Avrupa ülkelerinin Schengen reddi yurt dışı turlarını vurdu

Avrupa ülkelerinin Schengen reddi yurt dışı turlarını vurdu

Avrupa Birliği ülkelerinin Türk vatandaşlarının vize başvurularına gideren artan oranda ret yanıtı vermesi, yurt dışı turları vurdu. Sadece geçen ay 40’a yakın turun iptal edildiği ve bin 500 kişinin mağdur olduğu ifade edildi.


Avrupa Birliği ülkeleri, artan iltica başvuruları nedeniyle pek çok Türk vatandaşının vize başvurusuna olumsuz yanıt veriyor. Artan ret oranının Türkiye’den yurt dışına yapılan turları da olumsuz etkilediği ifade ediliyor.

Konsoloslukların aşırı yoğunluğu gerekçe göstererek randevuları çok ileri tarihe attığını belirten seyahat acenteleri, daha önce 7, 3 hatta 1 gün içinde verilen randevuların bir ay sonrasına verilmeye başlandığına dikkat çekiyor. 

Sputnik’te yer alan haberde vize reddinde İtalya, Avusturya, Çekya, İspanya gibi ülkelerin öne çıktığı belirtilirken, vize alınamadığı için şu ana kadar sadece bir seyahat acentesinin bin 500 kişi katılımlı toplam 40 turu iptal ettiği ve 200-300 bin euro zarara uğradığı kaydedildi. 

Vize ücretinin 140-150 euro olduğu ve seyahat koruma poliçesi sayesinde seyahat acentelerinin vize reddi durumunda müşteriye parasını geri ödediği ifade edildi. 

Başka bir acente yetkilisi ise önceden 100 kişide 2-3 olan vize reddinin şimdi 20-30’a çıktığının altını çiziyor. Bu durumda 40 kişilik turda 5-6 kişinin vize alamadığı ve acentenin bu zararı sineye çekmek zorunda kaldığına işaret ediliyor. 

Sektör temsilcileri, şu ana kadar en az 100 bin kişinin planlanan turistik gezilere katılamadığı bilgisini paylaştı.Bu Haber 18.08.2022 - 13:05:23 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.