türkiye'nin Viyana Başkonsolosu havalimanına gidip incelemede bulundu.

Videodaki görüntülerde polisin Türk yolculara "Üzerinizde ne kadar para var?" diye sorduğu görüldü.

Türkiye'nin Avusturya Büyükelçiliği, resmi Facebook hesabından olayı doğrulayarak şu açıklamayı yaptı:

DUYURU

"Dün (17 Ekim) akşam saatlerinde sosyal medyada Viyana Havalimanında çekildiği öne sürülen görüntülerin izlenmesi üzerine, Viyana Başkonsolosumuz derhal havalimanına giderek incelemelerde bulunmuştur. Bilahare, vatandaşlarımızdan edinilen bilgiler çerçevesinde, görüntülerdeki aramanın 13 Ekim Cuma günü gerçekleştirilmiş olabileceği anlaşılmıştır.Öte yandan, THY yetkililerinden de bilgi alınmıştır. Bu tür aramaların, yüklü miktarda nakit para veya ziynet eşyası taşındığına dair ihbar yapılması üzerine ve çok nadiren (senede bir veya iki kez) ve sadece THY’nin değil tüm havayollarını kapsayacak şekilde yapıldığı öğrenilmiştir.

Görüntülerdeki aşağılayıcı ve kabul edilemez uygulama bu sabah ilgili Avusturya makamları nezdinde diplomatik girişim konusu yapılmıştır.

Bugün ve önümüzdeki günlerde de anılan havalimanında Türkiye’ye yönelik uçuşlar bağlamında gözlem yapılacaktır. Bununla birlikte, aramalarda bulunabilecek para ve ziynet eşyası türü ödeme araçlarına el konulacağından vatandaşlarımızın mağdur olmamaları bakımından aşağıdaki AB çapında geçerli yasal hususların dikkate alınması gerekmektedir.

Avusturya dahil Avrupa Birliği genelinde geçerli kanunlar uyarınca toplam değeri 10 bin € ve üzeri ziynet eşyasının veya 10 bin € üzeri nakit paranın önceden bildirimde bulunulmadan Avrupa Birliği sınırlarına sokulması veya dışarı çıkartılması yasaktır. Bu yasak sadece Türk vatandaşlarına yönelik olmayıp, tüm ülkelerin vatandaşlarını kapsamaktadır.

Sözkonusu yasağın uygulanması amacıyla havaalanları ve sınır kapılarında rutin veya ihbara dayalı kontroller gerçekleştirilmektedir. Viyana Schwechat Havalimanında da senede birkaç kez tüm havayolu şirketlerini kapsayacak şekilde gümrük memurları tarafından eğitimli köpekler vasıtasıyla yolcuların üzerinde deklare edilmemiş yüksek miktarda nakit olup olmadığının tespiti için arama yapılmaktadır.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın mağdur olmamak için Türkçe tercümesi ve Almanca metni aşağıda sunulan mevzuata özenle riayet etmeleri önemlidir.


Bu Haber 19.10.2017 - 12:19:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • yaptık yaptık merak etmeyın :D - 21.10.2017 - 10:44

    ulkemızı kucuk dusurmek ısteyen herkes aynı sertlıkde cevabını alacaktır. Kımse Türkiye Cumhuriyeti ni küçük düşüremez...

  • Mehmet Türkiz - 19.10.2017 - 04:29

    10 bin € ve üzeri nakit veya ziynet eşyasının olup olmadığını köpekler koklayarak mı anlıyor? Yapacaksan kontrolünü adam gibi yap. İnsanları köpeklere koklatmak ne demek? Resmen aşağılama, iğrençlik. Aynısını biz yapsak kıyameti koparırlar.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.