Avrupa seyahat pazarı için kritik 6 hafta!

Avrupa seyahat pazarı için kritik 6 hafta!
Tüm dünyaya yayılan koronavirüs endişesi, seyahat sektörünün tüm bileşenlerini adeta sarstı. Avrupa seyahat pazarı ise, virüs korkusu nedeniyle ertelenen rezervasyonlara dikkat çekerek, sezonun nasıl geçeceğinin önümüzdeki 6 haftaya bağlı olduğunu düşünüyor.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Koronavirüs endişelerinin tatil talebine darbe vurduğu Avrupa'da, önümüzdeki 6 haftanın kritik olduğuna dikkat çekiliyor. Sektör uzmanları, 2020 yaz sezonunda başarının başarısızlığın önümüzdeki 6 hafta içinde yaşanacak gelişmelere bağlı olduğu değerlendirmesi yapılıyor.

''Önümüzdeki 6 hafta kritik''

İleri tarihli rezervasyonların belirgin bir şekilde düştüğünü belirten Miles Morgan Travel'ın başkanı Miles Morgan, ''Nakit akışı sorunu önümüzdeki 6 hafta içinde işletmeleri vurmaya başlayacak. Seyahatine 12 hafta kalan insanlar, bu süre içinde kararını verecek ve her şey netleşecek.'' dedi.

''Kısa vadeli etkisi yüzde 20 düşüş''

Hays Tavel'ın genel müdürü John Hays, ''Koronavirüs nedeniyle potansiyel olarak büyük bir sorunla karı karşıya kalabiliriz'' derken, The Midcounties Co-operative'in satın alma müdürü Alistair Rowland ise salgının kısa vadeli etkisinin rezervasyonlarda yüzde 20 düşüş olarak sektöre yansıdığını açıkladı. Rowland, mart ayının ise daha da sert geçeceğin dikkat çekti.

''İnsanlar tatile gittikleri otellerde koronavirüs karantinasına girmekten korkuyor''

Turizm danışmanı Alan Bowen ise, koronavirüsün Avrupa seyahat pazarına etkisi konusunda İspanya'da, 6 vakanın tespit edildiği Tenerife'deki H10 Costa Adeje Palace Otel'in dönüm noktası olduğuna işaret etti. Bowen, ''Tatile gittikleri ülkelerdeki otellerde koronavirüs karantinasına girme korkusu yaşayan insanlar, bu işin nasıl sonlandığını görene kadar rezervasyon yapmayacak.'' diye konuştu.

''Bu bir bekleme oyunu''

The Specialist Travel Association'ın (Aito) Başkanı Derek Moore da tur operatörlerinin çoğundan rezervasyonların yavaşladığına ilişkin bilgi aldıklarını açıkladı. Moore, ''Koronavirüsün ne zaman kontrol alınacağına dair hiçkimse bir şey bilmiyor. Bu bir 'bekleme' oyunu'' yorumunda bulundu.Bu Haber 05.03.2020 - 11:12:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Rafi Rafioğlu - 06.03.2020 - 09:26

    Sezonun nasıl geçeceği aslında aşının ne zaman çıkacağına bağlı. Koronaya karşı bağışıklık garantisi olmadan insanlar dışarı çıkmak istemeyecektir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.