Avrupa'da 200 havalimanı iflasla karşı karşıya

Avrupa'da 200 havalimanı iflasla karşı karşıya
Avrupa genelinde 200'e yakın havalimanının iflasla karşı karşıya olduğu belirtiliyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), Avrupa'da 200'e yakın havalimanının iflasla burun buruna olduğu ve hava taşımacılığı sisteminin bir bölümünün çökebileceği uyarısında bulundu.

Yolcu sayıları yıl sonuna kadar toparlanmazsa...

Kısıtlamaların Avrupa havalimanlarını uçurumun eşiğine getirdiğini öne süren ACI, hükümetleri havalimanlarını desteklemeye çağırdı. Yolcu sayılarının yıl sonuna kadar toparlanmaması durumunda, çoğu bölgesel, 193 havalimanının iflas edeceğini açıklayan konsey, 277 bin kişinin de işini kaybedeceğini belirtti.

Hava trafiği yüzde 80 düştü

Büyük havalimanlarının artan borçlarının ise onların geleceğini tehlikeye attığına dikkat çeken ACI, hava yolu yolcu sayısının eylül ortasına kadar yüzde 73, ekim ortasına kadarsa yüzde 75 düştüğünü belirtti. Konsey, AB, İngiltere ve İsviçre'de hava trafiğinin yüzde 80 düştüğünün altını çizdi.

Kısıtlamaların kalıcı olacağına ilişkin görünümün durumu daha da kötüleştirdiğini ifade eden ACI, birçok hava yolu şirketinin hem yılın geri kalanı hem de 2021 için kapasite düşürdüğünü açıkladı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

''İflasla karşı karşıya olanlar, çoğunlukla yerel yerel toplulukların ayrılmaz bir parçası olan bölgesel havalimanları. Bunun yerel ekonomiler ve istihdam üzerindeki etkileri açık. Bu nedenle hükümet destekleri çok önemli.

En büyük 20 havalimanının borcu 16 milyar euro arttı

Büyük havalimanları ise finansal risklerden muaf değil. Maliyetleri kıstılar ve bilançoları düzeltmek için finans piyasalarına başvurdular. Bu durum Avrupa'nın en büyük 20 havalimanının borçlarını 16 milyar euro arttırdı. Bu tutar, onların yıllık gelirinin yüzde 60'ına eşit.''Bu Haber 28.10.2020 - 15:46:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.